Svobodní v médiích: Nový stát Liberland, boj P. Macha v Evropském parlamentu, dění v krajích a spousta dalšího

Svobodní v médiích: Nový stát Liberland, boj P. Macha v Evropském parlamentu, dění v krajích a spousta dalšího

Evropská komise obvinila americký internetový vyhledávač Google ze zneužívání dominantního postavení na trhu – úředníkům vadí, že Google upřednostňuje vlastní služby před ostatními, zejména v případě internetových obchodů. Česká televize o tom odvysílala několik reportáží, kde vystoupil i europoslanec Petr Mach za Svobodné, který řekl: "Je to stejně absurdní, jako kdyby někdo chtěl zakazovat pivovaru, který má svojí restauraci, aby tam na prvním místě nabízel svoje pivo."
Vysílání bylo na ČT 1 15. 4. v 16:35, v Událostech v 19:00 a v pořadu Ekonomika ve 21:05 hod. Záznam si pusťte zde v čase 9:35.

MACH SE ZASTAL PENZIONŮ PRO SENIORY

O víkendu se konala první celostátní konference Asociace penzionů pro seniory České republiky. Tato organizace chce nahrazovat registraci danou zákonem pro domovy pro seniory, stát se profesním cechem, který transparentně zaručí rozvoj péče o seniory. Média ocenila, že Petr Mach jako jediný politik podpořil asociaci proti nařčením ze strany ombudsmanky Šabatové, která lidem doporučila, aby své blízké do těchto zařízení nedávali.

MF DNES o tom napsala článek Penziony opustily ilegalitu, kde mj. uvedla:
Řada pozvaných politiků se akce nezúčastnila, jediným byl europoslanec Petr Mach. Ten snahu o založení Asociace podpořil. „Těší mě, že to pojímáte jako podnikání a že se za to nestydíte. Jsem pro penziony s péčí, považuji vás za oběti státní šikany,“ řekl Petr Mach.

Obsáhle se tomu věnoval Deník v článku Neregistrované ubytovny seniorů chtějí změnu zákonů, ministerstvo nekomunikuje:
Zatím jediný, kdo asociaci podpořil, je europoslanec Petr Mach (Svobodní). „Důležité je, aby bylo možné provozovat soukromý penzion s péčí. Aby lidé nemuseli dávat úplatky nebo pseudodary, aby se dostali do péče ve státním ústavu," vysvětlil svoji podporu Mach.

Podobný článek vyšel i ve všech tištěných denících (tj. ve všech krajských mutacích) pod názvem Ubytovny chtějí změnu zákonů:
Kvalitu péče by měla hlídat Asociace penzionů pro seniory. Bez pomoci a registrace u státu.
Asociace tak bude zatím nabízet svým členům zejména právní ochranu. „Nyní hlavně kvůli tomu, abychom byli chráněni před státní správou, v budoucnu snad budeme nabízet jenom poradenství,“ vysvětluje předseda. „Jestli s námi ministryně Marksová (ČSSD) ani premiér Sobotka (ČSSD) nebudou mluvit, tak budeme ještě chvíli kličkovat a počkáme si, až tu bude jiná vláda,“ vysvětloval Stehno. Zatím jediný, kdo asociaci podpořil, je europoslanec Petr Mach (Svobodní). „Důležité je, aby bylo možné provozovat soukromý penzion s péčí. Aby lidé nemuseli dávat úplatky nebo pseudodary, aby se dostali do péče ve státním ústavu,“ vysvětlil svoji podporu Mach.
Na ukázku články v Brněnském deníku a Českobudějovickém deníku.

O nové aktivitě P. Macha referují i Parlamentní listy v článku Mach (Svobodní): Útok Šabatové na penziony pro seniory je ideologický a předpojatý.

O POLITICE EU

Evropská unie se děsí rostoucího přílivu uprchlíků a zvažuje, co s tím. Jeden z nápadů je, že bude jejich pašerákům potápět prázdné lodě. Jednat o tom bude mimořádný summit EU už ve čtvrtek. Petr Mach o tématu debatoval v Českém rozhlase na Radiožurnálu 20. 4. v pořadu 60 minut.
Záznam debaty začíná v čase 39:33

