Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: Mach v Superdebatě, Káles v rozhlasu, Pořízek na Primě a mnoho dalších zpráv

Svobodní v médiích: Mach v Superdebatě, Káles v rozhlasu, Pořízek na Primě a mnoho dalších zpráv

10. 10. vysílal iDNES živě předvolební debatu Superdebata na iDNES.cz startuje. Střetne se v ní dvanáct lídrů, které se zúčastnil i Petr Mach. O Superdebatě napsala tištěná Mladá fronta DNES 11. 10. článek V hlavní roli učitelVůbec nejštědřejší k učitelům, aspoň co do konkrétního slibu, byl Babiš, který mluvil o 45 až 50 tisících korun. Naopak nejvíc při zemi se držel Stropnický, když mluvil o zvýšení na 31 tisíc. Na druhou stranu, třeba Petr Mach od Svobodných nebo Jiří Dolejš z KSČM konkrétní číslo neřekli.

To při diskusi nad dotazem, zda je ještě nějaká šance, že politici zruší elektronickou evidenci tržeb, hosté působili mnohem sebevědoměji. Lídři Svobodných, ODS a TOP 09 přikyvovali, že EET má být zrušena. „Svobodní budou hlasovat pro zrušení EET. Rozmáhá se placení kartou, EET není potřeba.“

O debatě napsalo 11. 10. i MetroSuperdebata na iDNES.cz: dvě hodiny hádek a nápadůDiváci a čtenáři iDNES.cz mohli v rámci superdebaty hodnotit politiky podle sympatií. S 24 procenty vyhrál Ivan Bartoš z České pirátské strany, druhým byl se 16 procenty Petr Mach ze Svobodných. Následoval Andrej Babiš a Tomio Okamura. Vůbec nejméně hlasů dostali Jiří Dolejš a Matěj Stropnický.

Článek přinesl i server Kurzy.czAndrej Babiš až za Ivanem Bartošem a Petrem MachemV průběhu akce měli ti, co vysílání internetové televize sledovali, k dispozici 12 hlasů, které mohli dát podle sympatií zúčastněným. Hlasování dopadlo takto: Bartoš (24 %), Petr Mach (16 %), Babiš (15 %), Okamura (12%), Skopeček (7 %), Robejšek a Ženíšek (6%), Farský (4 %), Jurečka a Zaorálek (3 %), Stropnický (2 %), Dolejš (1 %). Že součet není přesně 100, jde asi na vrub způsobu zaokrouhlování. Že nejde o kvalifikovaný průzkum veřejného mínění snad ani netřeba dodávat.

Josef Káles byl 10. 10 hostem předvolební debaty na RadiožurnáluO debatě vyšel později na stránkách Českého rozhlasu i článek Elektronické papírování praktickým lékařům nepomůže, shodují se politici v předvolební debatěZbavit praktické lékaře elektronického papírování je řešením i podle Josefa Kálese ze Strany svobodných občanů. „Byrokracie roste, žádný ze současných politiků v parlamentu ji nebyl schopen zastavit, naopak ji ještě přifukují, takže já vidím řešení zrušit EET a elektronické papírování,“ uzavírá.

5. 10. byl Petr Pořízek hostem předvolební debaty na TV Prima. Celý pořad si pusťte zde: https://www.facebook.com/ftvprimazpravodajstvi/videos/10155144237748507/

O volbách a programu

9. 10. zveřejnily Eurozprávy rozhovor s Petrem Machem Ztrácíme svobodu? Mach nejen o tom, co potřebují důchodci a další občanéSvého místa v Evropském parlamentu se Petr Mach vzdal, aby jako předseda pomohl Straně svobodných občanů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Hraju vabank a jsem rád, že podle mnoha reakcí to voliči oceňují, říká v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz.

Na serveru Česká justice vyšel 9. 10. článek Svobodní: Zrušili bychom trestný čin zanedbání povinné výživyPolicie nemá nahrazovat pojišťováka, plnit státní kasu a řešit sraženého zajíce, jsou prostřednictvím svého mluvčího Martina Rumlera přesvědčeni Svobodní.

Vyšlo i na serveru Kurzy.cz.

10. 10. zveřejnilo Rádio Zet článek Volby 2017: Jak se jednotlivé strany dívají na členství ČR v Evropské unii?Svobodní v čele s předsedou strany Petrem Machem považují stávající pokus o integraci evropských států za slepou uličku a chtějí bojovat za odchod Česka z Evropské unie.

11. 10. zveřejnil server Prumyslova automatizace rozhovor s Petrem Machem Potravinářství i dodávky technologií mají být bez regulací a dotací, myslí si SvobodníPetr Mach, Strana svobodných občanů: Zemědělská výroba je uměle omezována zákony, které na trhu zvýhodňují biopaliva a solární elektrárny. Svobodní chtějí tato zvýhodnění (povinné přimíchávání biopaliv, povinný odkup solární elektřiny) zrušit, což otevře prostor pro zvýšení kapacity zemědělské prvovýroby pro potravinářské účely.

Svobodní jsou pro zrušení EET, aby nemizeli drobní prodejci a velké řetězce v nich měly konkurenci, která bude tlačit marže dolů.

11. 10. zveřejnil Blesk.cz článek „Eurohujeři vs. eurobubáci“: Kdo chce pryč z EU a která strana míří ještě hlouběji?Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v obsáhlém projevu v Brně mluvil o „bláznech a polobláznech“, kteří si i v předvolební debatě pohrávají s myšlenkou odchodu z Evropské unie. Koho tím myslel? Hned několik stran a hnutí má vystoupení z EU nebo alespoň referendum o něm ve svých programech. Šéf Svobodných a bývalý europoslanec Petr Mach však Sobotkova slova o hrozící „sebevraždě“ odmítá.

Kdyby se ho zeptali, zda czexit ano, či ne, má šéf Svobodných Petr Mach jasno. Sobotkovu kritiku a slova o bláznech odmítá. „Otázka vystoupení z EU je prostě legitimní, tak jako se pro to legitimně rozhodli ve Velké Británii. Stejně tak mají případně právo Češi se rozhodnout, jestli chtějí být v této EU dál, nebo nechtějí,“ řekl Mach Blesk.cz.

Vždy prý apeloval na premiéra Sobotku a bude apelovat i na příští premiéry, aby alespoň vyjednali v EU pro Česko dvě základní výjimky – výjimku z eura a ze společné migrační a azylové politiky. „Tedy výjimku z toho, aby ČR nemusela rušit korunu a aby se na nás nevztahovaly migrační kvóty a sjednocování azylového zákona,“ vysvětluje Mach, který jde do voleb s tím, že se dobrovolně vzdal místa v Evropském parlamentu. „Bláznivé spíš je rezignovat na vyjednání jakýchkoliv lepších podmínek,“ vzkázal Mach premiérovi.

Sobotka v emotivní řeči navíc upozornil na to, že vystoupení z EU by bylo „ekonomická i bezpečnostní sebevražda“. „Určitě ne. Tak jako to není sebevražda pro Velkou Británii, jako pro nás nebylo sebevražedné být mimo EU do roku 2004, tak to sebevražedné není ani nyní. Mně připadá, že sebevražedné je přijímat spíš evropskou migrační politiku se sebevražednými atentáty. Uvažovat o tom, jaká bude naše role v Evropě, uvažovat v kontextu bezpečnosti je správné,“ odmítá Mach jeho slova.

Sobotka také varoval před tím, aby Česko nezůstalo na okraji EU, aby neskončilo v izolaci. Již Klaus varoval, že u rozhodovacích procesů v EU jsme, ale „my nerozhodujeme“ a „naše přítomnost nemá fakticky žádný význam“. Machovi připadá, jako by Sobotka či TOP 09, která také varuje před tím neskončit v EU na druhé koleji, „mluvili z duše francouzskému prezidentovi Macronovi či německé kancléřce Merkelové “, a ne českým občanům.

