Svobodní v médiích: O provokatérce Šabatové, hodonínský zastupitel v ČT, spory o filmy a spousta dalšího

Svobodní v médiích: O provokatérce Šabatové, hodonínský zastupitel v ČT, spory o filmy a spousta dalšího

Petr Mach se rozhodl, že pomůže majitelce realitky, která se stala obětí provokace ze strany ombudsmanky Šabatové. Ta najala Romku, aby testovala ochotu RK pronajmout jí byt. Nastrčená Romka nyní realitku žaluje a chce nahradit „újmu“. (více o celé kauze např. zde). Novináře o svých záměrech sice bude P. Mach informovat až ve čtvrtek 26. března, ale na serveru TN.cz už vyšla první zmínka v článku pod názvem Další rána pro provokující Šabatovou! Do útoku jde i Mach!, v němž se mj. píše:
Ombudsmanka Anna Šabatová řeší obrovský problém. Provokace s najatými komparzisty se jí vymkla z rukou. Kromě Václava Klause ji kritizuje také europoslanec Petr Mach. Majitelé domů navádí realitky, aby jejich nemovitost v žádném případě nepronajímali Romům. Podle Šabatové je to diskriminace na základě etnicitiy a chce odškodné. I pro ženu, která žádala jen naoko. Proti tomu, aby byly státem odškodňovány najaté provokatérky ostře vystoupil také eroposlanec Petr Mach. Podle Macha jsou skutečnou obětí celé kauzy právě realitní kanceláře. Mach se domnívá, že jednání ombudsmanky je poškozuje.
Celý článek si přečtěte zde.

Parlamentní listy vydaly úvahu Tomáše Pajonka: Vládní program bílé rasy. Babiš, Vietnamci a Šabatová a mj. píše:
Jak nás Babiš a Šabatová chtějí rozeštvat proti sobě. (…) Když nám pane Babiši a paní Šabatová přestanete kecat do životů, nenávistný a nepřirozený rasismus vymizí. Nejsme totiž pitomci.

DALŠÍ POKÁRÁNÍ ZA DOBROVOLNÉ EURO

Hospodářské noviny rozebírají europoslance Jana Kellera (nestr. zvolený za ČSSD), který podpořil projekt P. Macha na dobrovolné euro (minulý týden ho za to káraly LN – viz článek zde).
Kellerovy názory dráždí v ČSSD „hospodu i kavárnu“ nazvaly svůj článek na straně 6 Hospodářské noviny a mj. napsaly:
Levicový intelektuál Jan Keller v roli europoslance stále častěji nepříjemně překvapuje Lidový dům. Profesor sociologie, jehož si šéf ČSSD Bohuslav Sobotka před rokem prosadil jako lídra evropské kandidátky, totiž vůbec nectí partajní disciplínu. Někdy v europarlamentu hlasuje s frakcí levicových euroskeptiků, jejíž součástí jsou i čeští komunisté. Je proti asociační dohodě EU s Ukrajinou nebo odmítne transatlantickou obchodní dohodu Evropy s USA.
Jindy se intelektuál, jenž má symbolizovat cestu ČSSD „z hospody do kavárny“, překvapivě shodne také s euroskeptiky zprava. Europoslanci Petru Machovi ze Svobodných podepsal petici proti přijetí eura. A minulý týden na konferenci pořádané Institutem Václava Klause si zase notoval s ideovými souputníky na téma škodlivosti migrace do Evropy.

KAUZA ČESKÉ DĚTI V NORSKU

V Norsku se pomalu blíží soud paní Michalákové o vrácení jejích dětí a média znovu začínají případ připomínat.

Ministerstvo vyzvalo Michalákovou, ať ukáže spis českým úřadůmNovinky.cz mj. uvedly:
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyzvalo Evu Michalákovou, jejíž dva syny Davida a Denise odebral norský úřad pro ochranu dětí a svěřil je pěstounům, aby dala soudní spis k nahlédnutí Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V kauze se angažuje i několik českých politiků, například poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) či europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Petr Mach (Svobodní).

Hádka o perverzní fotky! Kdo je vynesl? Kdo jde proti Michalákové?server TN.cz řeší únik rodinných fotek:
Na internet unikly fotky z rodiny Evy Michalákové. Je na nich teta obou kluků na záchodě a kolem pobíhá jeden z chlapců. Někteří odborníci fotky považují za perverzní. Kdo je vynesl do médií?
Případ medializovala Eva Michaláková, která byla pro novináře dlouho jediným zdrojem informací. Na její straně stojí například Dominik Hašek, který nabízí naganskou medaili tomu, kdo děti z Norska zachrání, nebo prezident Zeman, který srovnal norskou sociálku s nacistickým programem Lebensborn. Podporu na půdě Bruselu jí vyjadřuje například europoslanec Petr Mach.

