Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Janda: Daně z Excelu aneb když se daní víno

Janda: Daně z Excelu aneb když se daní víno

📍Naše Vláda to je taková jedna velká párty. Ze všeho nejvíce rádi vypouštějí balónky. Ten současný balónek je z říše snů. Prostě se spotřební daň na tichém vínu z 0 zvýší na cca 10 -20Kč za láhev. V excelu si pak uděláte jednoduchou tabulku, počet prodaných lahví vína krát daň a voilá penízky do rozpočtu jen tečou. Alespoň jednou půjdeme Evropě příkladem, proč jednoduše proto, že jinde v Evropě se spotřební daň na tichá vína neplatí. A nebo ne?

No vlastně spíše ne. Víno má u nás tisíciletou tradici a je tak do značné míry součástí folkloru. Jedná se o tradice jako hody, košty, otevřené sklepy, oslavy a návštěvy vinařství. To vše by zavedením daně skončilo. Takže veškeré příjmy státu z těchto aktivit by skončili, odvody z ubytovaní, dopravy a konzumace v místě by prakticky šly na nulu. Už žádné akce typu otevřené sklepy a prohlídka vinařství s pohárkem v ruce v provozu, už žádné víno rozlévané na sóle na hodech. A na vrch by se muselo najmout cca 500 nových celníků, a na ně navázaných úředníků a další zázemí jako budovy, školení, auta a veškerá ta další agenda. Jo ptáte se proč. V ČR je cca 1100 profesionálních vinařů a 40-80 tisíc amatérů, tak proto. Amatérů by se to asi moc nedotklo, ovšem byly by také pod dozorem, co kdyby to prodávali!

📍A tak si to pojďme rozebrat. Zavedení daně znamená i povinnost vést tak zvaný daňový sklad a hlásit úplně vše dopředu. Složit kauci u minfin která odpovídá cca produkci vína za 5 let, z toho plyne pro většinu vinařů jen další zadlužení se u bank. A dále na vyžádání účast celníků u všech procesů od sklizně, zpracování, výroby, skladování a prodej. Tam všude je třeba celníků a aby to byly schopni obsloužit v režimu kontroly 24/7 je jich třeba dalších cca 500+ jak jsem již psal. Degustace ve sklepě/provozu nemožné, každý litr vína je třeba zapisovat a kontrolovat a do provozu může jen pověřená osoba. Akce jako Otevřené sklepy, rázem skončí. To co táhlo tisíce lidí na Moravu se vytratí. Jistě někteří dojedou, ale jistě jich nebude tolik.

📍A realita kontroly v procesech? Tak příkladně nahlásíte, že budete sklízet Merlot v sobotu. Jo ono má v pátek pršet, takže sklizeň musí být již ve čtvrtek, jinak Vám 80% suroviny zplesniví. Cože všichni v oblasti kvůli dešti sklízí ve čtvrtek. No to nejde, kdo by kontroloval sklizeň, celníci již mají něco jiného domluvené. A takovýchto situací je celá řada a vše je třeba popsat a zavést na to procesy. Práce na několik let. Nic z toho návrh zákona neřeší.

📍Takže jaký by byl výsledek. V průběhu let by vinařů ubylo dle profesionálů se kterými jsem v kontaktu tak na polovinu a nebo by byly skoupeni nadnárodním korporátem. Ti co přežijí, budou ještě více zadluženi a pod tlakem byrokracie. Praktický konec vinné turistiky a nárust státních úředníků. Bilance výběru daně je dle odhadů odborné vinařské obce mínus 500 milionů po započítání externalit, nemluvě o zpustnutí krajiny, když už se o ní nebudou vinaři toliko starat. Pro vlastní potřebu 4 ha fakt nepotřebujete. A úpadek hlavně Jižní Moravy.

📍No co na to říct? Vládnou nám břídilové odtržení od reality, co místo úspor, umí jen navyšovat počet státních úředníků, protože si nedokáží domyslet konsekvence svých rozhodnutí. A jedna perlička na závěr. Co se znám osobně se spoustou vinařů jsou to povětšinou voliči současného Spolu, potažmo ODS a Lidovců. Krásná kudla do zad. Víte a ještě více mě mrzí to, že vím že mnozí Svobodné znají, ale z obavy o propadení hlasu je nevolí. Je na čase ukázat kdo je tady pravice a že ze Svobodnými hlas nepropadne. Tentokrát ne!

Michal Janda

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Michal Janda

Michal Janda

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31