„My přece v jádru nejsme, máme korunu, a že bychom byli v izolaci, to není pravda. Pro ČR je naopak nebezpečné do toho tzv. jádra postoupit. Znamenalo by to zrušit korunu a začít doplácet skrze různé záchranné fondy na ty krachující státy, jako je Řecko, a mnoho dalších věcí,“ uvedl Mach. Debata o možném czexitu by se dle něj měla v Česku vést. „Alespoň moje strana ji při kampani vede. To, jestli nás chce premiér Sobotka zavléct do jádra EU a vůbec neuvažovat o alternativách, je prostě hazardování,“ připouští Mach, že na něj mířila Sobotkova slova.

Průzkumy

Průzkum společnosti Phoenix Research zveřejnily 9 10. server Eurozprávy.czDo Sněmovny se může dostat deset stran. Kalousek je před Okamurou, Ringo Čech nezaujalU dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně je ODA se zjištěným volebním potenciálem 4,2 procenta. Následují, s 4,1 procenty volebního potenciálu, Svobodní a s mírným odstupem Zelení s 3,6 procenta vyjádřených sympatií a SPO s volebním lídrem Františkem R. Čechem, které dosáhlo 3,3 procenta.

Vyšlo i na serveru Globe24.cz.

Volební průzkum Medianu zveřejnil 10. 10. tištěný Deník a jeho mutace.

Referendum v Katalánsku

5. 10. zveřejnil Neviditelný pes článek Josefa Kálese EVROPA: Katalánsko mlácené, EU mlčíV Katalánsku se konalo referendum o nezávislosti. Podle španělského ústavního soudu nebylo platné. Namísto toho, aby španělská vláda zachovala chladnou hlavu, tak poslala na Katalánce policisty z ostatních regionů, kteří s obušky v ruce bránili lidem vyjádřit jejich svobodný názor. Při sledování záběrů, kde španělská národní garda nemilosrdně mlátí staré lidi a tahá ženy za vlasy, si říkáte, jak je tohle v členském státu Evropské unie možné.

Evropa potřebuje změnu. Od politiků, žijících ve skleněných zámcích a odtržených od každodenního života, ke spolupracujícím zemím bez byrokratického molochu. Evropa si zaslouží volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu bez zbytečných regulací, kontraproduktivních dotací a drahých evropských politiků a byrokratů. Můžeme to změnit.

6. 10. zveřejnil server Peníze.cz vyjádření Petra Macha k referendu v článku Očima expertů: Rozpadne se Španělsko?Španělská vláda si policejním násilím a mařením referenda lásku Katalánců nezíská. Tyto věci je lepší řešit kultivovaně a domluvou. Příkladem kultivované a mírumilovné domluvy se separatistickým regionem bylo před třemi lety referendum ve Skotsku. Na jeho konání se Skoti domluvili s britskou vládou a obě strany dopředu respektovaly jeho výsledek. Podobné to bylo s rozpadem Československa. Když v červenci 1992 Slovenská národní rada vyhlásila jednostranně státní svrchovanost, také jsme na Slovensko z Prahy neposlali vojáky, aby nezávislosti zabránili a slovenské regionální poslance zatkli. Místo toho se Češi se Slováky kultivovaně domluvili na budoucím soužití dvou samostatných států. Pokud Katalánci úspěšně vyhlásí nezávislost, zmenší se Evropská unie o 7,5 milionu obyvatel a vznikne nový stát, který si bude moci daňovou, migrační a další politiku dělat po svém a který nebude muset z kapes daňových poplatníků doplácet ani na Brusel, ani na Madrid. Můžou pak dál platit eurem, když budou chtít, stejně jako nezávislá Andorra nebo Černá Hora, nebo si budou moci udělat vlastní měnu. Přeju Kataláncům každopádně úspěšnou budoucnost.

Různé

6. 10. zveřejnil server Neviditelný pes článek EVROPA: EU, cena másla a demokratický deficitBývalý europoslanec za opoziční klub Evropa svobody a přímé demokracie Petr Mach napsal ve svém článku z 13. srpna 2017 : „Vyčlenili 150 milionů eur s cílem snížit produkci v EU o miliardu litrů mléka ročně. Zemědělci dostávají 14 eur za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrů mléka. EU tak platí za nevyrábění mléka. Kdo dodá na trh méně mléka než v předchozím roce, dostane dotaci za každý litr, který na trh nedodá.“

6. 10. zveřejnil server Bleskově.cz článek Jana Polaneckého Polanecký: Kalouskův „rychlý vlak EU“ nechme odjet a raději zůstaňme na nádražíPodle Kalouska hrozí, že pokud do rychlovlaku EU nenastoupíme, staneme se ekonomicky zaostalou zemí na periferii, jako je dnes třeba Ukrajina. Je to jen směska iluzí a ohlupování bez reálného základu, odmítá Kalouskova slova Polanecký.

Raději zůstanu na nádraží, než abych nastoupil do vlaku, kterému se díky úřednickým a politickým hlupákům zadřou kola nad propastí, řekl Jan Polanecký (Svobodní).

„Proč se asi EU stále více nedaří ,dohnat a předehnat´ ostatní, jak si předurčila? Proč v EU tempa růstu ekonomiky dekádu po dekádě neustále klesají? Proč v porovnání se světem EU ekonomicky i technologicky stále více zaostává, ač to prozatím na běžném životě není ještě tolik vidět? Protože si EU diktátoři zarputile po bolševicku myslí, že vyspělost se dá naplánovat od stolu bruselských kanceláří nebo na absurdních digitálních summitech,“ prohlásil Polanecký. Vývoj, inovace a pokrok podle něj vždy vytvářeli lidé svobodnou iniciativou, vůlí a nadáním, ne politici a úředníci svými rozhodnutími, směrnicemi či daňovými loupežemi.

Polanecký má v souvislosti s EU naprosto jasno. „Suma sumárum, já radši zůstanu na onom nádraží, obzvlášť pokud z něj lze udělat ostrov ekonomické svobody a bezpečí, než abych nastoupil do vlaku, kterému se díky úřednickým a politickým hlupákům zcela jistě zadřou kola v místě nad propastí bez úniku, či který možná v blízké budoucnosti tvrdě havaruje,“ uzavřel politik.

7. 10. zveřejnil server Ostrava-online článek Jindřicha Pilce Téma: Lidé draze platí za vadnou socialistickou politikuČlenské státy EU odírají výrobce a zaměstnance extrémně vysokými daněmi a odvody a poškozují produkci přebujelými regulacemi. Se svým příspěvkem k ničení produkce přichází i EU se svými regulacemi, například se sebezničujícím, dogmatickým a iracionálním bojem proti globálnímu oteplování. Místo aby se odstranily příčiny zhoršené konkurenceschopnosti, přichází se s nápadem na omezování mezinárodního obchodu.

Lidé tak draze platí za vadnou socialistickou českou i unijní politiku.

Svobodný svět zveřejnil 10. 10. rozhovor s Lubošem Zálomem Neziskovky, třeste se!Evropská unie je nedemokratický útvar a tedy jsou jí antidemokratické cíle lidskoprávních neziskovek vhod. Jestliže chce EU destruovat vnitřní politiku národních států, co jiného je k tomu vhodnější, než právě neziskovky, které připraví půdu? Neziskovky infiltrují politické strany, zkorumpují je, navíc indoktrinují veřejnost, zejména mladé lidi, z nichž si vychovávají nadšené příznivce, zfanatizované multikulturalismem a podobnými ideologiemi. Takoví lidé jsou schopni hájit politiku EU ať je jakákoliv. Jsou promyšleně vychováni k nedůvěře vůči svobodě, trhu, nebo k nenávisti k západní kultuře. Anebo jsou paralyzováni nezájmem o politiku, pocitem, že se vlastně nedá stejně nic změnit. Takže štědrá finanční podpora lidskoprávních neziskovek z peněz EU je naprosto logický postup.