Jitka Chalánková, Tomáš Zdechovský, Petr Mach a Pavel Hasenkopf mají mé uznání – pan Petrák ve svém blogu připomíná i jiné podobné případy.

O NOVÉM SÍDLE EVROPSKÉ BANKY

Miroslav Macka zaujalo vyjádření P. Macha k otevíranému novému sídlu Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. Citoval ho ve své pravidelné čtvrteční glose na Parlamentních listech:
Slavnostně otevírané nové sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem stálo 1,2 miliardy eur (33 miliard korun). Je to zhůvěřilost a snaha ECB a politiků ukázat svoji obrovskou finanční moc. Demonstranti, kteří před novou budovou protestují proti kapitalismu a kteří zapálili několik policejních aut, by si měli uvědomit, že evropská měnová politika je opak kapitalismu, opak osobní svobody a odpovědnosti.

O KOMUNÁLNÍ POLITICE

O privatizaci bytů v Hodoníně informovala Česká televize na ČT1 24. března v pořadu Události v regionech.
Město nabízí k prodeji víc než dvacítku bytů za 20 procent ceny, kterou stanovil znalecký posudek, opozici se ale tak nízké částky nelíbí. Podle ní město přichází o peníze a zároveň porušuje zákon.
V reportáži vystoupil i Petr Buráň, hodonínský zastupitel za  Svobodné: „Město postavilo tyto byty za 16 milionů korun a pokud by prodalo takto všechny byty dle stávajících zásad, získalo by pouhých 4,5 milionu korun. Přišlo by tak o 11 milionů korun.“
Na tvrzení města, že se řídí svojí bytovou politikou, Buráň v ČT řekl: „Žádná bytová politika ještě nebyla sepsána a schválena zastupitelstvem. Tímto zdůvodněním by si město mohlo zdůvodnit jakýkoliv prodej.“

Shrnující článek vyšel i na webu ČT.

V Turnově čekali prezidenta. Vraťte důstojnost prezidentskému úřadu, vyzývají Zemana zastupitelé – článek v MF DNES 20. března (regionální mutace Liberecký kraj) píše o tom, že 14 zastupitelů Turnova se podepsalo pod výzvu, která nesouhlasí s politikou Miloše Zemana. Prezident přijede do kraje příští týden, v Turnově bude ve čtvrtek (26. 3.).
Čtrnáct z dvaceti sedmi zastupitelů Turnova nesouhlasí s výroky a jednáním prezidenta Miloše Zemana. Proto mu při jeho návštěvě města, kam má dorazit ve čtvrtek, plánují předat dokument nazvaný Turnovská výzva. V něm mu vyčítají údajné proruské názory a aktivity, které ohrožují demokracii a svobodu v České republice. Pod výzvu se podepsali jak opoziční, tak i koaliční zastupitelé. Za koalici svoje jméno na listinu přidali někteří členové ANO a Nezávislého bloku. Za opozici pak TOP 09, ODS, Strana svobodných občanů a Turnov potřebuje změnu.

Napsal o tom i Deník – čtěte zde.

V Českých Budějovicích řeší záměry Radnice prodat bývalé lázně. V článku "Radní Budějovic chtějí prodat bývalé lázně i tři bytové domy" napsal Třebíčský deník 23. března na titulní straně (kráceno):
Podnikatelé, kteří sídlí v městské budově, s prodejem nesouhlasí. Na koupi nemají.
Moravskobudějovičtí radní se chtějí zbavit několika budov. Podle starosty Vlastimila Bařinky je město hodlá prodat podnikatelům, kteří v nich nyní mají své provozovny a o prostory sami projevili zájem.
Prodej se měl podle únorového rozhodnutí rady města uskutečnit za tržní cenu bytových jednotek. Těm, kteří by si je koupili za hotové a sumu by zaplatili jednorázově, by město poskytlo čtvrtinovou slevu. Zastupitelka Eva Šafránková (SOMB) a Petr Stejskal (Strana svobodných občanů) však navrhli prodej za plnou tržní cenu. Rada se tak nad celým balíčkem údajně nadbytečných městských budov a podmínkách jejich případného prodeje sejde znovu, pravděpodobně v dubnu.

V Chrudimi pokračuje nekonečný boj Svobodných se starostou.

