Svobodní půjdou do eurovoleb s podporou Soukromníků a dalších dvou subjektů – ZÁZNAM KONFERENCE

Svobodní půjdou do eurovoleb s podporou Soukromníků a dalších dvou subjektů – ZÁZNAM KONFERENCE

Svobodní půjdou do voleb do Evropského parlamentu (EP) s podporou Strany soukromníků, regionálního hnutí Pro Plzeň a hnutí Zdraví, Sport a vzdělání 2012. Jednat o podpoře chce strana i s dalšími subjekty. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil předseda Svobodných a lídr kandidátky Libor Vondráček. Celou kandidátku strana zatím nepředstavila, podle Vondráčka na ní budou dva bývalí prezidentští kandidáti.Praha 8. ledna (ČTK)

Strana v prosinci oznámila, že na druhém místě kandidátky bude šéf buňky v Moravskoslezském kraji Matěj Gregor, třetí má být bývalý prezidentský kandidát Karel Diviš.

Podpora od tří subjektů je podle Vondráčka potvrzením toho, že se Svobodným postupně daří spojovat pravicové osobnosti a subjekty. Podle předsedy Strany soukromníků Petra Bajera je podpora snahou zabránit štěpení pravicových voličů. Se Svobodnými mají podle něj společné cíle například v zabránění federalizaci Evropy nebo boji proti byrokracii. Soukromníci se se Svobodnými spojili již v minulosti, v minulých sněmovních volbách kandidovali v uskupení s Trikolorou.

Ve volbách do Evropského parlamentu nelze slibovat, že europoslanci některé věci prosadí, lze ale slíbit, že se budou držet určitých zásad a hájit české zájmy a pravicové voliče, uvedl Vondráček. Zástupci čtyř subjektů na tiskové konferenci podepsali dokument sedmi zásad pro eurovolby. Podle nich chtějí Svobodní v EP usilovat mimo jiné o zrušení zákazu aut se spalovacím motorem, ochranu české koruny nebo důslednější ochranu vnějších hranic před nelegální migrací.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční letos v červnu. Voliči budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.

Lídrem kandidátní listiny koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) je europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Samostatně budou kandidovat Piráti v čele s europoslancem Marcelem Kolajou, na předních místech listiny hnutí STAN budou ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová a někdejší poslanec hnutí Jan Farský.

V čele kandidátky ANO bude bývalá ministryně pro místní rozvoj a nynější místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová. Lídrem listiny hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je někdejší europoslanec Petr Mach, který v minulosti stál v čele Svobodných.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31