Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

29. 6. 2019 Tisková zpráva: Zákaz cirkusů v Brně

29. 6. 2019 Tisková zpráva: Zákaz cirkusů v Brně

Podmínky zvířat v cirkusech jsou zbytečně démonizované, říká zastupitel David Pokorný.

Brňané do neděle hlasují o možném pronájmu městských pozemků cirkusům. Emočně se argumentuje stavem zvířat a způsobem jejich cvičení. Nikdo z řad aktivistů ale do cirkusu nepřijel, ačkoliv to Jaromír Pavlík nabídl ve svém projevu na posledním zasedání zastupitelstva města Brna. Zastupitel David Pokorný je podle majitele cirkusu Humberto první, kdo pozvání přijal.

„Pokud by docházelo k týrání zvířat, tak musí věc řešit Krajská veterinární správa. Ke kontrole z jejich strany dochází pravidelně, ale žádné výrazné nedostatky ohrožující zdraví zvířat neshledali. Česká republika má v této oblasti přísnou legislativu, kterou nelze obejít. Cirkusy také oficiálně podpořila Komora veterinárních lékařů ČR. Není možné házet všechny cirkusy do jednoho pytle,“ říká Pokorný. Reaguje na kritiku části veřejnosti, že zvířata jsou ve špatném stavu, kritika přichází i na způsob převážení zvířat. „Každý transport schvaluje Státní veterinární správa. Zvíře má vždy svůj vlastní box a podestýlku, odvětrávací techniku a kameru, takže když jedete, tak máte možnost sledovat co se děje,“ doplňuje Hynek Navrátil zástupce cirkusu Humberto.

„Problematika chovu zvířat v zajetí je komplikovaná, ale není možné se na věc dívat emočně bez jakékoliv znalosti, proto jsem pozvání přijal. Zaráží mě, že žádný jiný politik ani aktivista se podívat nebyl,“ komentuje Pokorný. Zástupce cirkusů, Jaromír Pavlík, pozval zástupce veřejnosti i politiky na prohlídku cirkusu, když vystoupil na posledním zasedání města Brna. Ve své řeči reagoval na nepřesné a často zavádějící informace.

Hlasování Brňanů probíhá do neděle 30. června. Hlasovat je možné přes web města pomocí Brno iD, nebo na kontaktních místech. Otázka „Souhlasíte, nebo nesouhlasíte, aby město Brno pronajímalo své pozemky cirkusům s divokými druhy zvířat,“ budí kontroverze. Očekává se malá účast hlasujících. „Hlasovat přijdou pouze angažovaní lidé, většina Brňáků o anketě neví. Jedná se o marginální téma, které neosloví širokou veřejnost natolik, aby aktivně využila hlasovacího práva. Ostatně počet hlasujících se zohlední při rozhodování,“ říká Pokorný.

V průběhu návštěvy se zastupitel Pokorný dohodl se zástupci cirkusu na brzkém uspořádání veřejné panelové diskuse. Pozváni budou zástupci odborné veřejnosti, veterináři i aktivisté.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31