Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Smetka: Progresivní zdanění – zaplatí ho ti nejchudší!

Smetka: Progresivní zdanění – zaplatí ho ti nejchudší!

Kdo to zaplatí?

Kdo jsou lidé, kteří berou více než 49 tisíc hrubého? Ta otázka se dá ještě mnohem více zobecnit: proč berou někteří lidé více než jiní? Obecně mají vyšší příjmy ti lidé, které je obtížnější nahradit. Lidé, kteří mají nějakou specifickou znalost, schopnost či zkušenost, nebo lidé, jejich služby potřebujeme urgentně, jsou lépe placeni než ti, které je možné pružně nahradit jinými zaměstnanci, v některých případech dokonce stroji, či je možné spotřebu jejich služeb odložit. Ekonomové to nazývají elasticitou.

Tato informace nám pomůže pochopit, jak by se trh práce s progresivním zdaněním popasoval. Daň pro zaměstnance není ničím jiným než nákladem. A jako každý extra náklad se promítne na obou stranách – určitou část daně může zaměstnanec promítnout do ceny své práce, o zbývající se musí zaměstnanec uskromnit. Tedy každá daň se rozdělí mezi zaměstnavatele/zákazníka a zaměstnance. Dalo by se tedy říct, že zavedení daně má nakonec vždy za následek růst hrubých mezd a pokles těch čistých. No jo, ale jak velký je ten díl, o který se musí uskromnit zaměstnanec, a jak velký je ten díl, o který si může říct svému zaměstnavateli/zákazníkovi?

To je u každého zaměstnance jiné. A liší se to přesně podle té elasticity, o které byla řeč výše. Nebo, chcete-li, liší se to podle toho, jak obtížné je takového člověka nahradit. Člověk, který je obtížně nahraditelný, si může větší část daně promítnout do ceny své práce. Naopak člověk, který je snadno nahraditelný, se s vyšší daní z příjmu musí smířit a pokrýt ji ze svého dosavadního platu. Obecně se tak dá říct, že na vysoké daně z příjmu více doplácí lidé s nižšími příjmy. A na progresivní zdanění obecně doplácí zákazníci, protože zaměstnanci s vysokými příjmy promítnou progresivní daně do svých cen.

Růst nezaměstnanosti nebo pokles mezd?

Tím to však nekončí. Podívejme se na celou věc pohledem zaměstnavatele/zákazníka. Představme si, že bylo zavedeno progresivní zdanění příjmů. Naši obtížně nahraditelní zaměstnanci/dodavatelé zvýšili své ceny. Jelikož jsou obtížně nahraditelní, musíme na nové ceny přistoupit a tak nám zbude méně peněz. Méně peněz tak můžeme utratit za snadno nahraditelné zaměstnance/dodavatele. Nezbude nám tedy jiné řešení, než takové zaměstnance propustit či s nimi vyjednat snížení ceny. Která z variant to bude pravděpodobněji, o tom obvykle rozhoduje pružnost mezd (ať už v individuálním případě smlouva; v obecné rovině síla odborů či třeba zákoník práce).

Je krásné argumentovat ve prospěch progresivního zdanění ze sociální roviny. Ale taková argumentace musí nezbytně nutně zavírat oči nad ekonomickými zákonitostmi, které nejsou na první pohled vidět. Mnozí z nás nevydělávají 49 tisíc hrubého, ale všichni jsme zákazníky těchto lidí a zaplatíme to v ceně jejich práce. Česká republika je výjimečná svou příjmovou rovností. Zavedení progresivního zdanění by nás o tuto rovnost mohlo připravit, protože s vyššími daněmi bude nutné přidat bohatším a na chudé nezbude.

Radim Smetka,
místopředseda Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31