Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Státní fond kinematografie

Státní fond kinematografie

Rozpočet (2015): 1 117 589 000 Kč
Z toho na platy: 12 202 430 Kč
Počet zaměstnanců (2015): 17

Hospodaření

Příjem fondu tvoří poplatek ve výši 1 % z každé prodané vstupenky do kina a autorské poplatky ze státních filmů vyrobených v letech 1965-90. Dále jsou příjmem 2 % ze zisku reklamy vysílanou v rozhlase nebo televizi. Fond z těchto poplatků vybral 223,78 mil. Kč a dalších 800 mil. Kč obdržel jako dotaci ze státního rozpočtu. Dále fond získal 92 mil. Kč za nedaňové příjmy. Fond utratil 215,5 mil. Kč na dotace filmařům.

Činnost

Fond rozděluje dotace filmařům. Několik milionů korun dostaly v roce 2015 filmy The Tap Tap – Postiženi muzikou, Kavky na cestě, Švejk, Děti samotářů, Pražské orgie, Rytíř pro Brno či například Prezident a já. Celkem bylo uděleno 230 dotací z celkových 401 žadatelů.

To však není všechno. Tento úřad navíc poskytuje filmové pobídky. Za rok 2015 vyplatil na pobídkách 325 401 806 Kč. No a které filmy tu pobídku dostaly? Třeba Babovřesky 3, Lída Baarová a nebo Mušketýři 2 – ti se stali rekordmany – dostali pobídku ve výši 56 milionů korun českých.

Hodnocení

Dotace vyvoleným producentům pokřivují trh, když někteří dotace dostanou a jiní ne. Místo vkusu a zájmu diváka rozhoduje náklonnost rady složené ze zástupců zájmových skupin na filmovém trhu. Plošné poplatky ze vstupenek a reklamy jsou ve skutečnosti neospravedlnitelnou spotřební daní, stejně jako poplatek za výnos z reklamy.

Natáčení filmů je podnikání jako každé jiné – pokud projekt není zamýšlen jako komerční a neočekává se u něj návratnost investovaných finančních prostředků, je nutné, by filmaři provozovali fundraising, sháněli a přesvědčovali nadšené sponzory.

Verdikt

Namísto zvyšování role státu ve výrobě filmů mají být poplatky ze vstupenek pouze dobrovolné. Je pouze na rozhodnutí provozovatele kina, v jaké míře chce podporovat český film. Zlevnění vstupenek by navíc zvýšilo návštěvnost kin.

Našim cílem je, aby se filmaři ucházeli o peníze diváků čestně, za rovných podmínek a bez zásahu státu. O nespravedlnosti a nesmyslnosti dotací pro film mluvil Petr Mach v diskuzním pořadu, kde byl jeho oponentem režisér Jan Svěrák:

Státní fond kinematografie by měl být každopádně zrušen – kvalitní filmy se natáčely před jeho vznikem a budou se natáčet i po jeho zániku.

Zdroj: výroční zpráva úřadu

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31