Protesty zemědělců nejen proti Green Dealu jsou naprosto logické, avšak vláda se drží pravidla „slibem nezarmoutíš“, aniž by podnikla reálné kroky.
Zemědělci se nacházejí v naprosto prekérní situaci. Náklady na zemědělskou prvovýrobu za poslední dva roky vzrostly o více než 40 %, zatímco výkupní ceny komodit prudce klesly o více než 20 % ve srovnání s rokem 2021.
Nová zelená společná zemědělská politika také snížila dotace. Ekonomicky to jednoduše nedává smysl. Nejmenší farmáři s plochou do 150 hektarů, kteří téměř neprodukují potraviny, si polepšili, zatímco velcí farmáři se potýkají s problémy, ale přežijí. Nejhůře však tato krize zasáhla tzv. střední zemědělské podniky s rozlohou mezi 500 až 2000 hektary, které jsou základem pro produkci většiny potravin a doslova živí národ. Zemědělci prvovýrobci nemají možnost vyjednávat si ceny, jsou od spotřebitele nejvzdálenější a čekají, kolik jim nabídne tzv. trh, který v zemědělství vlastně neexistuje.
Tato situace je naprosto tristní a vláda ji bohužel nepochopila. Pokud střední podniky nepřežijí, budeme v budoucnu dovážet většinu potravin. To je paradoxní, zejména když se zároveň oslavují tzv. tržní ekonomové z ODS a TOP09. Trh v zemědělství je však regulován od začátku do konce a komplikovanými dotacemi, ve kterých se již nikdo nevyzná.
—
Pavel Šrámek, farmář, ekonom a výrobce potravin