Budvar? Raději ztrátové dráhy, poštu či ČT, navrhují Svobodní

Budvar? Raději ztrátové dráhy, poštu či ČT, navrhují Svobodní

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová zřejmě zaskočila i své vládní koaliční partnery, když jako recept na snížení zadlužení státu navrhla prodej národního pivovaru Budvar. Tento nápad bezprostředně odmítl například lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který pivovar přirovnal k ropným polím. Naopak pochvalu za tento nápad si předsedkyně TOP 09 vysloužila od Libora Vondráčka, předsedy Svobodných, který však zdůraznil, že to předsedkyně sněmovny vzala za špatný konec.

„Státní rozpočet stojí ročně 60 miliard Kč jen splácení úroku z již existujícího dluhu a je rozhodně žádoucí s tím něco dělat. Předsedkyně TOP 09 to však vzala za špatný konec, když jako první navrhla prodat Budvar, který snad jako jediná státní firma vykazuje konzistentně zisky. Dá se tedy očekávat, že její návrh bude jen plácnutím do vody, které nemá šanci projít,“ myslí si Libor Vondráček, předseda Svobodných, podle kterého je třeba najít politickou odvahu a prodat ty státní podniky, které musí vláda dotovat miliardami ročně. 

„Pokud by předsedkyně sněmovny chtěla skutečně prosadit prodej některého státního majetku za účelem snížení státního dluhu, měla v první řadě navrhovat prodej ztrátových firem, jako jsou České dráhy, Česká pošta či Česká televize,“ uvedl Vondráček s tím, že připomněl, že to jsou právě Svobodní, kteří již 13 let prosazují to, že stát nemá podnikat.  

„Svobodní jsou v tomto konzistentní již 13 let a ze zásady navrhují osvobození od státu všech firem, které nekale konkurují soukromým alternativám. Uvědomujeme si totiž, že jejich prodej přinese i benefit narovnání soutěžního prostředí, nejen snížení státního dluhu. Toto narovnání je například v případě TV a rozhlasu zcela zásadní i pro samotnou demokratickou soutěž,“ opřel se do Kavčích hor předseda Svobodných Libor Vondráček. 

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31