Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: Perníková chaloupka, státní rozpočet i svobodné obce

Svobodní v médiích: Perníková chaloupka, státní rozpočet i svobodné obce

27. 7. zveřejnily Krajské listy článek „Pro babišovce zavřeno,“ vzkazuje majitel Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou. Proč mám sloužit někomu, kdo nás má za zloděje?: Perníková chaloupka pod Kunětickou horou u Pardubic, jejímž majitelem je Luděk Šorm ze Strany Svobodných, zahájila bojkot Babišových voličů. Do areálu se tak nyní dostanou pouze zvaní hosté nebo ti, kteří se při vstupu prokážou pozvánkou či sdělí správné znění denního hesla…

A kdo podle Svobodných nemá v Perníkové chaloupce co dělat? „Ti, kteří nemají rádi podnikatele, protože prý kradou a podvádějí, a přitom fandí tomu největšímu oligarchovi ze všech, jenž si schvaluje zákony na míru, obírá státní rozpočet o miliardy a státní správu používá jako nástroj na likvidaci konkurence. Ano, Andrej Babiš je jiný, než ti, co tam byli předtím. Je ještě mnohem horší, neboť stát řídí prostřednictvím jemu podřízených ´podbabišů´ jako součást své firmy podpořené daňovými úlevami a dotacemi,“ uvedl mluvčí Svobodných Martin Rumler.

Vstup s pozvánkou nebo na heslo

Nyní je tedy Perníková chaloupka smluvně vyhrazena pouze pro zvané, jak upozorňuje cedule u brány areálu: „Vítáme občany, kteří respektují naše práva a chtějí ve své zemi žít jako SVOBODNÍ.“ Každý zájemce o návštěvu Perníkové chaloupky je požádán buď o předložení pozvánky (ty ve formě pohlednice po celé ČR distribuují Svobodní s předsedou a europoslancem Petrem Machem), nebo o sdělení aktuálního hesla dne (např. „Nevolím Babiše, volím Svobodné“ apod.). Nerozhodnutým voličům je realizátor projektu Perníkové chaloupky Luděk Šorm připraven poskytnout nápovědu. Pokud návštěvník heslo dne přijme a zopakuje, pak bude v areálu uvítán.

„Po dobu volební kampaně nechci do areálu Perníkové chaloupky pouštět voliče ANO, protože posilují základ Babišovy politické moci, jejíž součástí je třídní boj proti živnostníkům, o nichž po gottwaldovsku prohlašuje: ´fšetci kradnú´. Proč máme sloužit někomu, kdo nás má za zloděje? Proč máme sloužit zákazníkům, kteří nemají úctu k živnostníkům?“ vysvětlil důvod uvedené akce Luděk Šorm. „Pokud se návštěvník přizná jako Babišův volič a nebude ochoten změnit svoji víru, pak mu připomenu, že areál je smluvně zadán pro Svobodné a pošlu ho do Čapího hnízda,“ doplnil.

Živnostnice Ježibaba

Tento protest navazuje na happening „Desetikorunou proti Babišovi“, který již v prosinci loňského roku podpořil europoslanec Petr Mach. „Služba zaevidování do EET totiž není zadarmo, jak tvrdí Andrej Babiš, ale jsou s ní spojeny značné náklady a odpovědnost se sankcí ,ekonomického trestu smrti´ až 500 tisíc Kč. Smluvní cena za tuto vynucenou službu (tzv. babišné) ve výši 10 Kč při útratě do 100 Kč ukazuje na nesmyslnost a nepřiměřenost on-line evidování korunových tržeb například za lízátko či krabičku zápalek do centrální databáze státu,“ sdělil mluvčí Svobodných.

V pondělí 31. 7. odvysílaly ČT1ČT24 v pořadu Události v regionech reportáž z Perníkové chaloupky: Provozovatel restaurace Perníková chaloupka v Rábech nedaleko Pardubic se rozhodl pro velmi neobvyklý bojkot elektronické evidence tržeb a taky voličů hnutí ANO.

