Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Gregor: Kážou vodu a pijí víno! Jak úředníci EU využívají soukromé tryskáře za peníze občanů?

Gregor: Kážou vodu a pijí víno! Jak úředníci EU využívají soukromé tryskáře za peníze občanů?

Předsedkyně Evropské komise Leyenová | Odchod.eu
Předsedkyně Evropské komise Leyenová

Zajímavá byla červnová návštěva Ursuly von der Leyen na Slovensku. Šéfka Evropské komise se tehdy ocitla v Bratislavě a její další zastávkou měla být Vídeň. Eurokomisařka se rozhodla i na vzdálenost 50 kilometrů využít soukromé letadlo. Podepište petici proti Green Dealu.

NÁROČNÁ LOGISTIKA NEBO POHODLNOST ÚŘEDNÍKŮ?

Cesta vzbudila rozruch, jelikož přelet mezi Bratislavou a Vídní trval pouhých 19 minut. Šéfka Evropské komise měla údajně náročný program a využití tryskáče byla jediná možnost, jak vše stihnout včas. Sama předsedkyně si naplánovala návštěvu sedmi zemí za pouhé dva dny. Kolegové jí ale brání.

„Předsedkyně měla při této cestě po odletu z Belgie navštívit sedm zemí za dva dny. Prověřovaly se alternativy, logisticky ale neexistovala žádná jiná možnost“, uvedl Eric Mamer, mluvčí Evropské komise.

Výdaje za soukromé tryskáče nejsou placeny samotnými úředníky, ale hradí je Evropská komise, jakožto náklad na dopravu. Nejvtipnější je ale kontext v souvislosti s Green Dealem.

VON DER LEYENOVÁ VYZÝVÁ KE GREEN DEALU A EKOLOGIČTĚJŠÍ DOPRAVĚ

Sama Ursula von der Leyen je velkou zastánkyní ekologické politiky EU. Vždyť právě za jejího předsednictví se v EU představila směrnice Green Deal, která chce omezovat výrobu aut se spalovacími motory nebo například činnost uhelných elektráren.

I letos v listopadu na klimatické konferenci v Glasgow vyzývala k ekologické dopravě a k omezování nešetrného způsobu dopravy. Sama ale pro své cesty využívá letadla, která ročně vypustí 800 miliónů tun CO2 do ovzduší. A cesta z Bratislavy do Vídně nebyla náhoda.

Od roku 2019 využila na své soukromé cesty tryskáč v 18 z 34 případů. A to včetně kratších vzdálenosti, jakými jsou Brusel – Londýn nebo Brusel – Paříž.

KÁŽÍ VODU, PIJÍ VÍNO.

Problém s nehospodárností se netýká jen samotné Von der Leyenové. Evropská unie, i přes současnou ekonomickou krizi, zvedla svým úředníkům rozpočet na využívání soukromých letadel na pracovní cesty.

Od roku 2021 je tedy rozpočet na soukromé tryskáče 340 miliónu korun ročně. Což je o 50 miliónů více než doposud.

Je alarmující, že v době, kdy Evropská unie zvyšuje ceny emisních povolenek a způsobuje tak energetickou krizi, zvedá svým úředníkům rozpočty na soukromá letadla a naprosto nesmyslně je využívá na 19 minutové přelety mezi městy.

Pokud nesouhlasíte se zelenou politikou Evropské unie, doporučujeme podepsat petici www.no-deal.eu, která bojuje proti Green Dealu.

Matěj Gregor, člen Republikového výboru Svobodných, předseda spolku Odchod z. s.

Zdroj: Odchod.eu

Matěj Gregor

Matěj Gregor

zastupitel Vítkovic a Moravskoslezský krajský předseda

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Matěj Gregor

Matěj Gregor

zastupitel Vítkovic a Moravskoslezský krajský předseda

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31