Janda: Daně z Excelu aneb když se daní víno

Janda: Daně z Excelu aneb když se daní víno

📍Naše Vláda to je taková jedna velká párty. Ze všeho nejvíce rádi vypouštějí balónky. Ten současný balónek je z říše snů. Prostě se spotřební daň na tichém vínu z 0 zvýší na cca 10 -20Kč za láhev. V excelu si pak uděláte jednoduchou tabulku, počet prodaných lahví vína krát daň a voilá penízky do rozpočtu jen tečou. Alespoň jednou půjdeme Evropě příkladem, proč jednoduše proto, že jinde v Evropě se spotřební daň na tichá vína neplatí. A nebo ne?

No vlastně spíše ne. Víno má u nás tisíciletou tradici a je tak do značné míry součástí folkloru. Jedná se o tradice jako hody, košty, otevřené sklepy, oslavy a návštěvy vinařství. To vše by zavedením daně skončilo. Takže veškeré příjmy státu z těchto aktivit by skončili, odvody z ubytovaní, dopravy a konzumace v místě by prakticky šly na nulu. Už žádné akce typu otevřené sklepy a prohlídka vinařství s pohárkem v ruce v provozu, už žádné víno rozlévané na sóle na hodech. A na vrch by se muselo najmout cca 500 nových celníků, a na ně navázaných úředníků a další zázemí jako budovy, školení, auta a veškerá ta další agenda. Jo ptáte se proč. V ČR je cca 1100 profesionálních vinařů a 40-80 tisíc amatérů, tak proto. Amatérů by se to asi moc nedotklo, ovšem byly by také pod dozorem, co kdyby to prodávali!

📍A tak si to pojďme rozebrat. Zavedení daně znamená i povinnost vést tak zvaný daňový sklad a hlásit úplně vše dopředu. Složit kauci u minfin která odpovídá cca produkci vína za 5 let, z toho plyne pro většinu vinařů jen další zadlužení se u bank. A dále na vyžádání účast celníků u všech procesů od sklizně, zpracování, výroby, skladování a prodej. Tam všude je třeba celníků a aby to byly schopni obsloužit v režimu kontroly 24/7 je jich třeba dalších cca 500+ jak jsem již psal. Degustace ve sklepě/provozu nemožné, každý litr vína je třeba zapisovat a kontrolovat a do provozu může jen pověřená osoba. Akce jako Otevřené sklepy, rázem skončí. To co táhlo tisíce lidí na Moravu se vytratí. Jistě někteří dojedou, ale jistě jich nebude tolik.

📍A realita kontroly v procesech? Tak příkladně nahlásíte, že budete sklízet Merlot v sobotu. Jo ono má v pátek pršet, takže sklizeň musí být již ve čtvrtek, jinak Vám 80% suroviny zplesniví. Cože všichni v oblasti kvůli dešti sklízí ve čtvrtek. No to nejde, kdo by kontroloval sklizeň, celníci již mají něco jiného domluvené. A takovýchto situací je celá řada a vše je třeba popsat a zavést na to procesy. Práce na několik let. Nic z toho návrh zákona neřeší.

📍Takže jaký by byl výsledek. V průběhu let by vinařů ubylo dle profesionálů se kterými jsem v kontaktu tak na polovinu a nebo by byly skoupeni nadnárodním korporátem. Ti co přežijí, budou ještě více zadluženi a pod tlakem byrokracie. Praktický konec vinné turistiky a nárust státních úředníků. Bilance výběru daně je dle odhadů odborné vinařské obce mínus 500 milionů po započítání externalit, nemluvě o zpustnutí krajiny, když už se o ní nebudou vinaři toliko starat. Pro vlastní potřebu 4 ha fakt nepotřebujete. A úpadek hlavně Jižní Moravy.

📍No co na to říct? Vládnou nám břídilové odtržení od reality, co místo úspor, umí jen navyšovat počet státních úředníků, protože si nedokáží domyslet konsekvence svých rozhodnutí. A jedna perlička na závěr. Co se znám osobně se spoustou vinařů jsou to povětšinou voliči současného Spolu, potažmo ODS a Lidovců. Krásná kudla do zad. Víte a ještě více mě mrzí to, že vím že mnozí Svobodné znají, ale z obavy o propadení hlasu je nevolí. Je na čase ukázat kdo je tady pravice a že ze Svobodnými hlas nepropadne. Tentokrát ne!

Michal Janda

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Michal Janda

Michal Janda

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Michal Janda

Michal Janda

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31