Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Tisková zpráva z právě proběhlé tiskové konference

Tisková zpráva z právě proběhlé tiskové konference

Zásadní reforma EU, jinak odchod bez placení

Tisková zpráva, Praha, 15. 4. 2019

Koalice Svobodní, Liberland a Radostné Česko – Odejdeme bez placení vstupuje do volební kampaně před květnovými eurovolbami s požadavkem návratu EU do stavu před Lisabonskou smlouvou. „Připravili jsme 5 základních bodů strukturální reformy. Pro jejich naplnění uděláme maximum. Zároveň ale jako jediná strana v Česku budeme chystat plán B. Když se nepodaří EU zásadně reformovat, odejdeme bez placení ještě před 2024, kdy se stane Česko čistým plátcem do rozpočtu EU,“ vysvětluje lídr kandidátky prezident Liberlandu Vít Jedlička podstatu volebního programu, který najdete na webu www.odejdemebezplaceni.cz

Návrat před Lisabon

Základním cílem koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil a pohybu osob. „Tento požadavek není v rámci Evropy ojedinělý. Jsme přesvědčeni, že umíme sehnat dostatečnou podporu minimálně pro to, aby se tato diskuse v rámci Evropského parlamentu zahájila,“ říká dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. V případě úspěchu hodlají kandidáti koalice prosadit pět základních požadavků, bez nichž nedává členství v EU smysl. Je to:

  • zrušení povinnosti přijmout euro
  • zastavení centralizace imigrační a azylové imigrační politiky
  • zásadní snížení množství byrokracie
  • vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
  • změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu

Evropskou unii ve stávající podobě považuje koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka za přebujelý socialistický moloch, ze kterého se zcela vytratila původní myšlenka svobodné Evropy. „O osobní svobody přicházíme tiše a stále intenzivněji. Začíná to přerozdělováním dotací, kdy všichni platí a jen někteří čerpají a končí to nucenými uprchlickými kvótami. Cesta k federalizace EU a ztráta národních suverenit je cesta do pekel,“ říká trojka kandidátky a předseda Radostného Česka IT technolog a vizionář Boleslav Buzek.

Řešení pro Česko: Evropské sdružení volného obchodu

Kandidující koalice upozorňuje také na ekonomickou nevýhodnost českého členství v EU. Až do roku 2024 je Česko především příjemce evropských peněz. Od roku 2024 se stane čistým plátcem. „Takto vypadá naše bilance pozitivní. Proč ale pravdivě nezapočítáváme i ztráty pro české firmy způsobené regulacemi EU? Podle propočtu Evropské komise stojí ročně regulace 4 % HDP. To je za dobu našeho členství v EU astronomických 2456 miliard korun, tedy 3x více, než kolik nám z EU na projekty přiteklo,“ počítává ekonomická pasiva a aktiva našeho členství v EU lídr Vít Jedlička.  Pokud se EU nebude ochotná radikálně reformovat, je variantou české budoucnosti v Evropě stát se po vzoru Norska nebo Islandu členem Evropské sdružení volného obchodu EFTA. „Evropa je nejlepší místo k životu, ale bez diktátu EU. Je potřeba přestat strašit mýty, že pro Česko neexistuje jiná cesta. Nadále bychom v této variantě mohli v Evropě volně cestovat, pracovat i studovat a české zboží by se mohlo dále bez celních překážek prodávat v EU díky existenci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Část škodlivých regulací bychom mohli eliminovat a v dalším kole uspořádat vztahy s EU podobně jako třeba Švýcarsko,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Kampaň bude levná, ale budeme provokovat

Hlavní sloganem volební kampaně Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je výzva Odejdeme bez placení. Klíčový vizuál upozorňuje na tzv. falešné reformátory EU, kteří tvrdí, že už 15 let EU reformují. Proto mají na hlavě tu máslo v podobě Lisabonské smlouvy, tu Čapí hnízdo nebo zlaťáky. „Podle nás EU tito lidé skutečně reformují, ale k horšímu. Vyzýváme voliče, aby jim jejich plané sliby nevěřili,“ vysvětluje lídr Vít Jedlička.

Ostrá část volební kampaně bude trvat 6 týdnů. Ve srovnání s ostatními stranami bude levná. „Utratit hodláme kolem 3 milionů korun na celé Česko. To je zlomek toho, co do kampaně chtějí dát ostatní strany. Drtivá část rozpočtu půjde do on-line prostředí. Kontaktní kampaň je postavená na dobrovolnících,“ vysvětluje volební manažer Roman Bartolšic. Svobodní, Liberland a Radostné Česko hodlají část financí do kampaně získat v Česku zatím ne úplně běžným způsobem – na serveru hromadného financování HITHIT.CZ. „Naše cílová částka je 350.000 Kč a kampaň poběží od středy 17.4. do čtvrtka 16.5.2019. V rámci odměn nabízíme například let letadlem CIRRUS, ve kterém se natáčel náš volební klip a který bude pilovat trojka kandidátky Boleslav Buzek nebo Ayahuaskovou seanci v Liberlandu s leteckou dopravou,“ popisuje fundraising na HITHITu Bartolšic.

Vít Jedlička: lídr s jasným mandátem

Jméno Víta Jedličky je spjaté především s projektem Liberlandu, mikrostátu, který v roce 2015 vyhlásil na Dunaji na chorvatsko-srbské hranici. Území sedmi kilometrů čtverečních na levém břehu Dunaje zatím neuznal žádný svrchovaný stát, nicméně o občanství již zažádalo přes 500.000 lidí z celého světa. Liberland je vnímán jako symbol nezávislosti a svobody. Vít Jedlička byl členem Svobodných od doby vzniku v roce 2009. Řadu let vedl krajskou organizaci v Hradci Králové. Zároveň je předsedou občanského sdružení Reformy.cz. Považuje se za libertariána a ve vztahu k EU je euroskeptikem. Poukazuje na diametrální rozdílnost svobodného trhu na jedné straně a jednotného trhu na straně druhé, na demokratický deficit EU i neustálé porušování vlastních pravidel ze strany institucí EU a jednotlivých členských států. Vítek Jedlička získal v on-line primárkách největší počet 173 hlasů. „Jsem rád, že vyhrál právě Vítek. Je to výrazná osobnost mezinárodního významu, která nejen svými názory, ale i především také činy reprezentuje hlavní hodnoty Svobodných,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Na 28-členné kandidátce není nikdo, kdo by nemluvil alespoň jedním světovým jazykem, 23 kandidátů má vysokoškolské vzdělání a rovnoměrně jsou zastoupeny skoro všechny regiony ČR. Ke vzniku koalice strany Svobodných a Radostného Česka, která kandiduje s číslem 25, přispěl převážně průniku programů. Svobodní v minulých evropských volbách získali 5,24 % hlasů, což představovalo 79.540 hlasů a získali křeslo jednoho europoslance. V europarlamentu je reprezentoval původní předseda Petr Mach, kterého v roce 2017 nahradil Jiří Payne. „Za úspěch ve volbách bychom považovali potvrzení výsledku z voleb 2014, tedy zisk alespoň jednoho europoslance,“ uzavírá Tomáš Pajonk.

 

Případné dotazy prosím směřujte na: Hugo Trkal, mluvci@svobodni.cz, +420 777 153 692

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31