Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání)

CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání)

Rozpočet (2016): 199 316 362 Kč
Z toho na platy: 58 363 323 Kč
Počet zaměstnanců (2016): 68

Hospodaření

Úřad hospodaří se státními dotacemi a evropskými dotacemi. Menší příjmy má i z vedlejší hospodářské činnosti.

Činnost

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (původně Centrum pro reformu maturit, tedy CERMAT) po 11 letech příprav a celkových nákladech ve výši 1,4 mld. Kč spustilo s obrovskými problémy jednotné státní maturity. Ty však proběhly se spoustou chyb, byly široce kritizovány a musely být pozměněny, ředitel byl odvolán. EU projekt přípravy maturit tedy skončil, ale úřad zůstává, pouze propustil pár lidí. Spolu se státními maturitami organizuje také výběrové zkoušky ze středoškolské matematiky MATEMATIKA+ a jednotné přijímací zkoušky. Dále tento úřad provádí „osvětovou činnost“ a různá „komplexní“ testování znalostí žáků a zasílání hlášení dle požadavků do EU. Úřad také podniká – má jako organizační složku nakladatelství Tauris vydávající pedagogickou literaturu.

Hodnocení

Jednotná státní maturita není potřebná. Nedává nám smysl totožnou shodnou zkoušku pro střední odborná učiliště a pro gymnázia. Stovky let – aniž by to komukoliv výrazně vadilo – existoval systém, v němž organizovaly přijímací a závěrečné zkoušky samy jednotlivé školy. Není potřeba státní úřad, který by organizoval testování znalostí mladých lidí, toto testování, tam kde je po něm poptávka, nabízejí soukromé instituce. To platí i pro vydávání odborné literatury. Testování žáků, pokud ho bude potřebovat vláda, lze udělat ad-hoc, není k tomu třeba udržovat instituci s desítkami úředníků.

Verdikt

Úřad lze zrušit bez náhrady. Daňoví poplatníci by ročně ušetřili 200 miliónů korun a 175 miliónů by vynesl prodej sídla úřadu v Jankovcově ulici v Praze.

Zdroj: výroční zpráva a rozbor hospodaření úřadu

Svobodni-31