Digitalizace ano, ale pro živnostníky a spolky pouze dobrovolně

Digitalizace ano, ale pro živnostníky a spolky pouze dobrovolně

Digitalizace státní správy ano, ale vynucovat si ji u malých živnostníků nebo spolků je nesmysl. To si myslí předseda Svobodných Libor Vondráček, který ve svém dalším videu podpořil petici Spolky bez datovky. Jejím cílem je zabránit tomu, aby byly všechny spolky od Nového roku nuceny komunikovat s úřady pouze skrz datovou schránku.

„Všichni bychom si přáli, aby u nás byl takový krásný spolkový život jako za první republiky. Ale k tomu musíme mít také odpovídající podmínky. Svobodní chtějí, aby spolkový život vzkvétal, nikoliv skomíral. Proto považujeme za velice špatný nápad nutit i ty nejmenší spolky do toho, aby si musely zakládat datové schránky pro komunikaci s úřady,“ uvedl předseda Svobodných Libor Vondráček.  

Podle jeho slov je digitalizace dobrá věc, ale digitalizovat se má především státní správa, která na to má dostatek prostředků a velký aparát. „Digitalizovat státní správu tak, aby člověk nemusel chodit s jednou informací na více úřadů, to je jistě správná cesta. Svobodní si přejí, aby stát fungoval maximálně efektivně a aby mezi úřady komunikovaly počítače místo toho, aby mezi úřady běhaly papíry nebo dokonce lidé s těmito papíry,“ vysvětlil svůj postoj Vondráček.

Pokud jde ale o nucení spolků k povinnému zavádění datových schránek, tak jsou Svobodní rozhodně proti. „Stejně tak jsme proti tomu, aby do digitalizace byli tlačeni malí podnikatelé a živnostníci. Nechali bychom to na dobrovolnosti, ať si každý podnikatel nebo spolek vybere, jakým způsobem se mu lépe komunikuje s úřady,“ zdůraznil Libor Vondráček s tím, že se určitě najde široká skupina živnostníků, kteří nemusí být zrovna fanoušky počítačových systémů. „Povinná digitalizace jim přidělá práci a jenom je to bude nutit k úvahám, jestli se svým podnikáním nemají raději seknout a přestat být aktivní. Digitalizace státní správy je dobrý nápad, ale povinná digitalizace malých firem nebo třeba spolků je rozhodně nápad, který jejich aktivitu spíše udusí,“ dodal předseda Svobodných.  

Libor Vondráček se proto rozhodl podepsat petici Spolky bez datovky, která je dostupná také online.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31