Deník: Omezení hotovosti se odkládá. Brusel nyní řeší digitální euro, říká Šichtařová

Deník: Omezení hotovosti se odkládá. Brusel nyní řeší digitální euro, říká Šichtařová

Kdy zmizí bankovky? Evropský parlament řešil snížení horní hranice pro hotovostní transakce kvůli omezení praní špinavých peněz. Evropská centrální banka by zase ráda zavedla digitální euro.

Vilém Janouš

Dnes mohou lidé zaplatit v hotovosti částku nejvýše deset tisíc eur, tedy asi 240 tisíc korun. Europoslanci navrhli tuto sumu snížit na polovinu a vysvětlovali, že je to nutné opatření proti praní špinavých peněz a terorismu. „Rizika praní peněz a financování terorismu, která zahrnují obchodování s uměleckými díly a jiným zbožím vysoké hodnoty, jsou dobře známá,“ uvedli ve své důvodové zprávě.

Někteří ekonomové se ale domnívají, že se jedná o nenápadný tlak na úplné zrušení papírových peněz a mincí. „Salámovou metodou se odchází od hotovosti,“ varovala šéfka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a poukázala na nedávné snahy hospodářského výboru Evropského parlamentu. Jiní experti si ale myslí, že lidé budou moci bankovkami platit ještě dlouho.

Nakonec byla hranice deset tisíc eur zachována při projednávání v Radě Evropské unie, za což se postavila i Evropská centrální banka. „Návrh Evropského parlamentu není veden snahou o pomalé zrušení hotovosti, ale jedná se o vlastní návrh maximální horní hranice, která bude předmětem dalšího vyjednávání,“ doplnila mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová.

Následně bude na jednotlivých členských státech, zda si ve své vnitrostátní úpravě stanoví danou maximální horní hranici, nebo si pro hotovostní transakce zavedou ještě nižší limit.

Jenže Šichtařová si myslí, že se jedná o jeden z kroků, jak hotovost nakonec zrušit. Tím dalším má být zavedení digitálního měny neboli CBDC (central bank digital currency). „Nejdál je v zavádění CBDC Čína a další diktátorské státy. Čím liberálnější stát, tím víc se staví proti CBDC,“ doplnila ekonomka. Podle ní se jedná o nástroj, který je snadno zneužitelný a bude sloužit ke kontrole všech transakcí. „Bude se vědět, za co platíte, kolik a kde,“ vysvětlila.

Nicméně ne všichni ekonomové s ní souhlasí. Hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka tvrdí, že v případě digitalizace eura nejde o to porazit hotovost, ale o alternativu ke komerčním bankám. „Zavedení digitálního eura by vedlo k tomu, že by centrální banky mohly poskytovat služby, které dnes poskytují jen komerční banky,“ řekl. Zároveň si myslí, že každý by měl mít právo si něco koupit anonymně, k čemuž právě slouží hotovost. „Umím si ale představit, že se dožiju toho, že by hotovostí nechtěl už platit nikdo,“ nastínil.

Oficiální čísla ukazují, že lidé platí bezhotovostně stále více. Loni se v Česku podílela hotovost na útratách 49,7 procenta, nicméně podíl elektronických plateb narůstá, i když nedosahuje úrovně západní Evropy.

Zdroj: Českobudějovický deník

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31