Parlamentní listy se zaměřily na rostoucí ceny elektřiny v souvislosti se solárními elektrárnami. Katastrofa, kterou Mirek Topolánek předpověděl u Václava Moravce: Prý je to vážné:
Jen hrozba? Podle europoslance Petra Macha (Svobodní) už prudký nárůst cen elektřiny nastal. I další politici bijí na poplach v souvislosti s evropskou energetickou politikou a upozorňují na „zelené pokrytectví“. „Rozsvícený vánoční stromeček bude znamenat polovinu výplaty celé rodiny,“ varoval také expremiér Mirek Topolánek na ČT.
Nadšení z aktuálního trendu nesdílí ani europoslanec Petr Mach (Svobodní). „Evropská politika podpory obnovitelných zdrojů je velký omyl, ať již jde o biopaliva nebo o podporu solárních panelů. Tato politika zdražuje energii a přírodě nepomáhá. Je nejvyšší čas vzít rozum do hrsti, přiznat si chybu a politiku podpory obnovitelných zdrojů přehodnotit,“ reagoval na Topolánkova slova pro ParlamentníListy.cz europoslanec, který se také domnívá, že vyšší ceny nejsou jen hrozba, ale realita. “V České republice již prudký nárůst cen elektřiny nastal. Na solární elektřinu doplácíme v součtu čtyřicet milliard ročně. Každý by mohl mít roční faktury za elektřinu nižší, kdybychom ukončili zvýhodňování solárních panelů a zrušili daň z elektřiny,“ vysvětlil Mach.

V médiích se řešila i biopaliva – na svém dubnovém plénu totiž bude Evropský parlament ve druhém čtení projednávat novou směrnice o biopalivech, která – pokud projde – zřejmě sníží povinný podíl biopaliv 1. generace v benzinu a naftě.

A další článek na stejné téma: Mach (Svobodní): Z podpory biopaliv bohatne akorát Agrofert Andreje Babiše:
Petr Mach bojuje proti zákazu igelitek a přimíchávání řepky do nafty. Europoslanec Petr Mach (Svobodní) dnes v Bruselu podal dva pozměňovací návrhy pro návrhy směrnic, které bude v příštím týdnu projednávat Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku…

Britská strana UKIP, s níž jsou Svobodní ve frakci EFFD, představila volební program pro parlamentní volby, které se budou ve Velké Británii a Severním Irsku konat 7. května.. Petr Mach o tom napsal blog, který následně převzal např. EUportal.

OBROVSKÝ POPRASK KOLEM LIBERLANDU

Člen Svobodných a krajský předseda v HK kraji Vít Jedlička založil nový stát jménem Liberland a strhla se doslova mediální mela (částečně už jsme informovali v minulém monitoringu). Rozhovor s ním přinesla i významná světová média (např. agentura Reuters) a ta česká nezůstala pozadu.

Český rozhlas 16. dubna s novopečeným prezidentem Jedličkou odvysílal rozhovor v pořadu Den podle… (vys. od 17:10 hod. na stanici ČRo Plus), kde mj. zaznělo:
Už jsme to tady okrajově zmínili, Skotsko, ale také Katalánsko, možná Baskicko, no prostě vznik nového státu není ani ve staré dobré Evropě ničím nepředstavitelným. Většinou se ale, jako třeba v bývalé Jugoslávii nebo v Československu, rozdělují větší celky na menší. Ovšem obsadit území nikoho a založit si tam vlastní stát, to už je jiná káva. A postarali se o to Češi. Skupina kolem člena Strany svobodných Víta Jedličky takzvanou Svobodnou republiku Liberland vyhlásili na šesti kilometrech čtverečních u toku Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem. Tuhle část země si prý nenárokuje žádná z těchto zemí, a proto si noví státníci myslí, že ji můžou obsadit. Vít Jedlička v našem ranním vysílání vysvětlil své pohnutky.
Přepis odvysílaného rozhovoru najdete zde.

Agentura ČTK vydala oficiální zprávu O občanství takzvaného státu Liberland má prý zájem 250.000 lidí, kterou umístila ji na svůj web České noviny a poté ji převzala celá řada médií, např. server E15 viz zde.
Území nazvané Liberland, které aktivista a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička pokládá za nový stát, eviduje čtvrt milionu žádostí o občanství. Jedlička to dnes řekl ČTK. Malé území se nachází mezi Chorvatskem a Srbskem. Obě země o něj vedou dlouholetý spor a momentálně jde o takzvanou zemi nikoho. Mezinárodní právník Vladimír Balaš se domnívá, že celá akce je spíš recese. Podle něj nelze předpokládat, že by o území neprojevil žádný z okolních států zájem.

