Svobodní v médiích za období 11. – 17. 12. 2020 – fond na podporu podnikatelů; „Svobodný beran“.

Svobodní v médiích za období 11. – 17. 12. 2020 – fond na podporu podnikatelů; „Svobodný beran“.

Tisková zpráva, Praha, 18. 12. 2020

Zdravíme všechny přátele svobody,

dne 12. 12. 2020 se konalo jednání Republikového výboru, který se rozhodl založit fond na podporu podnikatelů, kteří jsou za svůj občanský projev postihováni. Republikový výbor v rozpočtu na příští rok zařadil položku 100 000 Kč jako první vklad Svobodných. Sledujte naše komunikační kanály, brzy se dozvíte ohledně fondu bližší informace. Svobodní dále v uplynulém týdnu natočili první podcast „Svobodný beran“ s hospodským Jiřím Míkou.

1) Svobodní

TZ: Svobodní zakládají fond na podporu podnikatelů.

Republikový výbor Svobodných odsuzuje chaotický, necitlivý a až šikanózní přístup vlády vůči malým a středním podnikatelům v této zemi. Domníváme se, že naše vláda ztrácí každým svým dalším krokem poslední zbytky kredibility a důvěry, která je nutná, mají-li být kroky v boji s epidemií koronaviru ospravedlnitelné a úspěšné.

Fond na podporu podnikatelů

A trocha statistiky:

Příspěvek ohledně založení fondu zaznamenal 912 reakcí, komentářů a sdílení. Dosah příspěvku byl přes 27 000 (oslovení lidé).

Rovněž velký zájem jsme zaznamenali u příspěvku na FB, který se týkal fungování skiareálů ve Švýcarsku.

Ve Švýcarsku fungují skiareály narozdíl od většiny evropských zemí. Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti je to „nekalá konkurence“. Zabránit Švýcarsku v povolení jejich provozu prý ale bude složité, protože země není v EU.
Podle francouzského ministra pro evropské záležitosti je „nekalá konkurence“, pokud ve Švýcarsku fungují skiareály. Čtete správně. Zřejmě jediný způsobem jak se vyhnout nekalé konkurenci je všech v celé Evropě zavřít. Pak si budou všichni rovni.
Tato aktivita EU je natolik absurdní, že je zbytečné jí obsáhleji komentovat.

Ve Švýcarsku skiareály fungují

Příspěvek měl přes 2 400 reakcí, komentářů a sdílení a přes 54 000 dosah.

2) Rubrika Svobodný beran.

Naše rubrika „Svobodný beran“ se věnovala znovuotevření hospod. Libor Vondráček se sešel s Jiřím Míkou, předkladatelem petice se 70 000 podpisy za zmírnění protikuřáckého zákona. Poslechněte si Libora Vondráčka a Jiřího Míku v zajímavém rozhovoru, který se týkal nejenom současného stavu ohledně otevírání a zavírání hospod, ale též svobody podnikání, vzniku petice, atd.

Svobodný beran

3) Perličky ze světa sociálních sítí.

V komentáři Matouše Bulíře nás podpořil pan Jirka Kupeček, který ve svém komentáři na téma koho volit v následujících volbách napsal:
„Svobodní? Podle mě mnohem lepší volba než byznys strana Tomia SPD. Ale každej jak chce, o tom žádná.“

FB příspěvek

Novinky.cz přinesly na FB příspěvek, který popisoval situaci kolem trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců a jejich rozpadu hned po volbách. V jednom z komentářů pan Přemysl Blaha nastínil myšlenku volit Svobodné. Uvádí:
„A co takhle dát šanci malým stranám? Jsou tady Svobodní…“

FB příspěvek

4) Příspěvky členů strany.

Místopředseda strany, Luboš Zálom, se vyjádřil ve svém příspěvku nazvaném „Nechte restaurace konečně na pokoji!“ k aktuální situaci kolem uvolňování vládních opatření v oblasti gastro průmyslu.

Nechte restaurace konečně na pokoji

Na obdobné téma se též vyjádřil člen Republikového výboru Vítězslav Stanovský, který se ve svém příspěvku opřel do nesmyslných vládních opatřeních v souvislosti s covidem.

Covid, jde to i jinak

5) Komunální politika

Chomutovský deník se věnoval schvalování rozpočtu se schodkem 33 milionů ve městě Jirkov. Místní zastupitel Petr Kaššák byl v otázce schvalování rozpočtu zdrženlivý, uvedl: „Měli bychom být preventivně spíš opatrnější. Nemáme pak páku na vedení města, aby rozpočet dodatečně podle situace upravilo“.

