Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Janáčkovo kulturní centrum

Janáčkovo kulturní centrum

„Pokud nám na něj stát nedá peníze, jsme ochotni se kvůli němu i zadlužit,“. Touto citací primátora Vokřála končí článek brněnského deníku na téma Janáčkova kulturního centra. Toto kulturní centrum bude stát 1 200 000 000 ,-. Chtějí Svobodní v Brně Janáčkovo kulturní centrum? Na to je velice jednoduchá odpověď. Někteří ano a někteří zase ne. Janáčkovo kulturní centrum rozhodně má svou hodnotu, vždyť přinese do města například tolik kýženou koncertní halu pro brněnskou Filharmonii. Musíme si ale položit jinou otázku. Mají mít politici vůbec právo větu „jsme ochotni se kvůli němu i zadlužit“ při financování kulturního megaprojektu použít? Kdo se reálně zadlužuje? Kdo je reálně sám za sebe ochotný si půjčit peníze na stavbu, která bude sloužit naprosté menšině obyvatel města? Pokud je po Janáčkově kulturním centru poptávka, rozhodně jde přece financovat i ze soukromých prostředků tak, jako je často financována kultura v zahraničí. Pravice bývá často označována za asociální, v tomto případě se ovšem reálně hraje s tím, že se i ten nejchudší občan města Brna zadluží kvůli stavbě, kterou pravděpodobně nikdy v životě nenavštíví. Nejlépe se kultura, stejně jako jakékoliv jiné odvětví, bude vyvjíet v momentu, kdy zde nastane reálná konkurence a sami umělci budou muset o peníze občanů soutěžit na férovém trhu. O tuto miliadru a dvě stě milionů někdo někoho kdysi zdanil. Nechme tyto peníze lidem a uvidíme za co je dle svých preferencí utratí. Třeba budou ochotni centrum financovat ze svého a samozřejmě levněji a kvalitněji, než by to kdy dokázalo město.
Link: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/janackovo-kulturniho-centrum-pulku-ma-zaplatit-stat-schvaleni-dotace-ale-vazne-20170606.html

Janáčkovo kulturního centrum: půlku má zaplatit stát, schválení dotace ale vázne

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Milan Jirků

Milan Jirků

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31