Do restaurace smí vstoupit jen za konkrétních podmínek. Policie ani úřady se zatím postupem podnikatele nezabývají. Lidé mohou jít do areálu Perníkové chaloupky jenom za předpokladu, že mají u sebe buď tuto pozvánku strany Svobodných, nebo řeknou heslo.

Luděk Šorm se rozhodl zákazníkům účtovat 10 korun za evidenci účtenky už loni v prosinci. Kuriózní poplatek nazval „babišné. Teď svůj areál dokonce pronajal politické straně Svobodní, o voliče ANO nemá zájem, pokud nezopakují heslo pro vstup do areálu.

O státním rozpočtu

28. 7. zveřejnil server Peníze.cz článek Očima expertů: Zase sekera! Jak zkrotit rozpočet?:
Petr Mach: „Měl by existovat ústavní zákon, jako ve Švýcarsku nebo v Německu, který by vládě vůbec nedovolil předkládat parlamentu ke schválení rozpočet s výdaji na dluh. Náš státní dluh je obrovský a naroste teď o dalších 50 miliard korun – to není ospravedlnitelné, když není válka, zemětřesení, katastrofální povodeň nebo hluboká hospodářská krize. Banky mají půjčovat firmám na rozvoj, a ne státu na dotace a byrokracii. Chci, aby nová vláda a parlament po říjnových volbách rozpočet na rok 2018 ještě dodatečně vyrovnaly. Stačí buď snížit výdaje (o všemožné nespravedlivé dotace) nebo zvýšit příjmy (třeba zrušit nespravedlivé daňové prázdniny v podobě investičních pobídek). Máme také napsaný návrh ústavního zákona o zákazu zadlužování státu a po volbách ho předložíme ke schválení.“

O bodovém systému

29. 7. zveřejnil Deník.cz text Duel Deníku: Měly by se zpřísnit tresty pro neukázněné řidiče?: Proti zpřísnění. Petr Mach: Změny bodového systému jsou šikanou řidičů.

Pan Ťok (za ANO) se spíš než jako ministr dopravy chová jako nepřítel řidičů, a to není dobrý předpoklad pro tvorbu zákonů. Dobré není ani to, když se sazby bodů za přestupky opět mění a řidiči jsou tak uváděni do nejistoty.

Zvýšení bodových trestů za přestupky považuji za zbytečnou šikanu řidičů. Když pojedete přes 160 km/h na dálnici, kde se smí jen 130 km/h, vyfasujete podle návrhu hned čtyři body místo tří. Za tři takové přestupky máte přijít o řidičák. Máme přitom úseky dálnic, kde by jízda 160 km/h mimo špičku určitě nikoho neohrožovala. Stejně tak, když pojedete bez zapnutého pásu. Proč takto drasticky trestat někoho, kdo pojede bez pásu třeba pomalu a hlavně na vlastní riziko? Nepoužití blinkrů má být nově trestáno dvěma body (dosud bez bodu). Blinkr je důležitý, ale jsou situace, kdy jeho nepoužití nikoho neohrožuje.

Nové zavedení trestných bodů za neblikání povede k tomu, že mnozí řidiči, kteří si nejsou jistí pravidly, budou pro jistotu blikat i v situacích, kde se blikat nemá a budou na silnicích působit spíš zmatek.

Přísnější tresty za rychlost povedou k tomu, že se řidiči budou úzkostlivě soustředit na rychlost na úkor celkové bezpečnosti jízdy. Už dnes lidé zejména na výpadovkách z města sledují v obavách z trestů značky na okraji silnice a nejsou si jisti, jestli smí jet 70, nebo 80 anebo jen 50 km/h. Po zpřísnění trestů za rychlost se toto úzkostlivé sledování dopravních značek na úkor provozu před námi ještě prohloubí.

Změny v bodovém systému se mi jeví spíš jako fanatická snaha pomstít se řidičům jako skupině a jsem si jistý, že přibude lidí, kteří, aniž by byli nebezpečnými piráty silnic, v důsledku nevinného přestupku přijdou o živnost, o možnost jezdit do práce nebo vozit děti do školy.

