Blbí nebo navedení aneb chvála decentralizace

Blbí nebo navedení aneb chvála decentralizace

Při hodnocení covidové response panuje mezi lidmi podivuhodná neshoda. Pomineme-li tu část populace, která stále sleduje Českou televizi, čte Forum24 a poslouchá ministra Válka – dělí se lidé na dva tábory. Jedni se domnívají, že doba covidová představovala celou kaskádu spiknutí, při které politici nakupovali roušky, o kterých věděli, že nefungují, lékaři píchali vakcíny, o kterých věděli že škodí, a vědci vyprávěli pohádky o luskounech, kterým sami nevěřili. A všichni že to dělali za peníze. Druzí si naopak myslí, že zlé vůle bylo o mnoho méně a většina covidového běsnění byla důsledkem naprosté hlouposti, nevzdělanosti a bezradnosti klíčových aktérů.

Kdo má pravdu, se začneme postupně dozvídat, až se i u nás rozběhne vyšetřování zločinů covidismu. Jsme jedna z posledních zemí, kde k tomu bohužel zatím nedošlo. Kdyby měli pravdu zastánci teorie spiknutí (camp „navedení“), mělo by smysl snažit se, aby na klíčových postech seděli lidé s lepším morálním profilem. Pokud je však blíže pravdě camp „blbí“, má smysl lidi spíše vzdělávat než vychovávat. Jako osobní účastník mnohých bitev se rád podělím o svoji zkušenost, že vysvětlovat profesorům medicíny, co je to sensitivita a specificita testu, je skutečně práce pro vraha. Ostatně kdo někdy viděl ministerstvo zdravotnictví zevnitř, nevěří, že je toto schopno jakéhokoliv spiknutí. Mohu se však mýlit, a navíc mi v tomto textu jde o něco jiného.

Klíčovým aspektem covidové response byla neuvěřitelná míra centralizace. Úředník v Praze diktoval otevírací dobu hospod v Rýmařově, řídil pracovní dobu výrobny zákusků v Břeclavi a nařizoval zákaz opuštění katastru obce Plch u Pardubic. Regulace společnosti a ekonomiky místy přesahovala míru známou z totalitních režimů, které se na našem území v minulosti vystřídaly. Ať už měli ministři či úředníci motivaci jakoukoliv – důležité je, že tyhle pravomoci měli. Případně si aspoň mysleli, že je mají (než to správní soud uvedl na pravou míru). Kdyby bylo dopředu jasné, že taková pravomoc neexistuje a existovat z principu nemůže, bylo by jedno, kdo je blbý a kdo navedený. S otevírací dobou hospod v Rýmařově by stejně nic nesvedli.

Doufám, že doba covidového běsnění lidem opět připomněla, že v moderním světě představuje hlavní ohrožení lidského života, zdraví, štěstí a svobody především stát a jeho různé orgány. Jakmile stát jednou uchvátí nějaké pravomoci, nikdy se jich dobrovolně nevzdá a dříve či později je použije proti lidem. Pevně doufám, že se tohle poznání konečně promítne i do volebních preferencí a že se i ve střední Evropě stanou atraktivnější politické platformy, které neslibují, co všechno stát pro lidi udělá, ale které definují, co všechno už stát lidem nebude moci nikdy udělat.

Není to jedno. Neomarxisté ve WHO se už těší na Nemoc X a tiše mění mezinárodní smlouvy tak, aby v příští epidemii už žádný odpor proti „opatřením“ nemohl vzniknout. Oteplovači všech zemí nadšeně fandili lockdownu, protože se už těší, až na nás po nějakém obzvláště horkém létě uvalí svůj vlastní klimatický lockdown. A cenzoři a fakt-čekisté slintají při poslechu projevů madam Uršuly, že největším ohrožení lidstva představují fejkňůs a jak se proti nim bude bojovat.

Proto doufám, že jsme během covidismu netrpěli zbytečně a že dost lidí pochopilo, že stále platí slavný Reaganův bonmot: “The nine most terrifying words in the English language are ‘I’m from the government and I’m here to help.’” V češtině to zní snad ještě hůř.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

RNDr. Tomáš Fürst Ph.D.

RNDr. Tomáš Fürst Ph.D.

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

RNDr. Tomáš Fürst Ph.D.

RNDr. Tomáš Fürst Ph.D.

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31