Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

KDU-ČSL se dvěma procenty preferencí se veze na vlně populismu. Svobodní jsou zděšeni z dotačního programu na rekonstrukci bytů a domů

KDU-ČSL se dvěma procenty preferencí se veze na vlně populismu. Svobodní jsou zděšeni z dotačního programu na rekonstrukci bytů a domů

Nejen nový příklad pošlapání předvolebních slibů, ale především další „zářez“ do již tak zdevastované české ekonomiky znamená podle Svobodných návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na dotování rekonstrukcí bytů a domů „po babičce“ ze státního rozpočtu.

„„Vláda se rozhodla, že v době vysokých státních deficitů bude dotovat lidem rekonstrukce jejich bytů. Taková dotace je naprosto absurdní. V tomto případě navíc zjevně nemá ani sociální rozměr, protože chudší skupina obyvatel vlastní byt často nemá, a pokud ano, tak i přes dotaci nemá na rekonstrukci. Občané se proto budou z daní skládat na rekonstrukci těm, kteří nemovitosti vlastní. To je naprosto absurdní,“ říká předseda Svobodných Libor Vondráček.

Svobodní považují sveřepé prosazování dotace na rekonstrukci až do výše milionu korun na projekt za umělé sociální inženýrství a další typicky lidovecký pokus zalíbit se svému venkovskému voliči.

„Shodou okolností byl právě zveřejněn průzkum volebních preferencí, kde se KDU-ČSL pohybuje na dvou procentech. Obávám se, že s dalším poklesem volebních preferencí pro strany vládní koalice se budou objevovat nové a nové populistické návrhy. Tato vláda místo okamžitého šlápnutí na brzdu – tedy šetření, kde se dá – naopak přidává plyn. Náraz do zdi bude hodně bolet,“ dodává Vondráček.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31