11. 10. zveřejnil server Neviditelný pes článek Pavla Misese EKONOMIKA: Střízlivý pohled na těžbu lithia z CínovceJako Svobodní budeme vždy obezřetní k tomu, aby stát podnikal, vlastnil firmy a provozoval činnosti, které dokážou dělat soukromé firmy. Zároveň však budeme chtít, aby stát určil dostatečné poplatky z vytěženého nerostu a aby jich naprostá většina skončila u obcí a měst dotčených těžbou, nikoli na účtech ministerstev. A jednoznačně odmítáme, aby stát umožnil kvůli těžbě vyvlastňování nemovitostí, ať už bude těžit kdokoli.

Dění v regionech

Plzeňský kraj

Server Plzeň.cz zveřejnil 4. 10. článek Volební speciál / 16Strana, které los přidělil číslo 12 – Strana svobodných občanů

Svobodní slibují levnější zboží a vyšší výplaty díky nižším a jednodušším daním. „Snížíme a sjednotíme DPH na 14 %, zvýšíme každému výplatu o 1 000 Kč měsíčně, zrušíme daň z nabytí nemovitosti. Přinášíme balíček daňových opatření, které sníží přerozdělování o 81 miliard korun, o to více zbude lidem v kapsách,“ píší v programu. Nabízejí také volný obchod, svobodné cestování a Evropu bez byrokracie.“Chceme Evropu, kde spolu státy dobrovolně a bez byrokracie spolupracují, obchodují a jejich občané volně cestují. Chceme zachovat korunu, nepřejeme si euro. Usilujeme o obchod s celým světem. Chceme udržovat západní orientaci ČR,“ stojí v předvolebních dokumentech. A prosadit chtějí to, o co se prý stát měl postarat dávno – dálniční spojení mezi krajskými městy. Zrychlí cestování a uleví obcím a městům. Pozornost policie zaměří na skutečné piráty, kteří ohrožují bezpečnost na silnicích.

Kandidátku Svobodných v Plzeňském kraji vede krajská předsedkyně Lenka Brčková. Ta se chce věnovat především sociálním otázkám s důrazem na spravedlnost a narovnání současného pokřiveného systému. V primárkách, kde hlasují členové a příznivci Svobodných z celé České republiky, dostala přes 81% hlasů. Třiačtyřicetiletá ekonomka Brčková představuje ve Straně svobodných proud klasického liberalismu. Uznává tradiční hodnoty, například rodinu, toleruje menšiny, avšak při zachování rovných práv a povinností. Nesouhlasí se současným stavem a směřováním Evropské unie. „Odmítám nespravedlivé nebo neefektivní národní či evropské dotace a budu prosazovat co nejmenší zasahování státu do podnikání a do života lidí,“ říká jednička plzeňské kandidátky.

O místa ve Sněmovně usilují dále zastupitel Manětína, datový analytik a člen krajské hejtmanské komise pro spolupráci s neziskovými organizacemi Jiří Pešík. Třetí je vývojář webových aplikací a programátor Oldřich Kaucký. Za Svobodné kandiduje i známý veterinární lékař Jan Pokorný. Na dvacetičlenné krajské kandidátce je patnáct mužů a pět žen. Jejich průměrným věk je necelých dvaačtyřicet let.

Mladá fronta DNES zveřejnila 10. 10. na str. 16 článek Pivo s pozvánkami k volbámU stánků Svobodných se rozdávaly modré plastové půllitry na pivo a propagační tiskoviny. „Nemusíte nás volit, ale přečtěte si to,“ doporučoval mladík a ujišťoval, že modré půllitry jsou opravdu zdarma. Svobodní, na které přijel do Plzně upozorňovat i jejich šéf Petr Mach, se zamlouvali kritikům Evropské unie a jejího vztahu k uprchlíkům.

Praha 3

Server Kauza3.cz zveřejnil 9. 10. text Žižkovští politici mají namířeno do SněmovnyMojmír Mikuláš Ing. (49 let, jednatel společnosti) je trojkou Svobodných v hlavním městě. Místopředseda Svobodných pro hl. m. Prahu. Od r. 2014 zastupitel P3.

Tomáš Štampach Bc. (33 let, odborný referent) kandiduje z 8. pozice. Předseda Svobodných pro hl. m. Prahu. Členem Svobodných od r. 2011. Od r. 2014 zastupitel a předseda finančního výboru ZMČ Praha 3.

Z 22. pozice kandiduje Jan Růžička (58 let, zeměměřič). Člen Redakční rady Radničních novin.

Z následující 23. pozice kandiduje Anna Skálová DiS. (34 let, konstruktérka).

Z 26. příčky kandiduje Jan Stoss Ing. CSc. (76 let, stavební inženýr, důchodce). Bývalý člen ODS, člen bytové komise a komise vedlejší hospodářské činnosti na radnici Prahy 3.

Libor Straka MUDr. Ph.D., MBA, (50 let, podnikatel) je číslem 33 pražské kandidátky Svobodných.

Praha 9

Letňanské listy zveřejnily 11. 10. vyjádření Martina Halamy v rubrice Diskusní FÓRUMSe zákazem kouření v restauracích a podobných zařízeních, jak nařídil stát, nesouhlasím. Chápu smysl zákazu kouření na zastávkách MHD a na podobných veřejných místech. Restauraci ale považuji za soukromý majetek, ve kterém si sám majitel (a nikdo jiný!) rozhodne o tom, zda v ní bude povoleno kouřit nebo ne.

Konkrétně s majiteli hospod a restaurací si stát opravdu nevhodně zahrává. Nejprve nařídil, že mají ve svých podnicích vybudovat výkonné odvětrávání. Když splnili, stát nařídil, že musejí mít stavebně oddělené prostory pro kuřáky od prostor nekuřáckých. A když i toto splnili, stát zakázal kouření ve vnitřních prostorech restaurací úplně. Paradoxně pak v létě dochází k situacím, že venkovní posezení na „zahrádce“ je plné kuřáků. A ti, co nechtějí být v takovém prostředí, musí sedět vevnitř. Koho tedy takový zákon chrání?

A přesto: Když odhlédnu od toho, že vlastník si nemůže ve svých prostorech sám určit, jaký typ podniku v nich bude provozovat, je tu stále ještě problém s kuřáky postávajícími před vchody do restaurací. Hluk hovorů a zápach z cigaret a doutníků se line do vyšších pater, ve kterých jsou většinou byty. Zákaz kouření v hospodách mně, ač nekuřákovi, připadá hloupý.

Pardubický kraj

9. 10. zveřejnila Mladá fronta DNES na str. 14 článek Souboj lídrů. Jak čelit suchu?„Je to hodně o odpovědnosti nás samotných, jak budeme nakládat se zdroji vody, v tom nepomůže žádná dotace ani regulace,“ uvedl například lídr Svobodných Josef Káles a podobně to vidí i lídr ČSSD Jan Chvojka.

Josef Káles Svobodní: Stát neporučí větru ani dešti. Je to hodně o odpovědnosti nás samotných, jak budeme nakládat se zdroji vody, v tom nepomůže žádná dotace ani regulace. Svobodní se ale chtějí zasadit o dokončení komplexních pozemkových úprav čili chceme opravit krajinu po komunistickém hospodaření. To vrátí do krajiny meze, zabrání erozi půdy, aniž by to bylo na úkor vlastníků. S tím souvisí i zadržování vody v krajině.

Pardubický deník zveřejnil 10. 10. článek Obec: Perníkovou chaloupku likvidovat nechcemePetici na záchranu Perníkové chaloupky včera v dopoledních hodinách předal její organizátor a zároveň provozovatel Perníkové chaloupky Luděk Šorm starostovi obce Ráby Josefu Soukupovi. Archy s více jak 20 000 podpisy byly svázány do osmi knih a obsahují i zmocnění k podání návrhu na zrušení části územního plánu obce z roku 2014.

