Diviš? Co se Diviš? Osobnosti se postavily za Svobodné

Diviš? Co se Diviš? Osobnosti se postavily za Svobodné

Přestože oficiální předvolební průzkumy vzrůstající zájem voličů o Svobodné podceňují, seznam osobností, které veřejně podporují tuto pravicovou a euroskeptickou alternativu v letošních volbách do Evropského parlamentu, přibývá.

„Libora Vondráčka a jeho názory znám osobně velmi dobře. Je to čistá duše, což je v politice úkaz. Takže moje volba je jasná,“ prohlásil Daniel Landa, zpěvák, skladatel a autor nejhranějších českých muzikálů. Podobně mluví také Pavel Janeček, uznávaný expert na plynárenství a energetiku. „Souhlasím s názory Libora Vondráčka na ekonomiku a energetiku,“ napsal Janeček.

Kromě toho, že Svobodní mají na své kandidátní listině dva někdejší prezidentské kandidáty Karla Diviše a Jiřího Hynka, veřejně je podporuje i další výrazný prezidentský kandidát. „Tato země se protkla se skvělou energií, je krásná a chci v ní žít jako svobodný muž. Volím Svobodné,“ uvedl skladatel a malíř Vladimír Franc. Vtipnou poklonu k prezidentskému kandidátovi Karlu Divišovi pak smekl herec, komik a protagonista legendárního Ády Větvičky Leoš Noha „Diviš je nej! Co se Diviš?“ 

O něco vážněji pak kontroval další známý komik. „Chci, aby mi politici dali pokoj. Volit tedy budu Svobodné,“ uvedl Miloš Knor, který je mimo jiné autorem ústředního sloganu Svobodných pro letošní volby do Evropského parlamentu, který zní Patříme do Evropy, ne Evropě. 

„Svobodní jsou pro mě jedna z mála posledních pravicových alternativ, ze kterých lze vybrat. Mnoho z nich znám osobně a pevně věřím, že jsou to lidé, kteří mě nezklamou, podaří se jim vrátit naši zem do kolejí, ve kterých se dá s rodinou normálně žít,“ pronesl Jan Tománek, spisovatel a režisér, který během koronavirové pandemie založil velmi známé a úspěšné Zdravé fórum. „Mám rád lidi, kteří vidí pozitiva i na oponentech. Fandím Svobodným a období COVIDu mě v tom utvrdilo. Hleďme na věci realisticky a berme chyby jako šanci se zlepšit a vyvarovat se jich do budoucna,“ navázal herec a zpěvák Radim Flender. 

„Úspěch národa, společnosti, začíná od ‚nejspodnějšího‘ jedince, rodiny, malé i velké firmy. Státní správa má jen vytvářet podmínky, aby se lidem dobře pracovalo, podnikalo a rozvíjelo. Proto mi jsou Svobodní nejblíž,“ přidal se mezi podporovatele kytarista Libor Máča Matějíček.

„Libor Vondráček je můj dlouholetý kamarád. Jeho myšlení je mi blízké, ale hlavně mu věřím jako člověku. A věřím, že si své názory a čestnost udrží i navzdory tlaku systému, který na něj zcela jistě bude se stoupajícími preferencemi jeho strany vyvíjen,“ uvedl zpěvák, herec a režisér Radomír Švec. 

Tím však výčet podporovatelů Svobodných nekončí. V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu Svobodné podporuje také brněnská kapela Morčata na útěku, herec a hudební skladatel Daniel Barták, zpěvačka Blanka Šrůmová, motocyklový závodník a vicemistr Evropy Pavel Kejmar, známý cévní lékař a specialista na lékařskou etiku Vladimír Čížek nebo třeba autor portálu Jobovky.cz Jan Turek. 

Převzato z Parlamentních listů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Martin Reinisch

Martin Reinisch

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Martin Reinisch

Martin Reinisch

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31