Spolupráce Svobodných s Piráty v Hodoníně je postavena na dlouhodobé spolupráci

Spolupráce Svobodných s Piráty v Hodoníně je postavena na dlouhodobé spolupráci

V komunálních volbách v roce 2014 byli v Hodoníně zvoleni dva zastupitelé za Svobodné. Přestože sedí v opozičních lavicích, podařilo se jim toho relativně dost prosadit a ještě více ovlivnit. Piráti žádné zastupitelské křeslo nezískali. Avšak od tohoto roku začala také spolupráce Svobodných s jediným členem Pirátů, který v Hodoníně do těchto chvílí je. Tento Pirát má o zastupitelstvo velký zájem, aktivně chodí na jeho jednání, sleduje i zápisy z rady města a vůbec celé dění kolem samosprávy. Čtyři roky jsou opravdu dlouhá doba a za tu dobu Svobodní řešili hromadu kauz. Zcela logicky všechny tyto kauzy probírali i s oním členem Pirátů. Za ty 4 roky se nestalo, že by se v něčem neshodli. V přístupu k fungování samosprávy si notují.

Otřepané fráze, že komunální politika je o osobnostech není jenom prázdné klišé. Ono to tak opravdu je. A tak i když na celostátní úrovni Piráti navrhují věci, se kterými ani hodonínští Svobodní nesouhlasí, nevidí to jako důvod hodit spolupráci s Piráty na místní úrovni přes palubu. Piráti by zde zřejmě nepostavili plnou kandidátku a tak by jejich hlasy propadly. Proč nechat propadnout (a z části i nechat si ukrást) hlasy, když si můžeme vzájemně pomoct? Pro Svobodné v Hodoníně je důležitější, aby bylo v hodonínském zastupitelstvu o jednoho slušného člověka se stejnými názory víc, než bezduše opakovat, že Piráti jsou socialisti. V komunálu se rozdíl mezi socialisty a pravičáky stírá. Zastupitelstvo se pohybuje v mezích zákonů, které neovlivní.

Svobodní v Hodoníně by neuzavřeli předvolební koalici s KSČM, hnutím ANO, stranou SPD a dalšími extrémistickými stranami. Politiku Pirátů nepovažují za tak problematickou jako u zmíněných stran a hnutí. Naopak jsou oblasti, konkrétně transparentnost a e-government, kde se můžeme od Pirátů učit. A toho chtějí Svobodní v Hodoníně využít.

Terézia Mlýnková Išková,
hodonínská zastupitelka a členka Republikového výboru Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31