Podle Luďka Šorma ale nelze předpokládat, že by se něco kolem žaloby, kterou podal, začalo dít dříve jak za rok. I tak má jasnou představu o budoucnosti Muzea perníku. „Do budoucna je jeden základní plán. Buď uspějeme a Perníková chaloupka bude pokračovat ve službě nejširší veřejnosti, nebo neuspějeme a pak ji budeme využívat nějakým jiným způsobem. Jeden plán ale máme už teď. Chceme se legálním způsobem zbavit EET tak, že se v chaloupce nebude nic prodávat,“ okomentoval své plány Luděk Šorm. Odpůrce Andreje Babiše dokonce vybírá „babišovné“, kdy si u útrat do sta korun účtuje desetikorunový poplatek.

Liberecký kraj

Server Turnovsko v akci zveřejnil 7. 10. anketu PARLAMENTNÍ VOLBY 2017, DÍL ČTVRTÝ: ANKETA (HLASUJTE V ANKETĚ)Vít Uličný, Strana svobodných občanů (volební číslo 12): 1) Ideálem je hospodaření státu s vyrovnaným rozpočtem. Poslední vlády ovšem jen výdaje zvyšují a zvyšují.

Nemůžeme nadále peníze rozhazovat a je třeba šetřit, například omezováním dotací soukromým firmám.

Máme velké množství neefektivních úřadů, které můžeme rušit a zjednodušovat. Jsem zásadně proti jakémukoli zvyšování daní nebo jiným způsobům, jak ze spoluobčanů vytáhnout peníze. Naopak rád bych například snížil a sjednotil sazbu DPH na 14%.

Jako odborník na software bych rád také pomáhal s digitalizací státní správy, aby mohl občan vyřídit většinu záležitostí online z domova a v krátkém čase.

Je třeba výrazně posunout výstavbu dálnic v České republice. Velmi by nám pomohlo propojení krajských měst.

Ve školství bych se rád podílel na zlepšení fungování škol tím, že by ředitelé a učitelé dostali větší volnost, jakým způsobem mohou školu směrovat. Musí ubýt byrokracie. Škola má být vedena z ředitelny a sborovny, ne z kanceláří ministerstva.

2) Pravicový volič nemá v letošních volbách moc na výběr. ODS tradičně již několikrát své voliče zradila a je potřeba, aby v České republice dostala šanci lepší a zásadovější strana hájící pravicové hodnoty. Jsme názorově konzistentní od doby svého vzniku v r. 2009. Věříme, že můžeme být bohatou zemí, jako je sousední Německo. Snažíme se o změnu ČR na štíhlý a efektivní stát, který dbá o ochranu svých občanů a jejich majetku, neleze lidem do peněženek a nenařizuje jim, jak mají žít. Je potřeba zastavit trend zvyšování daní a nárůstu byrokracie. A my to můžeme zastavit právě letos. Volte Svobodné, číslo 12.

Server Turnovsko v akci zveřejnil 10. 10. článek ANKETA ZASTUPITELŮ: VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017Ing. VÍTĚZSLAV SEKANINA, zastupitel za Stranu svobodných občanů: Všichni, kteří mohou volit, by měli jít k volbám. Všichni, kteří k volbám půjdou, by si měli ujasnit, kam chtějí dále směrovat naši nejbližší budoucnost. Všichni bychom si měli uvědomit, co pro nás znamená demokracie a svoboda. Zda chceme tyto hodnoty, které jsme mnozí objevili až po roce 1989, dále posilovat. Lidé by se neměli nechat odradit kauzami z minulosti, neměli by si myslet, že politika je jenom špinavá a že s tím nikdo nic neudělá. Politika je taková, jací jsou lidé, jaká je společnost. Všichni, ač si to mnozí ne vždy uvědomujeme, toto vše ovlivňujeme svými názory, jednáním a konkrétními činy.

Nedoporučuji voličům, aby se rozhodovali jen podle populistických prohlášení a předvolebních programů. Protože po přečtení propagačních materiálů některých stran jsem zjistil, že hodně z nich slibuje líbivé a často logické a správné věci. A to dokonce i strany, které bych já osobně nikdy nemohl volit. Protože vím, co v minulosti dokázala jistá strana slibovat a prohlašovat, například o živnostnících před rokem 1948, nebo o pevné koruně před měnou v roce 1953. Proto doporučuji volit strany s jasným a politicky vyhraněným názorem, strany, u kterých víme, zda směřují doprava nebo zpátky, tedy doleva.

K volbám by, podle mého přání, určitě neměli jít ti, kteří by chtěli volit extremismus, populismus, socialismus či dokonce komunismus. Ale vím, že toto mé přání se bohužel nevyplní. A proto by všichni, kteří chtějí zachovat a posilovat demokracii a svobodu, a spíše západní než východní orientaci, tito všichni lidé by k volbám měli jít, aby jasně ukázali svůj názor.

Přeji naší společnosti, aby skutečné výsledky voleb byly v tomto ohledu lepší, než ukazují mnohé předvolební průzkumy. Volby budou za pár dnů a pak to ve svých rukou, a to doslova, bude mít každý volič.

(ler, dap)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

A avizovaná dvojice už je se mnou ve studiu. Já tady vítám Johannu Nejedlovou,

pěkný večer. Pěkný večer vám i divákům. A zdravými Matěje Gregora. Pěkně. Dobrý. Děkuji za pozvání. Tak, ale začnu s dovolením dámou a vrátím se k jednomu tématu, které bude velmi žhavé, bude zítra

probírané ve sněmovně, protože se tam uskuteční mimořádná schůze a řeč bude o migračním paktu. Já jenom připomenu, že ten prošel minulý týden Evropským parlamentem, míří znovu na Radu

ministrů a opozice jasně říká, že ministr vnitra Vít Rakušan by ho měl odmítnout. Naposledy jsme se hlasování zdrželi. Jaký je váš postoj? Já bych předně chtěla

říct, že velmi dobře, že žijeme ve státě, ze kterého ještě nikdo nikam nemusí utíkat, ale měli bychom chápat to, že jsou lidé, kteří ze svých států uprchnou

musí. My jako zelení, možná překvapivě jsme taky proti tomu migračnímu paktu, ale z úplně jiných důvodů než ostatní. My jsme přesvědčeni o tom, že je nastavený tak, že nám nepomůže

řešit migraci, nepomůže migrantům a zásadně zkomplikuje jejich situaci. Je tam spousta výjimek z výjime, což znamená, že třeba

ty příchozí azylanti nebudou moct projít sami tím řízením a budou potřebovat pomoc. Nelíbí se nám, že budou drženi v detencích. Někdy to může vypadat, podle

toho, jak jsme to zkoumali, že tam můžou být až roky. To není výhodný pro nikoho. Nás to stojí peníze. Pro ně je to podle mě nehumánní. Ale jsem přesvědčena o tom, že hlavní problém je

v tom, že tady teď máme spoustu politiků a političek, kteří místo toho, aby řešili naše reálné problémy, který nás v Česku a v Evropě trápí, tak zvedají

nenávist vůči migrantům, Rose míchávají rasismus, xenofobii, náboženskou nesnášenlivost. Věc, která je

prostě přirozená. To, že jsou státy, ze kterých lidé musí uprchnout a my bychom jim měli pomoct a postarat se o to, aby byli dobře integrovaní, takto neřeší a místo toho prostě jenom na to

já si půjčím tu první část. Vy byste byli proti, ale z jiných důvodů, než je v tuto chvíli většina politiků. Doplním, že podobný postoj zastávají třeba Piráti v tuto chvíli, pane Gregore. Svobodní, tuším,

by byli také proti, ale z opačných důvodů. My jsme čekali, než se to schválí, abychom viděli tu konečnou podobu, s jakou to vlastně půjde do toho finálního tažení. A naprosto mě vykolejilo,

