Angela Merkelová, německá kancléřka má dnes 7. 2. přijet do Polska a setkat se s Beátou Szydlovou, polskou premiérkou. Tématem bude budoucnost Evropské unie. Zároveň se předpokládá i tlak Německa na Polsko ohledně „dodržování zásad právního státu“ v Polsku.
Agentura Frontex má pomáhat členským státům s ostrahou vnější hranice. Místo ochrany před ilegální migrací ale nabírá migranty na lodě u břehů Libye a vozí je do Evropy. Podle mě tím EU překračuje své pravomoci a žádám vysvětlení.
Včera, v pondělí 19. prosince 2016, došlo k další tragédii vzdálené od našich hranic tři hodiny jízdy vozem. V Berlíně najel kamion do lidí na vánočních trzích. Podle Berliner Zeitung 12 mrtvých a nejméně 48 lidí bylo zraněno. Podezřelým je údajně 23letý Pákistánec, který přijal otevřenou náruč Angely Merkelové, německé kancléřky, která rozrazila dveře Evropy dokořán a jaksi se zapomněla zeptat svých sousedů a partnerů, jestli s tím někdo z nás nebude mít problém a jestli to tak chceme.
V Evropské unii roste tlak na majitele legálních střelných zbraní. Naposledy navrhla bruselská byrokracie pod záminkou boje proti terorismu omezení počtu nábojů v zásobníku na 10.
Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.
Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.
Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.
Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.
Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.
Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.
„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.