Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Lidové veto jako záchranná brzda před špatným rozhodováním politiků

Lidové veto jako záchranná brzda před špatným rozhodováním politiků

Lidé v České republice již od doby COVIDu ztrácejí důvěru v současné nastavení české demokracie a nelze se jim divit. Z porušování volebních slibů se totiž stal národní sport a poslanci po zisku mandátu čtyři roky bezhlavě podporují svoji vládu bez ohledu na to, že dělá opak toho, co říkala v kampani.

Vše se až na drobné výjimky děje za souhlasu prezidenta i Senátu a čerstvá zkušenost s rozhodnutím Ústavního soudu sebrala lidem iluze, že alespoň v případě největších excesů dá tato instituce vládě výchovný pohlavek. Má to nějaké řešení?

Jedna cesta pro návrat důvěry v demokracii mě napadá. Je to zavedení osvědčených prvků demokracie přímé. Pouze zastupitelská demokracie totiž u nás již zklamala příliš mnoho lidí. I proto razím lidové veto jako osvědčený nástroj, díky kterému mohou Švýcaři už více než 100 let zatáhnout za záchranou brzdu když mají pocit, že je političtí zástupci vezou jako rukojmí ve vagonu do katastrofy. Lidové veto však zároveň neznamená, že si všichni hrají na strojvůdce vlaku jako v případě libovolně formulovaných referend, u kterých často vzniká problém s naplněním výsledku, podobně jako u hlasování o Brexitu.

Negativní referendum

Svobodní se právě k tomuto typu referenda přiklání. Parlament v systému s lidovým vetem nesmí žádné referendum iniciovat svévolně a jeho povinností je rozhodovat samostatně. Proti jeho rozhodnutí však mají občané možnost iniciovat lidové hlasování, které parlamentní rozhodnutí buď potvrdí, nebo zamítne. Znění referenda je tedy vždy zcela jednoznačné a lid rozhoduje o zachování či škrtnutí textu ze sbírky zákonů či nařízení.

Jako příklad úspěšného používání tohoto institutu se často uvádí Švýcarsko, kde je toto „negativní referendum“ nejoblíbenějším prvkem celostátní přímé demokracie. Když vláda nebo Parlament nějak rozhodnou, má veřejnost možnost se nad tím znovu zamyslet a případně to jejich rozhodnutí zrušit. Takové rozhodnutí je na několik dalších let nepřehlasovatelné a politici ho nemohou nijak obejít jako u nás běžná veta prezidenta či Senátu.

Za ideální považuji tuto variantu referenda s doplněním o prvek rozpuštění zastupitelského sboru a vyvolání nových voleb v případě úspěšného vyvolání lidového veta dvakrát za jedno funkční období.

Myslíte, že by kvůli tomu byly volby každou chvíli? Nikoliv!

Tlak na politiky, kteří budou vědět, že jim skončí mandát pokud budou dělat opakovaně velmi chybná rozhodnutí, vede k lepšímu rozhodování politiků. Takový konstruktivní tlak je přesně to, co česká společnost potřebuje. Uspořádání referenda, jako demokracie sama, totiž něco stojí, a politiky bez sebereflexe, kteří by opakovali chybu za chybou, je správné mít možnost vyměnit v nových volbách.

Praxe ovšem ukazuje, že tam, kde lidové veto funguje, se politici vzdalují svým rozhodováním od občanů daleko méně, protože považují za ostudu, když musejí být lidmi v referendu opravováni a lidé opravdu nechodí do volební místnosti každých 14 dní. Lidové veto nakonec v těchto zemích vede ke zvýšení úcty a důvěry lidí v demokratické instituce. Lidové veto eliminuje frustraci obyvatel, což má pozitivní vliv na míru kriminality i vše, co je s tím spojené.

A že by občané mohli svého rozhodnutí v referendu později litovat? I to se může stát.

Ještě více se to ale děje v běžných volbách. Pro příště se, ovšem v té jedné konkrétní otázce, mohou poučit, stejně jako dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. To běžné volby tak úplně nedovolují, protože tam lze snadno získat dojem, že jako poučení postačí pouhá personální výměna.

Fakt, že politici po volbách zapomínají na své předvolební sliby, se u nás už dlouho po žádných volbách nezměnil. A může za to i tlak všeobecného mínění, který u nás již několik let vytváří před volbami poptávku po vyhánění čerta ďáblem, které se střídá s taktikou vyhánění ďábla čertem. Není proto třeba pochybovat o tom, že žádný z nich nám tu život jako v nebi nezajistí. A i kdyby se někdo nový tvářil jako anděl, bylo by dobré, aby měli občané možnost mu pomocí lidového veta trochu přistřihnout křídla.

Proto bez ohledu na to, kdo zrovna vládne, budu jako zastánce zájmů, práv a svobod českých občanů a silné české Ústavy lidové veto vždy hájit.

Převzato z Denik.to

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31