Chomutovský deník – Jirkov schválil rozpočet

MF Dnes (Pardubický kraj) přinesl článek s názvem „Místo lanového parku bude u Báry síťová atrakce“.
Městské lesy Chrudim připravují v sousedství rozhledny Bára novou atrakci, která by měla nahradit lanový park. Půjde o soustavu síťových překážkových drah, jejichž prolézání ve výšce už nebude vyžadovat jištění.
Lanový park v chrudimských lesích končí. Atrakce v korunách stromů po dvanácti letech musí pryč mimo jiné i kvůli usychání stromů, na kterých byla připevněna. Zmizet musela i lezecká stěna a malý lanový park pro nejmenší čeká příští rok pravděpodobně poslední sezona.
Oblíbený výletní cíl s rozhlednou Bára nedaleko Chrudimi by měl v roce 2022 nabídnout na místě lanového parku nový druh zábavy, který se osvědčil například v Městských lesích Hradec Králové. Rodinný park, ve kterém se o jištění návštěvníků postarají sítě, vyjde lesy přibližně na šest milionů korun. „Jedná se o soustavu visutých lávek a prolézaček, neměla by být fyzicky náročná. V Hradci Králové funguje a je to velmi oblíbené, osobně se na to těším,“ řekl místostarosta Chrudimi Petr Lichtenberg (Chrudimáci, Svobodní).

Rakovnický deník se věnoval možnosti antigenního testování no covid v okrese Rakovník.
Podle zjištění Rakovnického deníku ovšem o testování oslovení Rakovničané moc neuvažují. Například zastupitel Rakovníka Milan Let (Svobodní) půjde na test, až pokud to bude nutné a nebude cítit dobře. „Do té doby si myslím, že to není na pořadu dne. Přijde mi divné si pro nic za nic nechat šťourat do nosu. Přistupuji k problému zodpovědně, nikoho neohrožuji, tak proč. Chápu zároveň strach některých lidí z covidu, ale pokud se člověk cítí dobře, tak nevidím důvod proč se testovat,“ myslí si Let.
Podobného názoru je i hokejbalista a podnikatel Martin Tvarůžek. „O testování neuvažuji. Cítím se zdráv. Když chodím mezi lidi nebo k babičce s dědou, tak vždy s ochranou obličeje. Nevidím důvod, aby mě někdo lechtal dutinu,“ pronesl Tvarůžek.
O antigenním testování neuvažuje ani profesionální fotograf Václav Čermák, podle něhož by se mělo testovat především tam, kde je vysoká koncentrace počtu rizikových osob.

ČTK – domácí zpravodajství – Beroun vstoupí do příštího roku s rozpočtovým provizoriem.
Beroun 16. prosince (ČTK) – Beroun vstoupí do příštího roku s rozpočtovým provizoriem, jeho pravidla dnes schválili zastupitelé. Řádný rozpočet projednají v únoru, kdy bude jasnější situace ohledně příjmů města. Podle starostky Soni Chalupové (ODS) nyní nelze předložit rozumný návrh rozpočtu.
„Nechtěli jsme se chovat jako naše vláda, která dnes schvaluje rozpočet, a přitom nemá schválené daňové zákony, takže vlastně nemá schválenou příjmovou složku,“ uvedl tajemník Jiří Chalupecký.
Zastupitel za Lepší Beroun Luboš Zálom uznal, že situace není jednoduchá, přesto provizorium nevidí jako nutné. Poukázal na to, že existují města, která mají schválené řádné rozpočty. „Pokles příjmů bylo něco, s čím se mělo nějakou dobu počítat,“ míní Zálom.
Chalupová namítla, že vedení mělo připravený návrh, který zohledňoval i negativní důsledky pandemie. Situaci ale podle Chalupové zkomplikoval vládní daňový balíček, který pro město znamená další propad příjmů mezi 44 až 57 miliony korun. Přitom není jasné, jaké budou vstupy. „V této situaci jsme už nemohli sestavit další rozumný návrh,“ dodala starostka.
Na letošní rok má dvacetitisícový Beroun přijatý rozpočet s příjmy 595 milionů korun a výdaji 736 milionů. Schodek 141 milionů měl pokrýt z úvěru a zapojením zdrojů z minulých let. Podle Chalupové se příjmy města kvůli pandemii letos propadly téměř o 100 milionů korun. Radnice v nejbližší době nebude mít peníze například na úpravy parků za 70 milionů korun.
Rozpočtové provizorium v praxi znamená, že je pozastaveno uzavírání nových smluv na pořízení investičního majetku. Město financuje jen smluvně podložené akce, které pokračují z minulosti. Provozní výdaje jsou hrazeny tak, aby byl zajištěn základní chod městského úřadu. Rozpočtová provizoria už ve středních Čechách schválili také zastupitelé v Kladně, Benešově nebo Mladé Boleslavi.

6) Pravidelné příspěvky na FB a Telegramu.

Svobodní na FB

Svobodní na Telegramu

PhDr. Marek Hejduk, LL. M., MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31