že Vít Rakušan, který sliboval, že by v tom migračním paktu měla být výjimka pro ČR z důvodu toho, jak jsme přistupovali k invazi na Ukrajinu a k začlenění ukrajinských uprchlíků, tak

lhal, protože žádná výjimka tam není. A tady toto mi teď visí jako obrovská otázka, na kterou doufám, že dostaneme odpověď v té zmiňované sněmovní schůzi, aby na ministr vnitra takto lhal mi jako Svobodní

jsme samozřejmě proti a myslím si, že když chceme argumentovat proti migračnímu paktu, tak určitě není třeba rozpoutávat nějakou nenávist. My vidíme, že ta integrace těch uprchlíků v těch západních zemích, které do

toho šly dříve, dlouhodobě nefunguje. Můžeme se podívat na vyšší kriminalitu, na problémy ve školství v Německu, ve Francii atd. migrační pakt bude velký problém jak pro ty země, tak pro ty uprchlíky.00:08:10

Právě proto, že se EU opět snaží ovládnout azylová řízení 27 členských zemí a snaží se za ně rozhodovat, kdo kde půjde, kolik kdo zaplatí,

jakému budou dány sociální jistoty. A takový moloch pochopitelně nejde utřídit. A mě pro mě překvapuje to, že stejné chyby jsme viděli v roce 2016, že opět selhalo migrační řešení

a EU, která měla téměř deset let na to přijít s nějakým novým řešením, s ochranou vnějších hranic, tak by se nám to líbilo ve Svobodných. Tak zase přišla s něčím, co nařizuje, kolik kdo má přijmout a kolik

má kdo platit. A to je škoda. Změní dynamiku. Zůstanu u vás. Vy jste hovořil o těch kvótách a té výjimce tedy tady je spor o to, nakolik má Česko mít výjimku, protože v tuto chvíli má zhruba tři procenta jaksi

migrační kvóty splněné tím, že jsme přijali uprchlíky z Ukrajiny. Tak vy potřebujete nějakou další definici a do jasně ní vlastně té výjimky nebo toho konstatování

kolem kvót. Mě naprosto udivuje, že se v roce 2024 bude ČR někoho ptát, kolik může a nemusí přijímat migrantů na základě nějakých kvót. Já mám zato, že ČR je pořád suverénní země, která si může sama rozhodovat o tom, kolik lidí přijme, za jakých podmínek, jaké jim nabídne sociální podpory. A přece nepotřebujeme EU, aby nám říkala,

kolik migrantů máme nebo nemáme přijímat, za jakých podmínek. Takže abych ty kvóty vymazal úplně, celý migrační pakt společně s ním. Máme být víc suverénní, nebo víc integrovaní? Toto byl přesně příklad toho, co jsem říkala. Máme nějaký jiný podstatný problém, který bychom měli řešit a nestrašit uprchlíky? My víme, že český, slovenský, evropský firmy potřebují zaměstnance,

máme tady a chybí jim. Máme tady možnost dobře integrovat lidi, kteří utíkají a potřebují pomoc. My můžeme pomoct, můžeme dohlédnout na ten integrační proces a můžeme z toho, že sem přišli, ve výsledku všichni, benefit. Ovad jde ale o to, abychom se koukli na to, kde jsou problémy a napravili Jeanne. Ne jako nadávali na to, že jsou

lidi, kteří potřebují utéct a snažili se tady stavět nějaké zdi, které nikdy nefungovaly a fungovat nebudou. Pojďme po té ekonomické podstatě. Já si půjčím argument hnutí ANO, které se

mimo jiné bude ptát, nakolik máme dostupný detenční zařízení a kolik případně bude stát vybudování dalších. To je jeden z ekonomických prvků. Znáte odpověď? No, my především říkáme,

že ty lidé nemají chodit do detenčních zařízení, protože za nás třeba to ten migrační pakt říká. Není správné, aby malé děti byly zavřený v něčem, co připomíná vězení. Myslíme si, že by měl být rychlý proces. V ideálním případě. My bychom chtěli, aby ti lidé mohli žádat o humanitární výzva už

v zemích svého původu, tudíž by je buď dostali nebo nedostali a nemuseli jsme řešit, jestli budou v nějakých detencích, protože by sem přicházeli především lidé, jejichž pobyt

už byl schválen. Což je ale něco, s čím ten migrační pakt, s kterým vy nesouhlasíte, vlastně počítá. Víte, ono je to hrozně těžké takto říct, s čím počítá nebo nepočítá právě

v tuto chvíli, kdy jsme teď zjistili, že některé výjimky, které měl obsahovat, obsahovat nebude. Teď bude taky dlouhá diskuse, kdy se k tomu budou ty národní státy vyjadřovat, takže já bych ještě v tuto chvíli počkal, jaká bude konečná verze

toho paktu. A já bych jenom zareagoval na jednu věc. Když chce někdo v ČR pracovat, tak se dají vyřídit věci, jako jsou pracovní víza a hlavně my jsme v posledních dvou, třech letech přijali zhruba 300 – 400

tisíc uprchlíků z Ukrajiny. A toto je věc, která bude trvat deset let, dvacet let, než uvidíme, jak se to povedlo, jak se začlenilo, jak si na to zvyklo školství. A v tuto chvíli bych byl velice opatrný k tomu, abychom

nějakými kvótami k tomu šli. Navíc ten migrační pakt, a to je podle mě velký problém, on vlastně říká, že když nějaká země toho migranta přijme, tak on odsud vlastně nemůže pryč. A vzniknou tady situace, kdy někdo,

kdo chtěl třeba nejčastěji do Německa, do Francie, do těch zemí, které jsou známy tou velkou sociální podporou těch příchozích migrantů, tak on může skončit v ČR, bude mít nárok na sociální podporu pouze

tady a my tady budeme mít lidi, kteří tady vůbec vlastně nechtěli. A to je problém, se kterým můžeme mít. Nebo vidíte, že ten problém už tady opravdu je, že to riziko tady je. Jak se můžu dál zopakovat,

jestli. Vy hovoříte o tom, že tady zůstanou desítky, nebo zmiňoval jste problém, že by tady zmiňovali, zůstávali takoví lidé, ale vidíte ten problém? Ano. V minulé migrační vlně, tak tady byli

lidi, kteří byli, kteří byli z íránské skupiny a potom se vrátili zpátky a mohli třeba jít do jiné evropské země. Migrační pakt ale říká, že kdo přijde do ČR, nebo řekněme to na rovinu, bude přidělen

do ČR, což mě taky připadá nehumánní, tak on nebude mít nárok na jinou sociální podporu v žádné jiné zemi EU a bude tady muset zůstat, nebo bude muset jít do té země, ze které teda on z nějakých

důvodů odešel. Takže to je za mě absolutní nesmysl. Já se tady shodnu v tom, že bychom neměli nutit lidi, kteří utíkají ze svých zemí, být ve státě, ve kterém být nechtějí. Rozumím

že třeba chtějí tam, kde už mají nějakou komunitu a můžeme jim dát nějakou pobídku, aby chtěli jít do Česka, ale neměli bychom je k tomu nutit. Ale nejzásadnější je to, že vy tady

tvrdíte, že je tady nějaký obrovský problém s migrací. My jsme přijali šest milionů lidí z Ukrajiny v celé Evropě za poslední dva roky. Ten migrační problém, o kterém tady mluvíme, je00:13:00

200 tisíc lidí ročně, který přicházejí tou jižní a středozemní cestou. Neporovnatelný čísla. Ten problém je vlastně jako marginální, když se podíváme na to, kolik těch lidí00:13:10

přichází. A to, co vy říkáte a co říkají ostatní politici, je prostě strašení a není to správný. Pojďme ještě jednou k té ekonomické podstatě. Vaše reakce? Já se na to musím zareagovat.00:13:20

To není strašení lidmi. Já vím, že asi máme nějakou vizi, nebo vy máte nějakou vizi, jak chcete začleňovat lidi, ale prosím, podívejme se na ten západ, podívejme se do toho Německa, podívejme se do té Francie.00:13:30

