STRUNZ: „Fylesté, nits se Fám néstané!!!“

STRUNZ: „Fylesté, nits se Fám néstané!!!“

Tak to mne napadlo, když jsem viděl tu (očekávanou) smršť prohlášení a článků z domova i ze zahraničí, kladoucí netrpělivou otázku: tak kdy už konečně tu Lisabonskou smlouvu podepíše? Titulek je tragikomická hláška z jednoho starého filmu, kdy se u jisté krypty snažilo jisté komando dostat ven jisté parašutisty.

Pohlaváři EU používají k dosažení svých cílů, pokud je to nutné, starou známou metodu cukru a biče. Bylo to markantní v Irsku, bude to zjevné i u nás. Tedy zjevné pro ty, kteří před tím nebudou zavírat oči.

V Irsku byly cukrem sliby, že se schválenou Lisabonskou smlouvou bude EU moci lépe pomáhat Irům v boji s krizí, že Irsko nepřijde o „svého“ komisaře, že Irové nebudou rukovat do Evropské armády, že budou zachována pracovní místa. A tím bičem bylo, že v případě neratifikace Irsko naopak přijde o „svého“ komisaře a dostane se z cenra na předměstí EU.

Čím EU slovy svých představitelů hrozí v Čechách?

Obecně: že by to nezůstalo bez následků, eufemisticky vyjadřované jako takzvané odsunutí ČR na okraj EU. Konkrétně pak hrozí ztrátou eurokomisaře a poslem této zprávy není nikdo menší než ten, kdo před pár lety jak proti Euroústavě, tak i proti Lisabonské smlouvě tolik brojil, tedy předseda ODS Topolánek.

A co EU nabízí? Zatím nic moc. Někdo naznačuje, že můžeme získat post důležitého eurokomisaře. Jinak pokud vím zatím nic. Předpokládám však, že na zasedání Evropské Rady koncem října (irský lid tam bude zřejmě naposledy v historii veleben a vzápětí se na něj zapomene) budou některé konkrétnější cukříky nadhozeny. Lze tam očekávat vygradování metody cukru a biče, přičemž to může být časově spojeno s odmítnutím stížnosti senátorů Ústavním soudem. Možná bude nějaká udička nadhozena již tuto středu premiérovi Fischerovi. (pozn.: psáno 6.10.2009) 

Přes jakékoliv hrozby, přes jakékoliv sliby many nebeské je třeba zdůraznit:
Teď ještě lze říci NE, jakkoliv to bude nepříjemné. Teď ještě lze odmítnout cukr a nebýt za to zbičován. Pouze vypeskován. Příště by už po takovém NE následovalo jen ono neupřímné „Fylesté, nits se Fám néstané!!!“.


Pavel STRUNZ je členem Svobodných
(publikováno na
http://strunz.blog.idnes.cz)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.

Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.

Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.

Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.

Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.

Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.

„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

Prezident Petr Pavel ve svých dřívějších vyjádřeních považoval za správné, aby první dámě náležela náhrada výdajů spojených s výkonem jejích povinností. Zároveň podle něj není vhodné, aby služba první dámy nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. „To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal prezident.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31