Deník Právo napsal o Jedličkově počinu hned dvakrát. Nejprve se jím v článku Tlupa (16. 4. na str. 6) zabýval známý komentátor Alexandr Mitrofanov:
Vlastní stát na „území nikoho“ mezi Srbskem a Chorvatskem si založil aktivista a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička. Pojmenoval ho Svobodná republika Liberland a vyhlásil se jejím prezidentem. Člověku se vybaví příběh Bolka Polívky a jeho Valašského království. Tam ale šlo o něco, čemu se řečí obhroublou říká srandapodnik, s komerčním podtextem. Liberland je hra ideologická…

Poté vyšel v Právu 22. 4. na str. 8 článek O občanství Liberlandu má prý zájem 250 000 lidí.

Webový deník AC24 se zaměřil na peníze nového státu: Liberland chystá soukromou měnu podloženou zlatem:
Vít Jedlička, člen konzervativní Strany svobodných občanů v České republice, sám sebe jmenoval presidentem Liberlandu, o němž říká, že je umístěn na území nenárokovaném žádným státem, tj. terra nullius, vklíněném mezi Srbskem a Chorvatskem. Tato „země“ o 3 čtverečních mílích, kde jsou daně dobrovolné a ozbrojené síly neexistují, podle webové stránky Liberlandu „do území těchto dvou států nezasahuje“ a je to tedy podle Jedličky zcela podle mezinárodního práva…

Na finance se zaměřil i First Class: 31letý Čech zakládá vlastní daňový ráj. Zemi, kde nemusíte bydlet, ale můžete platit mizivé daně.

Pozadu nezůstaly ani Lidovky – viz článek Člen Svobodných zakládá stát Liberland. Občanství chce 250 tisíc lidí.

Rozhovor s novopečeným prezidentem natočil i Martin Veselovský pro DVTV.
"Už plánujeme audienci u Zemana," řekl v rozhovoru mj. prezident Liberlandu a mluvil i o tom, co ho vedlo k myšlence na založení státu, jak to bude s daněmi a zdůraznil také, že jeho stát je např. dvakrát větší než třeba Monako.
Na celý rozhovor se podívejte tady.

Nový stát nenechal chladným ani ryzí bulvár – konkrétně server Extra.cz v článku Strana Svobodných se definitivně zbláznila! Vyhlásili vlastní stát s názvem Liberland!
Členové strany Svobodných mají skutečně velice zvláštní představy o svobodě. Dle několika z nich je totiž možné ukázat prstem na mapu a vyhlásit tam stát. Vít Jedlička jako zakladatel pověřil v tiskové zprávě, kterou napsal Vít Jedlička, pana prezidenta Víta Jedličku, aby jednal o mezinárodním uznání státu Liberland.

Krajské listy řešily i otázku přijímání nových občanů Žádosti o občanství vyřizují postupně, komunikují jen elektronicky.
Zakladatel nového státu Liberland to myslí vážně, zavádí elektřinu, vlastní měnu… A lidé se hrnou. „Můžeme si založit nový národ na úplně zelené louce.“ I na to se těší prezident zbrusu nového ministátu Liberland Vít Jedlička, člen Svobodných. Podívejte se na video přímo z místa, kde, jak zakladatelé tvrdí, bude „radost podnikat a žít.“ Svobodu hodlá prezident omezit jen v případě, kdyby chtěl někdo obchodovat například s pervitinem…
V článku je i video a rozhovor s V. Jedličkou.

Redaktoři Parlamentních listů dokonce vyrazili přímo na místo a napsali o tom hned několik reportáží, např. Navštívili jsme nový stát Liberland, který v Evropě založil Čech Vít Jedlička. Podívejte se, jak to tam vypadá.

Svobodné díky novému státu objevil i portál pro ženy Žena-in: Jak by podle vás vypadal ideální stát? Jeden nový totiž právě vznikl a má být opravdu svobodný!

ESTER PRONIKLA DO ZAHRANIČÍ

Svlékající se Ester Kaplánková pronikla i do britských médií – konkrétně do The Independent.

