Lidové veto jako záchranná brzda před špatným rozhodováním politiků

Lidové veto jako záchranná brzda před špatným rozhodováním politiků

Lidé v České republice již od doby COVIDu ztrácejí důvěru v současné nastavení české demokracie a nelze se jim divit. Z porušování volebních slibů se totiž stal národní sport a poslanci po zisku mandátu čtyři roky bezhlavě podporují svoji vládu bez ohledu na to, že dělá opak toho, co říkala v kampani.

Vše se až na drobné výjimky děje za souhlasu prezidenta i Senátu a čerstvá zkušenost s rozhodnutím Ústavního soudu sebrala lidem iluze, že alespoň v případě největších excesů dá tato instituce vládě výchovný pohlavek. Má to nějaké řešení?

Jedna cesta pro návrat důvěry v demokracii mě napadá. Je to zavedení osvědčených prvků demokracie přímé. Pouze zastupitelská demokracie totiž u nás již zklamala příliš mnoho lidí. I proto razím lidové veto jako osvědčený nástroj, díky kterému mohou Švýcaři už více než 100 let zatáhnout za záchranou brzdu když mají pocit, že je političtí zástupci vezou jako rukojmí ve vagonu do katastrofy. Lidové veto však zároveň neznamená, že si všichni hrají na strojvůdce vlaku jako v případě libovolně formulovaných referend, u kterých často vzniká problém s naplněním výsledku, podobně jako u hlasování o Brexitu.

Negativní referendum

Svobodní se právě k tomuto typu referenda přiklání. Parlament v systému s lidovým vetem nesmí žádné referendum iniciovat svévolně a jeho povinností je rozhodovat samostatně. Proti jeho rozhodnutí však mají občané možnost iniciovat lidové hlasování, které parlamentní rozhodnutí buď potvrdí, nebo zamítne. Znění referenda je tedy vždy zcela jednoznačné a lid rozhoduje o zachování či škrtnutí textu ze sbírky zákonů či nařízení.

Jako příklad úspěšného používání tohoto institutu se často uvádí Švýcarsko, kde je toto „negativní referendum“ nejoblíbenějším prvkem celostátní přímé demokracie. Když vláda nebo Parlament nějak rozhodnou, má veřejnost možnost se nad tím znovu zamyslet a případně to jejich rozhodnutí zrušit. Takové rozhodnutí je na několik dalších let nepřehlasovatelné a politici ho nemohou nijak obejít jako u nás běžná veta prezidenta či Senátu.

Za ideální považuji tuto variantu referenda s doplněním o prvek rozpuštění zastupitelského sboru a vyvolání nových voleb v případě úspěšného vyvolání lidového veta dvakrát za jedno funkční období.

Myslíte, že by kvůli tomu byly volby každou chvíli? Nikoliv!

Tlak na politiky, kteří budou vědět, že jim skončí mandát pokud budou dělat opakovaně velmi chybná rozhodnutí, vede k lepšímu rozhodování politiků. Takový konstruktivní tlak je přesně to, co česká společnost potřebuje. Uspořádání referenda, jako demokracie sama, totiž něco stojí, a politiky bez sebereflexe, kteří by opakovali chybu za chybou, je správné mít možnost vyměnit v nových volbách.

Praxe ovšem ukazuje, že tam, kde lidové veto funguje, se politici vzdalují svým rozhodováním od občanů daleko méně, protože považují za ostudu, když musejí být lidmi v referendu opravováni a lidé opravdu nechodí do volební místnosti každých 14 dní. Lidové veto nakonec v těchto zemích vede ke zvýšení úcty a důvěry lidí v demokratické instituce. Lidové veto eliminuje frustraci obyvatel, což má pozitivní vliv na míru kriminality i vše, co je s tím spojené.

A že by občané mohli svého rozhodnutí v referendu později litovat? I to se může stát.

Ještě více se to ale děje v běžných volbách. Pro příště se, ovšem v té jedné konkrétní otázce, mohou poučit, stejně jako dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. To běžné volby tak úplně nedovolují, protože tam lze snadno získat dojem, že jako poučení postačí pouhá personální výměna.

Fakt, že politici po volbách zapomínají na své předvolební sliby, se u nás už dlouho po žádných volbách nezměnil. A může za to i tlak všeobecného mínění, který u nás již několik let vytváří před volbami poptávku po vyhánění čerta ďáblem, které se střídá s taktikou vyhánění ďábla čertem. Není proto třeba pochybovat o tom, že žádný z nich nám tu život jako v nebi nezajistí. A i kdyby se někdo nový tvářil jako anděl, bylo by dobré, aby měli občané možnost mu pomocí lidového veta trochu přistřihnout křídla.

Proto bez ohledu na to, kdo zrovna vládne, budu jako zastánce zájmů, práv a svobod českých občanů a silné české Ústavy lidové veto vždy hájit.

Převzato z Denik.to

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31