Články Svobodných

27. 7. zveřejnil server Bleskově.cz článek Káles: Braňme svobodné a demokratické obce!: Zrušení obecních zastupitelstev a zavedení samovlády přímo voleného starosty, to je nový nápad hnutí ANO a Andreje Babiše. Jde o naprosté nepochopení demokracie a snahu udělat z českých obcí a měst „firmy“ řízené jedním člověkem bez jakékoliv opozice, reagoval na to Josef Káles (Svobodní).

Základem svobodného státu je svobodná obec, píše se ve Stadionově obecním zřízení z roku 1849, kdy prakticky vznikla svobodná obecní samospráva. Již od této doby byly obce spravovány obecními výbory a obecními představenstvy, resp. purkmistrem s radními. Výbory volené na tři roky schvalovaly to hlavní – obecní rozpočet, měly moc usnášecí a dozorčí, připomenul Káles.

Návrh hnutí ANO by vedl ke konci demokracie v obcích a městech, tedy v institucích, které jsou ve svobodné společnosti velmi důležité, varuje Josef Káles (Svobodní).

Obecní zřízení, které je svobodné a demokratické, kde je nejen vedení, ale i jeho kontrola v podobě opozice, je nutné bránit, domnívá se Káles. Obce navíc mohou převzít některé pravomoci z centra, aby rozhodování bylo blíže lidem. Je i pro to, aby měly obce možnost rozhodovat také o výši peněz, které lidem vezmou, a to s limitem nepřekračujícím dnešní daňové zatížení. „Komunální politika se stane plnohodnotnou politikou, když si obec na rozdíl od dnešního státního přerozdělování sama určí, jestli na svůj provoz potřebuje méně peněz od svých obyvatel. Mezi obcemi vznikne i daňová konkurence, která bude obec navíc tlačit k tomu, aby vybírala méně peněž a aby se starala o to, co je důležité – opravené a uklizené chodníky a veřejná prostranství, fungující malý úřad a opravený městský majetek. A aby neutrácela za nesmysly v podobě různých převychovávacích projektů nebo třeba megalomanských školicích a jiných center. Máme na to mít obce, které jsou svobodné, demokratické a fungující,“ dodal Káles.

Článek zveřejnil i server Neviditelný pes.

29. 7. zveřejnil server Neviditelný pes článek Terézie Mlýnkové Iškové PRÁVO: Občané musí dodržovat zákony: Chceme, aby se stát choval lidsky a nelikvidoval své občany, zejména ty podnikající, přemrštěnými pokutami. Chceme, aby tady byl stát pro občany a ne občané pro stát. Chceme, aby zákony platily i pro úřady a úředníky.

Fyzické i právnické osoby naší země musí dodržovat zákony. Když se tak neděje, hrozí jim postih. A co stát a státní instituce? Ty by měly být příkladem pro nás všechny a zákony dodržovat ukázkově. Ve skutečnosti se to ale mnohdy neděje.

Ve městě, kde jsem zastupitelkou, se občané ohradili proti postupu městského úřadu a poslali podnět na prošetření na krajský úřad. Stalo se to v březnu tohoto roku. Teď máme červenec a krajský úřad? Očividně si s odpovědí hlavu neláme.

Správní řád v praxi

Podle správního řádu má správní orgán 30denní lhůtu na odpověď. Ve složitějších případech je mu poskytnuto dalších 30 dnů. Krajský úřad tedy měl 60 dní na odpověď. Nyní je to však bezmála 5 měsíců, kdy daňoví poplatníci marně čekají na odpověď.

Z telefonické komunikace s úřadem vyplynulo, že jde o složitý případ a oni toho mají moc, tak to prostě ještě není. Na otázku, kdy to tedy bude, jsem nedostala odpověď. Když jsem se odkazovala na správní řád, pořád dokola jsem slyšela, jak toho mají moc.