Toho si všimli v Reflexu – viz článek Trapas: Politička Svobodných se svlékla kvůli daním. Předsedu Macha nepotěšila, ale zaujala svět:
Internet má svoje vlastní mechanismy a někdy trvá i několik dnů či týdnů, než něco z České republiky „doputuje“ do světa. Tak je to i s nepovedeným klipem Ester Kaplánkové, místopředsedkyně Strany svobodných občanů v Praze. Přes výhrady vedení Svobodných koluje klip po sítích dál, objevil se například na webech některých britských médií. Ester Kaplánková se rozhodla protestovat proti vysokým daním, což je v České republice jistě záslužná činnost. Ovšem klip, který natočila je nesmírně amatérský až trapný. Proto ji také předseda Svobodných europoslanec Petr Mach požádal, aby video stáhla nebo publikovala bez loga strany. Ovšem když si video pustíte (a bylo ke stažení na zahraničních webech i dnes), pořád to akci Svobodných silně připomíná…

CO SE DĚJE V KRAJÍCH

Hodonínský deník informoval, že tamní Svobodní budou vydávat vlastní noviny: Hodonínská opozice chystá novinku. Kritický tisk:.
Další neradniční noviny budou zřejmě vycházet v okresním městě. Nejspíš už za měsíc se ve schránkách obyvatel Hodonína objeví Svobodné noviny. Stojí za nimi stejnojmenná opoziční partaj…

Dvakrát o tom napsal i Slovácko-regionální týdeník – stručně na titulní straně a pak článek na straně 3.

V Milevsku odvolali ředitelku základní školy a řešilo se to hned několikrát v Deníku: Odvolání ředitelky prošlo jasně, podpořilo ho šest členů rady ze sedmi.
Vítězslava Heroutová končí jako ředitelka 2. ZŠ J. A. Komenského Milevsko. Radní města ji na nedělním mimořádném jednání odvolali z funkce na návrh školské rady. Hlasování bylo jasné, šest členů bylo pro, jen místostarosta Martin Třeštík se zdržel hlasování.
Jednoznačný názor má strana Svobodných, kterou v radě města zastupuje Miroslav Doubek. Ta k odvolání ředitelky vydala prohlášení. „Zásadně nesouhlasíme s udělenými důtkami učitelům, protože jejich údajné provinění bylo pouze v tom, že požadovali, aby volby do školské rady byly svobodné a demokratické," citoval jejich lídr Miroslav Doubek.

Písecký deník o tom psal dvakrát – nejprve 18. 4. před samotným hlasováním a poté 21.4. o jeho výsledku.

Svobodní ve Zlíně uspořádali besedu o vzdělávání, na kterou přijal pozvání i Václav Klaus ml. Napsaly o tom Krajské listy: Rodiny chlastají, a to je často důvod, proč špatně hospodaří, tvrdil Václav Klaus mladší na akci Svobodných.
Učit na plné pecky. I to je názor, který rád podepíše bývalý ředitel elitní základní školy a gymnázia PORG, dnes mimo jiné i poradce předsedy ODS, Václav Klaus mladší. Na besedě ve Zlíně, kam přijel na pozvání Strany svobodných občanů, zmínil nejdřív v bodech, jak by podle jeho názoru mohl vypadat vzdělávací systém. „České školství stojí 136 miliard, a to není málo,“ konstatoval na začátek Klaus s tím, že v přepočtu 52 000 korun ročně vydává každá rodina na školství.

Svobodní v Praze 4 se vydali v sobotu uklidit Lhotku a Hodkovičky a napsaly o tom Parlamentní listy: Sečkár (Svobodní): Veni, vidi, uklidí:
Rekapitulace úspěšného Velkého úklidu Lhotky a Hodkoviček pod naší taktovkou z 18. dubna 2015…

POZVÁNKA NA DEBATU O PRAVICI

Parlamentní listy zveřejnily pozvánku na další konferenci o budoucnosti pravice: Konzervativci se pobaví o budoucnosti republiky. Pozvali Kalouska, Macha…:
Mladí konzervativci na další z řady konferencí o budoucnosti české pravice, tentokrát s podtitulem Ekonomika České republiky, která se uskuteční v úterý 5. května 2015 od 18:00 na Vysoké škole ekonomické v Praze, místnost RB 101.
Konference je organizována jako dvou-panelová. První panel je ekonomický a o aktuální situaci české ekonomiky zde budou diskutovat řečníci Lukáš Kovanda (Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen), David Marek (Hlavní ekonom společnosti Deiloitte) a Radek Špicar (Víceprezident Svazu průmyslu a dopravy).
Druhý panel je politický a diskusi zde povedou představitelé pravicových politických stran Jan Skopeček (Ekonomický expert ODS), Miroslav Kalousek (I. místopředseda TOP 09) a Petr Mach (Předseda Strany svobodných občanů).

 

22. dubna 2015
Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných
e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31