Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Vondráček: Nesmíme českému lvovi brát koruny z hlavy a dávat mu do drápů euro

Vondráček: Nesmíme českému lvovi brát koruny z hlavy a dávat mu do drápů euro

Přinášíme vám rozhovor s předsedou Svobodných Liborem Vondráčkem, který věří, že díky spojení s Trikolórou a Soukromníky se letos podaří dostat do Poslanecké sněmovny myšlenky, které jeho strana dlouhodobě hájí. „Nesmíme českému lvovi sundávat korunu z hlavy a dávat mu do drápů euro,“ připomíná jednu z hlavních priorit Libor Vondráček, který zdůraznil, že dohoda s Trikolórou a Soukromníky je postavena na velmi pevných základech.

Svobodní budou historicky poprvé kandidovat do parlamentních voleb v nějakém předvolebním spojenectví. Proč jste se k tomuto kroku rozhodli? Co se oproti minulým letům změnilo? Byla to pouze obava z propadlých hlasů?  

Oproti minulým letům musíme na 100 procent přesvědčit nejen naše voliče, ale i další voliče, kteří nefandí socialistům a neomarxistům, že jejich hlasy nepropadnou. Čistě v zájmu zviditelnění značky Svobodných je samostatná kandidatura. V zájmu našich myšlenek, naší země a občanů České republiky, jejichž zájem dnes v Parlamentu skoro nikdo nehájí, je ovšem spojení sil. Za riskování propadnutí hlasu bychom mohli v budoucnu zaplatit nepředstavitelně vysokou cenu. Bylo to pro nás těžké rozhodnutí, protože velice neradi ustupujeme z našich ideálů a zatím jsme to v žádných velkých volbách neudělali, ale věřím, že časem to vyhodnotíme jako velice správné rozhodnutí.

Proč jste se nakonec rozhodli dát přednost spolupráci s Trikolórou a Soukromníky před nabízenou spoluprací s ODS?  

Je to jednoduché. Z ODS nás nikdo neoslovil s dobrou nabídkou a bohužel se ODS posledními kroky posunula do středu politického spektra a TOP 09 i KDU-ČSL mají natolik rozdílné zaměření a někdy i levicové programy, že bychom společně byli velice vzdálení našemu programu, který se dlouhodobě nemění. Naše strana vznikla kvůli tomu, že se ODS nejprve v době opoziční smlouvy, a pak za vlády Mirka Topolánka, vzdálila praktickými kroky od svého programu. K jejich původním myšlenkám jako nezasahování do trhu, nezvýhodňování vyvolených dotacemi či zeštíhlení státu máme stále stejně blízko, ovšem jim se od doby našeho založení v roce 2009 spíše vzdaluje, a vznik SPOLU považujeme za další zradu jejich dlouholetých voličů, kterým tyto myšlenky chceme nabídnout alespoň my v koalici s Trikolórou a se Soukromníky. Při této spolupráci ustupujeme z našeho programu jen velice málo. Jednoznačně chceme zachovat korunu, chceme zachovat měnovou konkurenci, aby si každý mohl vybrat, zda bude platit hotově korunami, elektronicky eurem nebo třeba bitcoinem. Proto nesmíme českému lvovi sundávat korunu z hlavy a dávat mu do drápů euro. Podobně jasně musíme chránit právo na platbu v hotovosti, a to nejlépe ústavou. Spolupráce s Trikolórou a Soukromníky byla jedinou nabídkou ze všech, která by mohla zaručit, že se na těchto základních věcech shodneme.

Trikolóra je pro některé členy ODS „červeným hadrem“ právě kvůli osobě Václava Klause ml. Paradoxně v senátorském klubu ODS dnes sedí senátor zvolený za Svobodné Jaroslav Chalupský. Předtím byla členem stejného klubu také výrazná osobnost Soukromníků exsenátor – Ivo Valenta. Co si o tom má volič myslet?  

Václav Klaus získal v ODS nejvíce preferenčních hlasů, proto se nelze divit, že i dva roky po jeho odchodu jeho jméno v ODS silně rezonuje. Osobně znám ovšem spoustu letitých voličů senátorů z klubu ODS i ODS jako takové, kteří v tomto roce chtějí volit naši koalici včetně Trikolóry, takže to s tím „červeným hadrem“ asi nebude tak horké. A těch lidí je v posledních týdnech čím dál více. Při možnosti tvorby vládní koalice bez socialistů, která tu už léta nebyla, by navíc tyto spory šly jistě stranou, a proto mi vztah ODS a Václava Klause mladšího nedělá starosti. Je také podstatné si uvědomit, že značka ODS a senátoři v klubu ODS nereprezentují úplně totéž. To potvrdili senátoři jako Chalupský, Aschebrenner, Oberfalzer, Zeman, Faktor, Jirsa a další, kteří hlasovali na rozdíl od poslanců ODS pro zamítnutí pandemického zákona. A to je nám velice sympatické. Ohledně Senátu navíc nesmíme zapomínat, že v těchto volbách se velmi proměnil. Náš senátor senzačně vyřadil Milana Štěcha. Při kurzu 1:13 se postaral o nejpozitivnější výsledek v historii Senátu a odchod Iva Valenty naopak oslabil Senát v roce 2020 nejvíce. Po volbách také vznikl klub nové levice – „Piráti a SEN21“ se zástupci za Zelené, a právě k němu je klub ODS v Senátu jedinou stabilní protiváhou. Asi těžko by kvalitní servis oběma zmíněným senátorům mohl zajistit tento klubu či klub lidovců, ANO nebo sociální demokracie, kteří jsou myšlenkově úplně jinde. Ukotvení Jardy Chalupského v Senátu tedy považuji za zcela logické.