To není, to není žádné strašení. Pojďme si konečně přiznat, že opravdu začleňování lidí z Blízkého východu, afrických migrantů přineslo Evropy opravdu obrovské problémy, zvýšenou kriminalitu,00:13:40

ty lidi se nedaří začlenit, často třeba ani dodneška neumí jazyk. Vznikají ghetta v celé západní Evropě. Paní Nejedlová, nechci tady jako vyvolávat žádné silné emoce vůči vám, ale opravdu, jestli o tom chcete mluvit, běžte00:13:50

se tam podívat, jsou to věci na. Děkuji. Za chvíli, za malou chvíli. Dám příklad právě na těch Ukrajincích. Ale ještě jeden ekonomický rozměr a vrátím se k té mimořádné schůzi hnutí ANO, které zároveň bude diskutovat00:14:00

o tom, nakolik se máme v rozpočtu připravit na to, že budeme muset platit právě za výjimku, pokud jde o přijímání nebo ne přibývání uprchlíků? Máme se vyzbrojovat v rozpočtu00:14:10

teď už dopředu, že se vyplatíme z té případné kvóty, pane Gregore? No tak pokud nám EU samozřejmě dá vybrat mezi nějakou bezpečností ČR, ať už je to v otázkách kriminality00:14:20

nebo zdravotnictví nebo stabilního školství anebo se vyplácet, tak je to taková trošku Sofii na volba, kdy já úplně nevím, na kterou stranu se v tuto chvíli přiklonit a já doufám, že vláda vezme rozum do hrsti a00:14:30

tak jako před volbami koalice spolu slibovala, že nebude uvrtá vad ČR do migračních paktů, do zákazu a tak se k tomu postaví čelem, ten slib dodrží a prostě to nepůjde. Takže v tuto chvíli to nezáleží00:14:40

úplně na hnutí ANO ani na té mimořádné schůzi, ale na vládě, jak se k tomu postaví. A bohužel toto nejde predikovat, protože vidíme, že ministr vnitra Rakušan už jednou o migračním paktu prokazatelně lhal.00:14:50

Paní Nejedlová, jak by se k tomu měla vláda postavit? Já ještě jednou můžu jenom zopakovat, že jsou tady lidé, kteří potřebují utéct ze své země. My můžeme nastavit dobře integrační,00:15:01

dobře integrační postup tak, aby byli pro Evropu a Česko přínosem, protože tady máme firmy, které si stěžují, že nemají dostatek zaměstnanců. Můžeme00:15:10

z toho všichni těžit, anebo můžeme strašit, vyvolávat nenávist místo toho, abychom řešili reálné problémy, který tady v Česku i v Evropě máme. Tak já teď půjdu k těm datům. Vy jste tady00:15:20

hovořil o Ukrajincích, tak já připomenu, že podle Ministerstva vnitra státy se na začátku letošního roku za první čtvrtletí poslal na dávkách Ukrajincům 0,9 desetin miliardy korun. Na00:15:30

druhou stranu ti pracující, kterých je převážná část, do rozpočtu, do naší státní kasy odvedli o miliardu víc, než je ta zmiňovaná částka, tedy téměř dvě miliardy. Tak je to přínos00:15:40

migrace nebo není? Já jsem o tom nedávno tady diskutoval právě v tomto pořadu, že to se ukáže dlouhodobě, jaký přínos to je. Ale samozřejmě to začleňování migrantů z Ukrajiny je mnohem00:15:50

lehčí, protože ukrajinština je slovanský jazyk podobně jako čeština. To znamená, já jako učitel jsem také pomáhal se studiem těch dětí. Bylo to šikovné, bylo tam vidět zájem a ono skutečně řada těch Ukrajinců v ČR00:16:00

opravdu pracuje. Budou přínosem pro státní rozpočet? Samozřejmě. My už dávno předtím, než začala agrese na Ukrajině, tak jsme viděli, že české zdravotnictví má personální nedostatky, že se to propisuje do školství.00:16:10

A právě tady musíme být opatrní, abychom právě v době, kdy začne těch 300 tisíc lidí se rozhodovat, jestli v té ČR zůstanou, nebo se v případě ukončení konfliktu vrátí zpátky na Ukrajinu, případně00:16:20

kdy to vůbec bude. Takže tady uvidíme za dlouhé roky. Jak říkám, to je otázka na desítky let, jak se to povedlo. Ale samozřejmě zatím můžeme říct, že ta integrace těch Ukrajinců je mnohem úspěšnější, než00:16:30

by byla, než by byla integrace stejného počtu lidí, kteří by přišli z úplně jiného kontinentu, úplně jiné, z úplně jiné části světa. Paní Nejedlová, když vy hovoříte o další integraci,00:16:40

jak tedy tyto lidi namotivovat, aby zůstali a skutečně zůstali za prací a jiným životem? My víme, že ty lidi sem přicházejí a chtějí se tady jako uplatnit00:16:50

na trhu práce, nechtějí sedět doma nebo být zavřený v detenci. My musíme umožnit přístup na ten pracovní trh, což často právě ti azylanti nemají, takže se ani integrovat nemůžou. A00:17:00

musíme jim pomoct tím, aby rozuměli naší řeči a aby znali ty naše zvyklosti a pravidla dodržovali. Na tom se asi všichni shodneme. Když tady někdo00:17:10

je, tak musí ty pravidla znát a musí je dodržovat. Potřebuje k tomu jenom to, abychom mu vysvětlili, jaký ta pravidla jsou a nakolik je toto ekonomicky náročné. Já00:17:20

na to nemám žádnou kalkulaci, ale rozhodně vím, že když ty lidi přivedeme a budou tady pracovat, takto výhodné nakonec bude. Pane Gregore. Jo, tak jako tady je třeba hlavně říct, že ti00:17:30

Ukrajinci tady přišli bez jakéhokoliv migračního paktu a EU nikomu nenařizovala, kolik má nebo nemá přím od lidí z Ukrajiny. A samozřejmě je rozdíl, když se tu znovu bavíme o lidech, kteří tu chtějí přijít za rodinou,00:17:40

chtějí tu přijít za práci, můžou využívat už platných azylových zákonů ČR, azylové řízení, požádat si o občanství, případně přes rodinného příslušníka, případně pracovní vízum.00:17:50

Ale to, co EU chce způsobit tím migračním paktem, tak to nebude jenom ekonomicky náročné, ono to bude hlavně opravdu ohrožení bezpečnosti ČR. A to není strašení, protože skutečně tady půjdou lidi,00:18:00

kteří tady nechtějí být a přijdou tady ze zemí, které se v západní Evropě ukázaly, že opravdu nejsou schopni se integrovat do té Evropy. Prosinci víme. Není ten český prvek moment, kdy na sebe00:18:10

ukázat a říct, podívejte se, my jsme to zvládli, jsme inspirací. U západu ČR. Myslím teď v té integraci Ukrajinců. Ano, ale my se bavíme o integraci Ukrajinců, což je sousední země,00:18:20

což je sousední země Slovenska. Je to země, která je opravdu stovky km vzdušnou čarou. Pro ty lidi je lehčí naučit se jazyk. Často už tady někoho z příbuzných měli. Řada Ukrajinců už tady měla funkční organizace,00:18:30

protože přes pracovní agentury tu řada Ukrajinců pracovala. Ale tady se bavíme lidí ze zemí třetího světa, z Afriky, případně z Blízkého východu. A tam prostě na tom západě vidíme, že je to obrovský průser.00:18:40

A i když to nejde tak vidět, jak ho to třeba jde vidět v těch zemích, tak je to obrovský průser. Já tady zmíním, že se. Pak problém. Tam se máme škatulkovat? Ale. Pardon.00:18:50