"Starosto, lžete!" trvají na svém Svobodní po schůzi zastupitelstva. Mají prý o jeho nepravdách důkazy nazvaly svůj článek Chrudimské noviny a mj. píšou:
Nemluvil starosta města Petr Řezníček (SNK-ED) na pondělním zasedání městského zastupitelstva pravdu, když tvrdil, že místní Svobodní přišli se svým návrhem na doplnění bodů jednání o ten svůj vlastní příliš pozdě? Městský zastupitel Josef Káles (Svobodní) však oponuje a říká, že Svobodní podali svůj návrh s předstihem v řádné desetidenní lhůtě.
Svobodní mají však v ruce důkaz, z něhož plyne, že se tentokrát starosta jen tak nevymluví. Přestože v případě zakázaného natáčení průběhu jednání, kde hrozil konflikt se zákonem, se Řezníček pohotově omluvil, v případě snahy Svobodných se k podobnému činu nemá. „Starosta nepravdivě uvedl, že jsme návrh podali 7. března. Na výtku, že nám nikdo z úřadu či vedení města ani nezaslal odůvodnění, proč nebyl náš návrh zařazen na pořad jednání, odpověděl, že byl na dovolené. Tu však podle svého veřejného kalendáře čerpal až od 9. března. I kdyby opravdu na dovolené byl, proč jej nemůže zastoupit jeden z jeho čtyř místostarostů,“ ptá se Káles. „Domnívám se, že starosta ani radniční koalice o větší průhlednost rozhodování o veřejných penězích nestojí. Zároveň však nechtějí o samotném návrhu hlasovat, protože si jsou vědomi, že obvykle občanům slibují opak,“ uzavírá politolog a městský zastupitel Josef Káles.

A další článek ve stejných novinách o dva dny později čtěte zde.

Pokračuje i spor s chrudimskou zastupitelkou Trunečkovou (SNK-ED), která má ve středu 25. března vysvětlit, k čemu slouží Místní agenda 21 a projekt Zdravé město – napsaly o tom Chrudimské noviny:
Zda jde o reakci na sílící vlnu kritiky obou projektů, která se šíří především z lavic opozičních městských zastupitelů z hnutí ANO 2011 a Strany svobodných občanů, manažerka obou projektů Trunečková nezmínila. Přesto se celá akce uskuteční ještě před dalším podobným setkáním, pravidelným Desaterem problémů města, jež radnice plánuje na prvního dubna.
Více čtěte v článku zde.

O dění na radnici Prahy 4 píše na Parlamentních listech Alois Sečkár: Velmi Křehké Koalice:
Čtvrté jednání Zastupitelstva MČ Praha 4 pokračovalo v nastoleném trendu z minula – hop dva tři, šou dva tři. Nedozvěděli jsme se, jak to bude s rozpočtem, dokonce už ani nevíme, kdo vlastně Praze 4 vládne. Další pokus přijde 28. března.
Že bude na čtvrtém a dá se říct mimořádném jednání Zastupitelstva MČ Praha 4 „veselo“, to bylo jasné předem. Ale coby očitý svědek z místa neštěstí hlásím, že výsledek zase předčil všechna očekávání…

NA ZÁVĚR NĚCO Z KULTURY

V Jirkově se řeší kino – konkrétně filmy, které se v něm ne/promítají. "Bouře v Jirkově kvůli „nemorálním“ filmům: „Kino nemá promítat jen to, co se líbí věřícím" nazval svůj článek Chomutovský deník (23. března na straně 3). Píše v něm mj. (kráceno):
Šifra mistra Leonarda, první díly Harryho Pottera či nedávný kinohit Padesát odstínů šedi. Co tyhle filmy spojuje? V jirkovském kině je odmítli vysílat. Považovali je za nemorální.
Vyjádření nové jednatelky vyvolalo ovšem ve městě bouřlivé reakce. „Chceme lidem ukázat, že filmy nejsou jen o sexu a podobných věcech, ale že i ostatní filmy mají jinou hodnotu,“ uvedla v rozhovoru pro Chomutovský deník jednatelka Lucie Samcová. Její postoj vychází ze stejného základu jako u bývalého (zesnulého) provozovatele Kubelky – je totiž silně věřící člověk. Ten podle svého soudu „nemorální“ filmy nezařazoval do programu. Nutno dodat, že jich bylo v historii kina jen pár.
„Zde v Jirkově je kino v moci silně věřících a přestože na jeho provoz jdou i peníze města, tudíž nás všech, tak třeba film Šifra mistra Leonarda, nebo Slunce seno erotika v něm neuvidíte,“ rozdmýchal diskuzi zastupitel Josef Šebek (Strana svobodných občanů). „Proč nemohou lidé, kteří nejsou věřící, některý film s uvedenou tématikou vidět v místě svého bydliště, v Jirkově?“
S žádostí o vyjádření k reakcím jsem se obrátili také na jednatelku kina Lucii Samcovou. Ta však nereagovala. Josef Šebek chce se svou kritikou vystoupit také na zasedání zastupitelstva, které se bude konat 1. dubna. „Pan Šebek poslal mail na všechny strany a teď mají všichni potřebu to řešit. My v tom až zas takový problém nevidíme. S paní jednatelkou se sejdeme a všechno probereme,“ řekla k tomu místostarostka Dana Jurštaková (ODS).

 

25. března 2015
Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných
e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31