Na tiskové konferenci jste stejně jako Václav Klaus nebo Petr Bajer mluvil o tom, že vás spojuje především průnik vašich stranických programů. Na které programové priority se tedy chcete soustředit při letošních volbách?  

Aktuálně je to řešení současné krize. Musíme se dívat dále. Dělat taková opatření, která nás do budoucna nepoškodí, ale posílí. Vše zavřít, obětovat budoucnost dětí, kterým se nasekají bilionové dluhy a zavřou se jim školy i tělocvičny považuji za zločin vůči budoucím generacím. Vše zavřít by dokázali i v době španělské chřipky, my bychom měli mít ambicióznější cíle, než se poměřovat se situaci 100 let zpět a ještě oproti ní pokulhávat. Musíme hledat univerzální řešení, aplikace alobalů na stropy, používání fotokatalyzačních nátěrů, UV záření a další nové technologie ve veřejných budovách (nemocnice, školy, domovy seniorů, úřady atd.). Kromě toho také musíme apelovat na zdravější životní styl a budování vlastní imunity, která jim pomůže v boji s každou variantou covidu i v boji s jinými chorobami. Sami lidé musí přemýšlet, zda mají dostatek vitamínů a zda kupují kvalitní potraviny, které najdou spíše v menších prodejnách než v hypermarketech. Očkování je až poslední řešení a musí být dobrovolné. Proto stát nesmí bránit tomu, abychom tu měli maximální množství vakcín i léků ze všech koutů světa. Sami lidé spolu s jejich lékaři, ne politici či úředníci, mají rozhodnout, jestli jim více vyhovuje vakcína z Ruska nebo z USA. Další prioritou je zmenšování státního aparátu, který nabobtnal o 30 tisíc úředníků za poslední dvě vlády a ruku v ruce s tím jde snižování výdajů státu, aby se daně nezvyšovaly, ale mohly se postupně snižovat. Zásadní je také už zmíněné zachování české koruny a zachování české legislativy. Pravidla naší země nesmějí vznikat v Bruselu, a to se týká nejen azylové, zbraňové, zelené nebo „cenzurní“ politiky, kterou razí Evropská komise.

Pro letošní parlamentní volby došlo již k uzavření několika koaličních smluv. Piráti se spojili se STAN, ODS s KDU-ČSL a TOP 09. V čem je vašeho dohoda odlišná? Často zdůrazňujete, že nejde o koaliční smlouvu, ale dohodu o dlouhodobé spolupráci…  

Naše strany jsou si opravdu velice blízké v tématech, která jsou dnes zásadní a aktuální a budou aktuální i v dalším volebním období. Proto jsme se zavázali, že po volbách vytvoříme společný klub a budeme dál hájit náš společný program a občany, které dnes nikdo nehájí, společně. V maximální možné síle, bez přeběhlíků, bez politikaření, bez sporů o to, jaký z našich dresů je „krásnější“. Je to v přesném protikladu vůči dalším koalicím, které už dopředu avizují rozpadnutí a vznik více klubů. V případě KDU-ČSL to tedy znamená podle slov Mariana Jurečky, že budou stále pokračovat „v lidovecké politice“, o které za poslední léta víme své, a to řadu letitých voličů ODS to bude, myslím, velmi odpuzovat od této volby.

Je v tuto chvíli již jasné, jakým způsobem si jednotlivé strany rozdělí místa na kandidátkách? A prozradíte, jestli už Svobodní mají jasno, jaké osobnosti se za ně objeví na společné kandidátní listině?  

Jasné to úplně není. Klíčové je sestavení silné společné kandidátky s nejkvalitnějšími osobnostmi, tak abychom ve Sněmovně mohli hájit občany největší silou. Svobodní mají zaručené určité minimální procento lidí na kandidátkách, ale obecně je pro nás zásadní dostat do Sněmovny naše myšlenky, ne naše členy či zasloužilé funkcionáře. Velice si vážím práce mých stranických kolegů a byl bych rád, kdyby jich tam bylo maximum, ale ve straně panuje taková atmosféra, že osobní úspěch pro nikoho z nás nestojí nad úspěchem týmu, který hraje plus-minus podle našich přestav. O definitivní nominaci kandidátů za Svobodné rozhodnou naši členové a příznivci. Máme velice demokratická pravidla pro nominaci. Jako první jsme zavedli primárky po vzoru stran v zahraničí v roce 2009 a já mohu zatím říct jen to, že se v primárkách budu ucházet o post republikového lídra a lídra kandidátky v jižních Čechách. 

Pokud bude vaše spojenectví úspěšné a stanete se poslancem, už jste přemýšlel, co by byly vaše osobní programové priority a na co byste se chtěl ve svých 27 letech zaměřit?  

Mojí prioritou bude spíše rušení zákonů než zavádění nových, a to říkám jako občan, politik i právník, který ví, že dnešní legislativní džungle vše jen komplikuje. Pro naši mladou generaci, myslím, bude velice zásadní právě zachování koruny. Dluhy, které byly naší generaci vytvořené, jsou už teď dostatečně vysoké, proto je rozhodně není potřeba navyšovat o dluhy ostatních států platících eurem. Společné ručení za evropský dluh 700 miliard euro, který letos odsouhlasil náš premiér v Bruselu a ručení za dluhy, které odsouhlasil Petr Nečas díky evropskému stabilizačnímu mechanismu, jsou dostatečně velkým rizikem pro suverenitu naší země. Přijmout euro by bylo skutečnou katastrofou.

Mgr. Libor Vondráček

předseda strany Svobodní

Zdroj zde.

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31