Svobodní prosazují co nejmenší zásah státu a úředníků do našich životů. Chceme co nejvíce zjednodušit papírování tak, aby zabralo jen zlomek času. Chceme výrazně omezit moc úředníků, aby nás nemohli buzerovat za banality nebo nám nemohli jen tak nakráčet do domácností. Chceme, aby se stát choval lidsky a nelikvidoval své občany, zejména ty podnikající, přemrštěnými pokutami. Chceme, aby tady byl stát pro občany a ne občané pro stát.

Vyšlo i na serveru Pravý prostor.

31. 7. zveřejnil server Bleskově.cz článek Jana Polaneckého Svoboda zákazů a státní buzerace: Jak často slýcháme v mainstreemových médiích fráze o dnešní svobodě a nutnosti ji chránit? Opravdu nějakou ještě máme?, ptá se Jan Polanecký (Svobodní). Novodobé metody státního dozoru, příkazy a usměrňování mas jsou podle něj dnes v mnoha ohledech propracovanější, než tomu bylo v době předlistopadového socialismu.

Mnozí budování tohoto elektrického ohradníku pro občanské stádo bohužel slepě podporují, aniž by tušili, že se to dříve či později obrátí proti nim samotným, domnívá se Polanecký. Vždyť jen z několika málo posledních příkladů se musí průměrně vnímavému člověku dělat nevolno, prohlásil člen strany Svobodných.

Je evidentní, že výčet příkladů o aroganci státní moci, všeobjímající státní buzeraci a usměrňování už dnes nemá konce, řekl Jan Polanecký (Svobodní).

„Zatočili jsme s kuřáky a ,alergeny´ v soukromých hospodách, s nakupovači o svátcích, se segway-isty ve městech, s domovní svobodou skrze kontroly popela v kotlích. Zakázali jsme zahradní párty u vlastního domu po desáté večerní, tak jako ohňostroje kdykoliv. Budeme buzerovat a trestat vodáky, kteří si dají jedno či dvě piva (mimochodem, mediální vystupování zběsilého vrchního regulovčíka Ťoka v této věci mě už vůbec nepřekvapuje, ač je mi stále vrcholně odporné). Musíme se dokonce bát nechat otevřené okénko u svého auta, aby na nás nedopadla ruka zákona za tu troufalou bezpečnostní hrozbu, které jsme se dopustili. Pokud tedy nedovřené okénko je za pokutu, jak potom policisté naloží s mým zcela otevřeným autem bez oken i střechy na parkovišti před obchodem? Zřejmě mě na místě rovnou zastřelí,“ poznamenal Polanecký.

31. 7. zveřejnil server Neviditelný pes článek Aloise Sečkára Co je a co není volný trh: Bohužel u nás panuje velké zmatení pojmů. „Volný trh“ je pro mnohé lidi nadávka, kterou v 90. letech vymyslel Václav Klaus. Nedovedou si představit, že by cokoliv mohlo samo fungovat, kdyby tu nebyl pečující stát, který pod hrozbou trestu vybere od občanů peníze a pak je moudře přerozdělí tak, aby se dostalo na všechno důležité. A to přesto, že každodenní realita ukazuje opak. Neustále vidíme, co zase stát a jeho představitelé pohnojili, a na druhé straně úžasné příběhy o lidské solidaritě, která nezištně pomáhá i tam, kde se tentýž stát nevzrušeně obrátil zády .

Samozřejmě toto povědomí pomáhají v mediálním prostoru udržovat ponejvíc ti, kteří jsou na čerpání dotací zcela závislí. Kultura bez dotací? Ale jděte! To by to vypadalo! Každé malé dítě přece ví, že umělecká veledíla mohou vzniknout jenom díky podpoře, trh by uživil pouze všelijaký brak a šmejd. Nemocní by umírali na ulici, nikdo by nezajistil dětem vzdělání a vůbec. A lidé moudře přikyvují…

Pokud někdo přeci jen přijde s tím, že by to šlo i jinak, stává se terčem posměchu, přičemž kritika mnohdy nedává žádný smysl, jak můžete vidět na tomto příkladě. Třeba se to časem zlepší. Máme na to.

