Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Zpráva k „otevřeným primárkám“ pro volby do Evropského parlamentu

Zpráva k „otevřeným primárkám“ pro volby do Evropského parlamentu

Strana svobodných občanů prosazuje princip otevřené a férové soutěže nejen jako součást tržní ekonomiky, chce jej uplatňovat i v rozhodování o tak citlivé záležitosti, jako je sestavování kandidátek, tedy takzvané ‚primární volby‘.

Na základě zkušeností z mnoha zemí potvrzovaných i zkušenostmi v české politice je známo, že k porušení slušnosti a demokratických zásad dochází nejvíce při zařazování kandidátů na kandidátní listiny.

Ukazuje se, že nejlepších výsledků jak pro politickou stranu, tak pro politický systém, ve kterém působí, lze dosáhnout, když jsou kandidáti podrobeni co nejsilnější konkurenční soutěži . Konkurence je tím silnější, čím širší a otevřenější okruh těch, kdo působí je při sestavování kandidátek.

Otevřené primárky znamenají, že o tom, koho má strana vyslat do veřejných politických funkcí, rozhoduje širší veřejnost , nikoli stranická grémia uvnitř strany.

Strana svobodných občanů proto jako první v České republice začlenila do svých stanov institut tzv. ‚ otevřených primárních voleb ‘ (otevřených primárek), který bude uplatňovat pro kandidáty svobodných pokud možno ve všech volbách, poprvé ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009. Na sestavení kandidátní listiny (pořadí) ze všech navržených kandidátů se budou podílet nejen všichni členové strany, což by samo o sobě bylo relativní novinkou v české politice, ale rozhodovat budou především zaregistrovaní sympatizanti Strany svobodných občanů.

Smyslem otevřených primárek není pouze zapojení širší veřejnosti do politického rozhodování, ale především snaha navrhovat do volených funkcí co nejlepší kandidáty . Aby se kandidáti Svobodných dostali na kandidátku, nebudou nuceni uzavírat zákulisní dohody a vstupovat do manipulativních jednání, ani k takovému jednání nebudou mít příležitost. Naopak, zúčastní se svobodné, otevřené a férové soutěže. Svobodní věří, že to přispěje k prosazení férového jednání do celého politického systému v České republice.

Historicky poprvé v České republice a pravděpodobně poprvé i na evropském kontinentě zahájila volební komise Svobodných otevřené primárky na tiskové konferenci dne 13. 3. 2009 v 11:00 hod. v Autoklubu.

Ke stažení:

letáček vyberte-si-sveho-kandidata

Pravidla pro sestavení kandidátky pro volby do Evropského parlamentu

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31