Havrda: Opravdu si mají lidé platit lékaře ze svého?

Havrda: Opravdu si mají lidé platit lékaře ze svého?

Vláda schválila návrh státního rozpočtu, který mimo jiné počítá s velkými škrty v rámci ministerstva zdravotnictví. Stát by měl ušetřit na penězích, které posílá zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce, tedy studenty, ženy na rodičovské, nezaměstnané či důchodce. Přestože ministr zdravotnictví Vlastimil Válek slibuje, že tím nedojde ke zhoršení kvality poskytované zdravotní péče, zkušený lékař a mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda to však vidí zcela opačně. „V případě vysoké poptávky po zdravotní péči a při nedostatečné nabídce vzrůstá riziko úplatků či jinak maskovaných příplatků za rychlejší a kvalitnější léčbu zejména v nemocnicích. Soukromí lékaři začnou postupně vypovídat smlouvy se zdravotními pojišťovnami a bude na pacientech, jak si jako samoplátci vyřeší zaplacené účty u svých zdravotních pojišťoven,“ říká Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných.

Jedním z velkých úsporných opatření má být zmražení plateb zdravotního pojištění za státní zaměstnance. Stát tak má ušetřit cca 14 miliard Kč. Co tento krok bude znamenat pro české zdravotnictví?

Zhoršení dostupnosti a kvality zdravotní péče v případě, že se tam neobjeví peníze z jiných zdrojů. Nevím, jakým způsobem chce stát doplatit do kas zdravotních pojišťoven desítky miliard korun, které vyplýtval za zbytečné testování a masivní očkování a za zavření české ekonomiky. Zdravotní pojišťovny mají nastaven pojistný plán a smlouvy s poskytovateli zdravotní péče pro rok 2022 s navýšením platby za státní pojištěnce o 200 Kč. Z čeho to chtějí zaplatit? Nabízí se vyškrtnutí některé zdravotní péče, která není nezbytná, můžeme preferovat podstatné zvýšení spoluúčasti pacientů, ale nikoliv třicetikorunovými poplatky za návštěvu lékaře.

V případě vysoké poptávky po zdravotní péči a při nedostatečné nabídce vzrůstá riziko úplatků či jinak maskovaných příplatků za rychlejší a kvalitnější léčbu zejména v nemocnicích. Soukromí lékaři začnou postupně vypovídat smlouvy se zdravotními pojišťovnami a bude na pacientech, jak si jako samoplátci vyřeší zaplacené účty u svých zdravotních pojišťoven. Tento jev již započal u stomatologů a pokračuje ve velkých městech u specialistů. Ambulantních lékařů kvapem ubývá, zákonitě vzroste tlak na nemocnice. Čekací doby na magnetickou rezonanci jsou několik měsíců, čekací doby na výměnu velkého kloubu i tři roky.

To je již zcela mimo právní rámec poskytování základní zdravotní péče. Občan, který platí zdravotní „pojištění“, musí mít garantováno poskytnutí akutní péče ihned a odkladné péče maximálně do jednoho roku. Bude stoupat nejen agresivita pacientů, ale i počet soudních sporů se zdravotními pojišťovnami, které garantují podle zákona dostupnost a kvalitu zdravotní péče.

Ministr Vlastimil Válek tvrdí, že tímto krokem nedojde ke zhoršení kvality či dostupnosti zdravotní péče. Je tomu možné věřit?

Je to dezinformace. Za méně peněz je vždy méně muziky. Co bychom však čekali od politiků!

Jestli tomu dobře rozumím, ať už tak, či tak, budou ve zdravotnictví chybět další miliardy. Je to správná cesta obzvláště teď, když je české zdravotnictví zdecimované pandemií covid-19?

České zdravotnictví není zdecimované. V covidové době ukázalo, že je na velmi dobré úrovni. Již 20 let však upozorňují odborníci, že chybí lékaři, sestry i další zdravotnický personál. V době pandemie došlo k obrovskému navýšení platů a odměn v nemocnicích. Dokonce i někteří soukromí lékaři neodolali cenovým pobídkám a šli testovat nebo očkovat. Bylo to výhodnější, než pracovat ve svém oboru. V nemocnicích dostali odměny nejen lékaři a sestry, ale i pracovníci výpočetního střediska.

Druhou stranou mince byl obrovský stres, pracovní vyčerpání, mnoho set přesčasových hodin nad rámec zákoníku práce a riziko onemocnění těžkou variantou covidu. Podobně to však měli i ambulance v terénu, a tam to již taková hitparáda v odměňování nebyla. 

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Je možné, že se dočkáme opravdu nějaké stávky?

Asi cítí, že je něco v nepořádku; ale stávku v této době neočekávám. Lékaři a zdravotníci byli vždy slušní a zodpovědní. V soukromé sféře stávka nebude. Je otázkou, kdo jejich práci nakonec zaplatí.

MUDr. Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných a zakladatel Paralelní lékařské komory

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31