Průzkumy

Ve dnech 28. – 29. 7. se média věnovala výsledkům průzkumu společnosti Median. V Lidových novinách zveřejnili průzkum na str. 2 v článku Těsně před rozpadem se dvojkoalice blížila kýženému zisku: Před branami sněmovny by zůstali Piráti se čtyřmi procenty a také Zelení a Svobodní, které by volilo po dvou procentech obyvatel.

Vyšlo i v online podobě na lidovky.cz.

Průzkum zveřejnily i další servery, například Seznam.czČeská televizeNovinky.czGlobe24Forum24Echo24Info.cz a mnohé další.

Výsledky průzkumu byly zmíněny i v hlavních zprávách na TV Nova.

Dění v regionech

Zlínský kraj

28. 7. zveřejnil server iDNES.cz článek o našich dvou členech, Lucii Lompejové a Martinu Novákovi Malá města plánují velkolepé bazény. Moc se zadlužíme, zní obavy: Napajedla a Zubří se ocitly ve stejné situaci. Obě města schválila výstavbu bazénů, na kterou si vezmou velký úvěr. Někteří zastupitelé se ale obávají, že dluh je příliš vysoký a nezbudou peníze na další investice.

Jižní Čechy

31. 7. zveřejnila Mladá fronta DNES na str. 14 článek Starostové a nezávislí narychlo lepí kandidátku. Lidovci přeskupí síly: A kromě parlamentních už mají o kandidátkách jasno i další strany. Naposledy na její sestavení upozornila Strana svobodných občanů, u nich bude jedničkou v Jihočeském kraji Jaroslav Marsa, který pochází z Vřesné u Kardašovy Řečice a je členem republikového výboru Svobodných.

Plzeňský kraj

27. 7. zveřejnila Mladá fronta DNES článek na str. 15 Šance je veliká, věří kandidátka Starostů: Volební lídři dalších politických stran ANO: Karla Šlechtová ČSSD: Milan Chovanec KSČM: Jiří Valenta ODS: Ilona Mauritzová TOP 09: Marek Ženíšek Piráti: Lukáš Bartoň Zelení: Jan Trnka SPD: Jana Levová Realisté: Jaroslava Kunová Svobodní: Lenka Brčková.

(dap, ler)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

0:13 Chartu 77 tvořili lidé, kteří byli v pozici kritizující socialistický systém za nedodržování lidských a občanských práv. Chartisté nenavrhovali změnit systém, šlo jim o korekci. Nešlo tedy o politickou opozici, přesto byli ostrakizovaní a pronásledovaní, protože komunisté věřili, že Charta vnáší do společnosti znejistění, nesoulad a disharmonii. Lišíte se v tomto směru od svých předchůdců, ke kterým se hlásíte?

7:09 Chartisté za socialismu se rekrutovali z řad bývalých komunistů, obecně levice. Jaké ideové kořeny máte vy?

12:22 Ve své Chartě 24 akcentujete právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II. Svoboda projevu má mít v demokracii plná a neomezená?

25:03 Podobně jako zmíněný článek v Chartě 24 kritizujete i postoj státu k jiným článkům, konkrétně 16 hlavy II, 21 hlavy III, 8 hlavy II – není to spíše kritika neústavnosti Vlády ČR a byrokracie zahrnující státní zastupitelství, tajnou službu, policii, nejrůznější úřady a instituce a to i v oblasti médií, školství, zdravotnictví, hospodářském sektoru?

27:35 Pokud vám systém vyhoví a napraví, budete asi slavit. Co budete dělat v případě, že systém bude reagovat podrážděně nebo dokonce podobně jako za socialismu, tedy budete vystavení perzekuci?

37:43 Máte nějakou reflexi z horních politických pater? Co říká vaší Chartě 24 parlamentní opozice?

47:21 Založíte také nadaci jako Charta 77 a bude i vás sponzorovat George Soros?

https://svobodni.cz/stanoviska-strany…

Libor Vondráček, předseda strany Svobodných, jeden z autorů Charty 24.

Otázky připravil a kladl Alexandr Vojta

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31