Co znamená „Nezávázný“ pakt o migraci, ke kterému se na…

Co znamená „Nezávázný“ pakt o migraci, ke kterému se na…

Co znamená „Nezávázný“ pakt o migraci, ke kterému se naštěstí zatím Česko nepřipojilo?

Nejzajímavější je odstavec, který má učesat veřejné mínění ve prospěch migrace tím, že vlády se zavážou stíhat „nenávistné projevy“ a budou vylepšovat veřejnou debatu podporou a školením médií, přičemž je potřeba investovat do vylepšování žurnalistických standardů i do reklamy a „zastavit udělování státních dotací pro média, která systematicky podněcují netoleranci, xenofobii, rasismus a další formy diskriminace migrantů“.

Slovenský šéf diplomacie Lajčák si rozmyslel demisi kvůli migračnímu paktu

Celkový dojem z paktu, na jehož textu se podílely hlavně USA ještě za časů prezidenta Baracka Obamy, Německo a Mezinárodní organizace pro migraci, je, že migrace je pozitivní jev, který je třeba řídit a podporovat. Povinnosti mají téměř výhradně přijímající země, zatímco migranti a jejich domovské státy téměř nejsou zmíněni.

Smlouva byla v kampani během týdnů před summitem v Marrákeši označována za všeobecně přijatelnou, protože je nezávazná. Ozývaly se však logické námitky, proč vlastně vznikla a proč do ní bylo investováno tolik času, peněz i politického kapitálu, jestliže by se jí signatáři nemuseli řídit.

Na to její zastánci museli odpovídat, že jako taková sice není právně závazná, ale je pro signatářské státy závazná politicky. To znamená, že se podle ní musí chovat.

Kromě toho z ní plyne řada „nezávazných závazků“, které bude nutné ošetřit pomocí předpisů a zákonů.
ANALÝZA: Pakt, který otevírá dveře migraci, neodsouhlasilo nejen Česko - iDNES.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31