Gory. Například Stockholm, byl vyhlášený stav teroristické nouze právě kvůli těm ghetům. A to je něco, čeho my tady čelíme. Pokud to bude migrační pakt a budou tu proudit tisíce, desítky tisíc lidí. Posuneme00:19:00

v té. Diskuse a máme tedy škatulkovat? Vy si myslíte, že lidi z Afriky jsou nějaký horší lidé, nebo co tím myslíte? Když říká já i hrozbou nebo. Prosím. U00:19:10

naučí. N. Nepodsouvejte mi něco, to jsem vůbec neřekl. Já jsem pouze řekl to, žena i na západě Evropy vidíme, kam tady toto dospělo. Vidíme, jaký byl ten konflikt těch lidí, kteří přišli z úplně jiné kultury.00:19:20

Vznikly tam ghetta, na školách se někteří učitelé v Německu bojí učit. Já nevím, proč to je, ale vidím, že to tady je. A pokud vidím, že někdo chce podobná migrační pravidla dát do ČR, tak je to prostě hloupost.00:19:30

Německo, Francie a další země si tu migrační krizi vyvolaly sami. Němečtí politici říkali, pojďte k nám, my to zvládneme. A s tím čelí. ČR tady tento zájem nemá. Máme tady momentálně 300 tisíc lidí,00:19:40

kteří přišli z Ukrajiny. Ti můžou úplně v pohodě momentálně tady pracovat, co tady začlení. Žádné velké problémy tady nemáme a já prostě nevidím důvod, proč dávat Brusel. Kdo00:19:50

tam na vás s dovolením navážu, vrátím se ještě jednou k tomu pracovnímu trhu a také k těm ekonomickým výhodám. Další kandidátka do Evropského parlamentu Danuše Nerudová už v roce 2022 odhadla, že Ukrajinci,00:20:01

kteří zde zůstanou za prací, by mohli na důchodovém pojištění odvézt až 13 miliard korun. Tak je to možná díra, kterou jsme vlastně schopni zalepit právě v tom penzijním systému.00:20:10

No, nám bohužel, jak to tak vypadá, nezbývá nic jiného, než pracovat s tím, že do Česka a do Evropy přijdou lidé, kteří hledají novou příležitost. Naštěstí00:20:20

jsme kontinentem, kde se lidem stále ještě daří. Někteří lidé utíkají z nebezpečí, někteří lidé sem chtějí prostě přijít žít z jiných důvodů. A my bychom00:20:30

prostě měli vše udělat všechno proto, aby to pro nás byla výhoda a abychom z toho mohli těžit. Máme tady prostě nízkou porodnost. Je00:20:40

to i selhání třeba rodinné politiky a podpory žen, ale dlouhodobě se ukazuje, že jedním z těch způsobů00:20:50

řešení je prostě migrace. Jsou migranti řešením důchodového schodku, pane Gregor? Ten důchodový schodek nevznikl náhodou. Ten důchodový schodek vznikl, protože ten důchodový00:21:00

systém je prostě postavený na špatných základech. On prostě nepočítá s tím, že ta porodnost může a nemusí kolísat. A vidíme to právě v té velké generaci Husákových dětí, kdy ta porodnost těchto lidí00:21:10

v době, kdy dospěli, byla prostě řádově nižší, a proto tu vůbec nějaký důchodový problém dneska je. A my, pokud chceme, aby se tato krize neopakovala, nechceme každých dvacet let ob jednu generaci zkrátka lepit00:21:20

díry v důchodovém systému tím, že budeme uměle zvyšovat poptávku po migraci, tak my prostě ten systém musíme předělat. U nás se tomuto tématu ve svobodných věnuje ekonomka Markéta Šichtařová. Ta například přišla00:21:30

s určitými. To jsem se s opuštěním. Pane Gregor, na to jsem se neptala. Já se ptám na to, zda těch 13 miliard je něco, z čeho se dá čerpat, na čem se dá stavět, zda vlastně vynakládat podobné analýzy jako00:21:41

naděje důchodového systému. Víte, víte, pokud budeme počítat s tím, že migranti přinesou 13 miliard do důchodového systému, tak musíme počítat, že ti migranti přirozeně přinesou vyšší výdaje, ať00:21:50

už je to v tom oblasti zdravotnictví, v oblasti školství, v oblasti, v oblasti úřadu. Takže toto prostě není řešení a paní Nerudová je bohužel známá tím, že i když je má profesorů ekonomie, tak ji vůbec nerozumíte.00:22:00

Norové, to nevychází panně. Ale jakoby opět podle mě jako nepřemýšlíte nad tím, co jsou naše reálné problémy. Nám tady chybí lékaři. Lékaři jsou bohužel už často00:22:10

v důchodovém věku. Nemáme dostatek mladých lékařů. Potřebujeme přivést nové lidi, kteří budou dělat tuto práci. Těch profesí, které je potřeba obsadit lidmi, kteří tady prostě nejsou,00:22:20

je mnoho. Jsou to třeba pečovatelé, jsou to zdravotní sestry. A my potřebujeme nějakým způsobem tady tu situaci vyřešit a nevyřešíme ji tím, že budeme nad tím problémem00:22:30

zavírat oči a čekat, až se někde narodí. Přiznává, že konkrétně například u lékařů se nedaří nostrifikovat dané dokumenty, že se nepohybují00:22:40

Ukrajinci třeba v podobném systému jako čeští doktoři, že často chybí právě ta jazyková motivace. Je tam jazyková bariéra, ale se to podařilo vyřešit za uplynulé dva roky. Je to problém,00:22:50

který se dá vyřešit. Bohužel naši politici a političky v tomto selhali. Já jsem ten problém viděla už rovnou, když jsem, ti lidé přicházeli. Oni měli rovnou00:23:00

začít absolvovat vzdělávání jazyce tak, aby se dorozuměli. Měli jsme se vynasnažit, aby mohli pracovat ve své profesi, abychom co nejdřív uznali tu jejich kvalifikaci00:23:10

a využili jsme nejvíc ten jejich potenciál. Bohužel to v části, u části těch lidí dopadlo tak, že dělají nekvalifikovanou práci nebo práci, na kterou nevyužíváme00:23:20

jejich kvalifikaci. A dopadlo to tak, že bohužel některým lidem, kteří v Česku žili před tím, tu práci sebrali. A ti lidé jsou teď pochopitelně rozčílený00:23:30

a jsou naštvaný na tu, na tu část těch Ukrajinců, kteří sem přišli a je to z mého pohledu chyba toho, jak se k té situaci postavila naše vláda a jak tu situaci nezvládl.00:23:40

Uzavřeme téma migrace. Poslední otázka tímto směrem, pane Gregore, nezvládla tedy situaci česká vláda, nebo zvládla a nezvládla ji EU? V oblasti čeho? V oblasti migrace případě? No tak v oblasti00:23:50

migrace se to prostě nedá říct, protože pokud se bavíte o tom ukrajinském přílivu 300 tisíc lidí, tak to prostě ukáže čas. Já ze své zkušenosti v Moravskoslezském kraji můžu říct, že koordinaci těch00:24:00

center, která pomáhala i s tou integrací, tak to prostě nezvládli, protože nekomunikovali, neměli instrukce a ti lidi často pracovali na kolenou. Takže za mě tady v tomto ohledu to určitě nezvládli. Ale to, jak00:24:10

to bude vypadat v ČR a jaký bude ten důsledek, to prostě ukáže otázka dalších, dalších několika vlád, takže to není otázka jenom této vlády. Završím téma migrace, další klíčové téma do evropských00:24:20

voleb bude také Green Deal, alespoň to ukazuje průzkum mimo jiné společnosti STEM Mark. Paní Nejedlová, změní se podle vás po těch červnových volbách nějak zásadně poměr sil v Evropském parlamentu,00:24:31

který zároveň přepíše přístup ke Green Dealu? Samozřejmě neumím odhadnout, jak prostě volby dopadnou. A co můžu říct, je to, že je chyba, když tady00:24:40

teď politici a političky říkají, že Green Deal je potřeba zásadně opravit, zrušit, brzdit, že potřebujeme rally, ve skutečnosti tito00:24:50

politici nevidí, jaká je budoucnost. My nezbytně nutně potřebujeme transformovat naši ekonomiku tak, aby byla zelená a abychom dokázali konkurovat00:25:00

