Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Příjmy (2016): 5 500 000 Kč
Výdaje (2016): 242 431 117 Kč
Z toho na platy: 115 519 383 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 225

Hospodaření

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) neustále bobtná. Za posledních deset let byl rozpočet úřadu navýšen z 60 na dnešních 242 miliónů korun v roce 2016. Úřad se rovněž chlubí, že během roku 2012 došlo k výraznému navýšení počtu kmenových zaměstnanců a k prostorovému rozšíření úřadu.

Činnost

Činností úřadu je prošetřování udání a podnětů na takové formy projevů konkurence, která je v rozporu se zákonem o ochraně hospodářské soutěže. Zakázané je v principu mít:

  1. vyšší ceny než konkurence (= zneužívaní dominantního postavení),
  2. nižší ceny než konkurence (= cenový dumping),
  3. stejné ceny jako konkurence (= cenový kartel).

Rozporuplnost těchto záměrů ukazuje kreslený vtip spoluzakladatele Svobodných, pana Bachory († 2013):

Úřad také dohlíží na dodržování zákonů o významné tržní síle při prodeji potravinářských výrobků a usiluje o „nastolení korektních vztahů mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli“. Hlavním a jediným výsledkem činnosti tohoto úřadu je udělování co největšího množství pokut. Například v roce 2010 udělil půlmiliónovou pokutu Sdružení pohřebnictví v ČR, protože prý ovlivňovalo ceny pohřebních ústavů. Vydali totiž nezávazné metodické materiály o tom, jak postupovat při kopání hrobů a jakým způsobem lze tvořit kalkulaci cen pro určení cen nájmu hrobových míst.

Hodnocení

Lepší ochranou spotřebitele než úřad je neomezovaná a nedirigovaná konkurence. Není potřeba kontrolovat, zda jsou bankovní poplatky, ceny housek nebo ceny za telefon „příliš” vysoké či nízké. Je potřeba ponechat volný vstup do odvětví, ponechat spotřebitelům svobodu kupovat i nekupovat služby a zboží na trhu. Úřad se naproti tomu může snadno stát nástrojem konkurenčního boje (firmy udávají své úspěšnější konkurenty) nebo nástrojem politiky (vláda si došlápne na banky, když mají vysoké zisky).

Jak ukazuje analýza Nadačního fondu proti korupci, úřad ani moc dobře nefunguje v oblasti dozoru nad veřejnými zakázkami.

Verdikt

Zrušit ÚHOS i s celým zákonem o ochraně hospodářské soutěže, agendu v oblasti dozoru nad dodržováním pravidel pro zadávání veřejných zakázek předat Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Na trhu by prosperovaly firmy úspěšné v nabízení služeb, které zákazníci chtějí, a ne firmy úspěšné v udávání konkurentů nebo podplácení úředníků. Hospodářskou soutěž je třeba chránit – ale ne před dobrovolnými, vzájemně výhodnými, dohodami mezi firmami a klienty a firmami a firmami. Je třeba ji chránit před úředníky, kteří mají jako jediní skutečně monopolní postavení na trhu. Prodej sídla ÚHOS bude jednorázovým příjmem pro státní rozpočet a všichni propuštění zaměstnanci mohou vytvářet skutečné hodnoty ve smysluplném zaměstnání.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31