STRUNZ: Čínská fotovoltaika

STRUNZ: Čínská fotovoltaika

Když jsem se o dovolené rozplýval nad krásami sluncem zalité české krajiny, napadla mne otázka, zdali jsme ve vesmíru sami. A hned jsem si odpověděl: ano, zcela jistě, jinak by nás z té krásné planety už dávno někdo chytřejší a silnější vypráskal bičem.

A teď v menším měřítku: jsme na Zeměkouli sami? Ne, jistěže ne! Jsou tu i jiné kultury. A pokud jim nebudeme schopni konkurovat, vypráskají nás dříve či později z naší země. Nebo prostě tu naši kulturu asimilují.

Máme možnost buď zvýšit (či alespoň udržet) svoji konkurenceschopnost nebo snížit tu soupeřů. Ta druhá možnost je iluzorní, alespoň jeden ze soupeřů nebude padlý na hlavu a dobrovolně si nenechá nasadit chomout např. drahých ekoregulací.

V této souvislosti je zajímavý pohled na Čínu a její fotovoltaickou politiku. Hovoří se stále častěji (už i v reportáži Událostí ČT) o tom, že Čína je nejen největším výrobcem FV (fotovoltaických) panelů, ale že se angažuje čím dál více i ve výrobě fotovoltaické energie na svém území. Bylo by zajímavé, kdyby se ostatním zemím podařilo vmanipulovat Čínu do této FV pasti, ale je to velmi, velmi nepravděpodobné. Spíše se jedná o dobrý „public relation (PR) management“, kdy Čína mírně investuje do své FV výroby energie a pak s velkou pompou a za účasti zahraničních novinářů bude vykřikovat, jak je v tomto ohledu
pokroková, jak přispívá k záchraně planety, jak je fotovoltaika důležitým obnovitelným zdrojem a ať jen si od ní všichni ostatní kupují solární panely, na které má nyní gigantické výrobní kapacity. Přeci když sama chce své panely mohutně používat, tak to nemůže být špatný výrobek, že? A ta emisní úspornost, srdce bojovníka s globálním oteplováním z toho zaplesá!

Podobně jako při Olympiádě a EXPO 2010 (kdy Číně v podstatě celosvětovou reklamu zaplatily ostatní státy coby vystavovatelé, včetně půlmiliardy z ČR) jde, zdá se, o další čínský PR majstrštyk. Podívejme se na FV fakta shrnutá ve zprávě REN21 (Renewable Energy Policy Network for the 21st Century) za r. 2009:

Z celkového světového instalovaného výkonu 21 GW (podtrhuji: nejedná se o skutečný výkon, ale jen o instalovaný; v našich zeměpisných podmínkách to znamená cca 10x menší skutečný výkon) připadala v r. 2009 téměř polovina světové kapacity na Německo (9.8 GW). O Číně se mezi největšími producenty FV energie nepíše. Hovoříme-li o největším vzrůstu kapacity za r. 2009, pak je třeba trpce konstatovat, že ČR zaujímá za Německem (v přepočtu na obyvatele) slavné neslavné 2. místo s instalovanými 411 MW.
Čína je pak hluboko pod ČR s instalovanými 160 MW za r. 2009 (viz zpráva REN21, str. 19). A obávám se, že ani za r. 2010 na tom nebude ČR hůře, tedy – pardon – lépe, a v počtu nových instalací Čínu hravě převálcuje.

Také oficiální deklarované čínské ambice ve fotovoltaice (viz zpráva REN21, str. 60) nejsou nic moc v porovnání s těmi evropskými: Čína chce vyrábět 1.8 GW z FV panelů v r. 2020 (přičemž navíc toto číslo bez rozlišení zahrnuje i energii z tzv. „Concentrating solar thermal power“, kdy se nejedná o přímou
konverzi světla na elektřinu pomocí fotovoltaických článků). Neoficiálně se hovoří o zvýšení na 20 GW do r. 2020. I kdybychom vzali to vyšší číslo za bernou minci a věřili, že všech 20 GW bude v Číně instalováno do r. 2020 ve fotovoltaickém smyslu, bude to méně než 20 W na jedoho obyvatele Číny. Už dnes však má Německo se svými instalovanými fotovoltaickými 9.8 GW přes 120 W na obyvatele, tedy 6x více.

Přitom naprostá většina FV panelů je vyrobena v Číně. I těch instalovaných v Německu i v ČR. Tedy zde je a pořád bude gigantický nepoměr mezi množstvím v Číně vyrobených FV panelů a jejich užitím na čínském území. Na odiv stavěné čínské fotovoltaické městečko připomíná pózování ředitele firmy na výrobu rybářských prutů s kapitálním šupinatým úlovkem před fotografy. Přitom pan ředitel ryby nejí a osobně považuje vysedávání na břehu při rybaření za ztrátu času. Ale to se novináři nedozvědí.

Závěr je jednoznačný: ze strany Číny se jedná jen o PR tah, kdy obětuje něco málo finančních prostředků za vlastní nerentabilní výrobu trochy FV energie na oltář toho, aby na světových trzích prodala maximum své produkce fotovoltaických panelů. A aby čínské PR náklady byly co nejnižší, čínské firmy též údajně chtějí profitovat na dotacích, které evropské vlády (i ta ČR) štědře do FV elektráren nalévají. Zisk z českých FV farem tedy zřejmě zamíří i do Číny.

Energetické směřování Číny potvrzuje i fakt, že vloni změnila svůj oficiální cíl dosáhnout v r. 2020 15% spotřebované energie z obnovitelných zdrojů a to bez zahrnutí jaderné energetiky, na opticky stejných 15%, ale již se zahrnutím jaderné energetiky (viz zpráva REN21, str. 58). Fakticky bude zřejmě Čína spět k výrobě levné energii v jaderných elektrárnách (a bude se kvůli tomu čím dále tím více angažovat v Austrálii, která má největší zásoby uranu na světě). Čína totiž ví, že fotovoltaická energie je rozptýlená jako čtenáři mého blogu a tedy nevhodná k pohánění hospodářského růstu.

Neskákejme tedy Číňanům na FV-špek. A ani zeleným fundamentalistům, kteří budou tuto PR hru Číny používat jako argument pro boj s globálním oteplováním (které ostatně nyní takticky začínají přejmenovávat na „globální změnu klimatu„, když už se slovo oteplování jaksi neosvědčilo). Nesnažme se rozšiřovat drahou FV energetiku s poukazem na to, že tak činí i Číňané. Naopak ji omezujme jen na oblasti, kde je ekonomicky rentabilní či je jediným řešením. Zejména tedy ve vesmírných stanicích a dalších systémech s obtížnou možností napojení na standardní rozvodnou soustavu. Jinak sestoupíme s konkurenceschopností vůči Číňanům zas o stupínek níže.
Pavel Strunz je členem Strany svobodných občanů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31