Číně a Spojeným státům, kteří do tady té zelené transformace investují, tak to musíme udělat, jinak my konkurenceschopní nebude. Přesto, když se podíváte do praxe, tak00:25:10

nesouhlasíte s těmi argumenty. Je to náročné, je to pracné, stojí to spousty peněz. Jsme tady v situaci, kdy řada firem se ocitla opravdu v krizi po vysoké inflaci, energetických00:25:20

nárocích loňského roku. Green Deal je nástroj. Ten nástroj je soubor opatření, který slouží k tomu, abychom snížili emise CO2 v00:25:30

našem prostředí. Většina lidí v Česku rozumí tomu, že toto potřebujeme dělat, protože tady před námi je globální klimatická krize. Minulý týden bylo venku00:25:40

na koupání, to v dubnu není normální. Ten nástroj může mít nějaký mouchy, může být potřeba ho upravovat v budoucnu, ale ten cíl zásadní je správný.00:25:50

Pardon, vidíte tam jenom krátce, ať dám prostor panu Gregorovi. Prostor pro úpravy máte vy tam za sebe nějak. My si myslíme, že ten Green Deal má být ambicióznější, ale zároveň je potřeba dohlédnout na to,00:26:00

aby všechny peníze, který do něj Evropa investuje, nakonec pomohly občanům a občankám Evropy a Česka v tom, aby se jim líp žilo. Nechceme, aby ty peníze šly00:26:10

především velkým byznysům, což se teď občas děje. Tak předpokládám, že pro vás Green Deal už je ambiciózní. Jak se k němu postavíte vy? No tak samozřejmě my svobodní, až se dostaneme do Evropského parlamentu,00:26:20

tak budeme chtít, europoslanci dalších zemí blokovat veškerá nařízení, která z Green Dealu vyplývají, protože toto je prostě slepá ulička. Paní Nejedlová říkala transformovat ekonomiku, ale tu ekonomiku00:26:30

chtějí transformovat lidé, kteří ekonomice absolutně nerozumějí. A pojďme si to ukázat na reálných čísel. Zkrátka a dobře miliardy, miliardy eur, které se momentálně tisknou a které proudí,00:26:40

jak říkala paní Nejedlová, do toho byznysu, to se děje opět stejně. Tady my například se bavíme hodně o zákazu spalovacích motorů, který zkrátka dobře způsobí výpadek na tom pracovním trhu a který hlavně způsobí00:26:50

to, že lidé nebudou mít jakýkoliv dostupnou automobilovou dopravu, protože tady se bavíme pořád o nějaké ekologii, bavíme se o nějakém životním prostředí, ale to, že Evropa zakáže auta a Green Deal,00:27:00

to zkrátka nezmění v klima vůbec nic. Prostě a dobře je třeba Gregor tuto chvíli končím. Kde byste začal? Já vím. Když říkáte, že byste postupně rušil. Víte, no, já bych začal00:27:10

u toho zákazu spalovacích motorů, který si samozřejmě odložila po vystoupení z EU Velká Británie, prozatím tuším o pět nebo deset let. A takto budou následovat další země, protože zkrátka dobře ty návrhy, čím víc00:27:20

se blíží ta data 2032 1050, tak tím více se ukazuje, že je to nereálné. Prostě my si musíme uvědomit, že peníze se netisknou v tiskárně a lithiové baterie nerostou v lese na stromě00:27:30

a že zkrátka veškeré návrhy, které EU říká, tak nepomáhají ani životnímu prostředí a ani ne transformují ekonomiku. A já tady prostě musím zmínit, že tady tyto pokusy o to transformovat ekonomiku00:27:40

a za peníze občanů rozhodovat o jejich životě, to vždycky selhalo. V případě zelených můžeme zmínit ten byznys se solárními barony nebo přimíchávání biopaliv. To byly dvě věci, které stály desítky, možná00:27:50

stovky miliard korun. To zaplatili lidi ze svých kapes. Nezměnilo to na životním prostředí s nic, akorát to opět omezoval. Vrátím se na paní, na Jedlovou. Podobné argumenty v tuto chvíli používá například00:28:00

Svaz průmyslu a dopravy, který říká, že Green Deal je potřeba udělat, nicméně že je přehnaný. Je potřeba trošku z těch závazků ustupovat, když to vezmu velmi jednoduše. A00:28:10

zmiňuje vlastně to stejné, co zmiňoval tady pan Gregor, a sice, že spousta těch věcí jsou podmíněny elektrifikací, výstavbu nových zdrojů, ať už to je třeba jádro a dalších elektráren,00:28:20

což chce čas, akce, finance. Přesně. Jak tento proces urychlit a financovat? Máte recept, paní? Je potřeba ty finance vzít, navýšit ten rozpočet na tu zelenou00:28:30

transformaci a pořádně se do toho pustit. My nemůžeme před tím problémem, který tady máme a o kterém ví už celý svět, a to je to globální oteplování, strkat hlavu do písku, pokud to00:28:40

budeme. Pokud toto budeme dělat, tak nám ujede vlak. Naše ekonomika naopak zkolabuje, lidi tady nebudou mít práci, nebude.00:28:51

Nechce nám tady dobře žít. My teď každou korunu, kterou investujeme do té transformace, tak ta se nám čtyřikrát vrátí. Čím déle to budeme odkládat, tím to bude dražší. Ty peníze00:29:00

EU má kde vzít. Evropský rozpočet je momentálně jedno procento HDP. My jako zelení jsme přesvědčeni, že je potřeba ten rozpočet výrazně posílit. A peníze00:29:10

se na to dají najít, zelení třeba dlouhodobě podporují řešení daňových rájů, do kterých unikají až 200 miliard eur, který by se00:29:20

daly na toto využít. Bohužel nám tady momentálně vládnou politici a političky, kteří jsou financovaní třeba firmami, kteří v těch daňových rájích. Děkuji. Opět do aktuální situace. Vy jste tady00:29:30

zmiňovala tu konkurenční výhodu, a sice, že Spojené státy už se ponořili do nové zelené ekonomiky, stejně tak třeba Čína, která je v tuto chvíli vlastně na vrcholu výroby elektroaut,

tak budeme je moci ještě nějak dohnat, pokud se vlastně neobrátíme na ta zelená pravidla. No tak Spojené státy se sice integrovali nebo se hloubí, ponořili do zelené ekonomiky a taky

zadlužení vůči jejich HDP za posledních 30 let raketově skočilo. A co se týká Číny, tak to prostě nemůžeme porovnávat s Evropou. Čína začala dělat ekonomicky rozumné kroky už před dvaceti lety, tak ji vypustila

emise, které mi tady nevypustíme za další tři století. A teď to snižuje. A samozřejmě Green Deal, to je přesně důvod, proč my budeme později závislí na zemích, jako je Rusko a Čína, protože my zkrátka ten průmysl naprosto

tím Grendelem zničíme, pokud s ním něco okamžitě neuděláme. Já teda nevím, jestli spaní Nejedlovou, žijeme ve stejné zemi, ale v ČR nemůžeme hledat žádné další peníze, které budeme posílat do EU.

Tam jsme posílali peníze z emisních povolenek, kde ty peníze jsou? A pardon, já nevěřím nikomu, kdo lítá tryskovým letadlem prostě na klimatické konference do Dubaje nebo z Vídně do Bratislavy,00:30:30

což šla von der Leyenová děla. Ještě prošel, pane Gregore, omlouvám se, náš. Jasně. Na chvíli dvojice kandidátů do Evropského parlamentu Matěj Gregor na Hedlová. Děkuji. 

Hezký večer. Nízká. Na shledanou. Hezký večer přeji i vám, vám z peněženky je to vše. Těším se na viděnou na CNN Prima News.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31