MÉDII SE ŠÍŘÍ NEPRAVDIVÁ INFORMACE, že Evropská unie vl…

MÉDII SE ŠÍŘÍ NEPRAVDIVÁ INFORMACE, že Evropská unie vl…

MÉDII SE ŠÍŘÍ NEPRAVDIVÁ INFORMACE, že Evropská unie vlastně za biopaliva nemůže, že je to nějaké české specifikum, které si prosadil náš současný premiér.

Argumentace je taková, že EU ve své směrnici nepřikázala státům zavést podporu biopaliv, ale pouze zavedla kvótu na 10 % obnovitelných zdrojů v dopravě do roku 2020. Podle tvrzení, které se objevilo například v Deník Referendum, měly státy možnost cíl splnit jiným způsobem.

To však není technicky realizovatelné. Jakkoliv nechceme zlehčovat úlohu Andreje Babiše nebo ostatních politiků při prosazování a zneužívání podpory biopaliv v České republice, informace o zákonech v ostatních zemích EU tohle tvrzení novinářů jasně vyvracejí.

Povinnost přimíchávat biopaliva tak mají zavedenu všechny země Evropské unie. Vzhledem k tomu, že se u nás tato kvóta zvýšila naposledy v roce 2010, mají dnes mnohé země toto procento dokonce vyšší, než my.

Například Rakousko tak zavedlo 3,4 % bioethanolu a 6,3 % bionafty, Polsko má pro rok 2019 8 % a příští rok dokonce 8,5 %, Velká Británie má 9,18 %.

Rekordmanem je rozhodně Finsko, které má pro rok 2019 kvótu 18 % a pro příští rok dokonce plných 20 %. Ve Finsku mají ovšem možnost využívat tzv. biopaliva II. generace, která se počítají za dvojnásobek. To je ale jen malá útěcha, protože tato „pokročilá biopaliva“ nejsou o moc ekologičtější, jsou velice náročná na výrobu a drahá.

Z těchto údajů je jasné, že musíme bojovat za zrušení podpory biopaliv nejen na národní, ale i na celoevropské úrovni.
Link: https://www.facebook.com/bezrepky/photos/a.177351782824542/339532773273108/?type=3

Timeline Photos

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31