Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Petr Bahník – projev na Republikovém sněmu Svobodných

Petr Bahník – projev na Republikovém sněmu Svobodných

Dámy a pánové, předně bych rád poděkoval Straně svobodných občanů za pozvání na její sněm. Je pro mě ctí se ho účastnit. Rád bych zde řekl několik slov o podobě a motivaci účasti zástupců strany Právo a spravedlnost na kandidátních listinách Svobodných v letošních parlamentních volbách.

Já sám nejsem v současné době členem žádné politické strany, netajím se ovšem svými sympatiemi ke Svobodným. Někteří z Vás si možná vzpomenou, že jsem za Svobodné kandidoval v loňských volbách do Evropského parlamentu. Předtím jsem však také dva roky působil jako předseda strany Právo a spravedlnost, s níž mě dosud spojuje řada osobních vazeb i ideová blízkost. Když tato strana před měsícem podepsala dohodu o volební spolupráci se Svobodnými, její členové se přirozeně obrátili na mě, abych se voleb účastnil jako jakýsi jejich lídr a neoficiální „mluvčí“ na palubě volebního korábu Svobodných. V této roli zde tedy v tuto chvíli stojím.

Řekl bych, že nebudu sám v tomto sále, kdo cítí jistou tíseň z hospodářského a politického vývoje evropského i globálního. Je to tíseň z bezmoci, od níž za dřevních časů před vynálezem yperitu mužům odpomáhal lov a válka. Ale bez nadsázky: Nelze nevidět, jak mnohá zla dnes na člověka doléhají. Ne pouze na lidstvo, péči o něj rád přenechám profesionálním humanistům, ale na konkrétní jednotlivé lidi, kteří v klamavé naději obracejí svůj zrak k politické sféře, aby jej vzápětí museli buď zhnuseně odvrátit nebo stydlivě sklopit k zemi. Kolkolem … děs! A hlas autentické pravice jakoby neměl sílu ten děs přehlušit. Nuže, on vskutku dnes tu sílu nemá, nesedíme tady v sále pro sto tisíc lidí, leč kdosi výstižně napsal, že známému výroku J. S. Milla o tom, že pravda ve svobodné soutěži idejí vždy zvítězí, je třeba rozumět tak, že pravda vždy přežívá, vedle nesčetného množství lží, a vždy je také přežije. Dodejme, že přežije nejen ve svobodné soutěži, ale přežije i totality : Viděli jsme v české kotlině během minulého století dvě, bylo jich a už jich není více. Také hydra hyperbyrokracie, nesvobody a elitářství skříženého s kolektivismem, která na nás tak hrozivě otevřela tlamu v době zápasu o Lisabonskou smlouvu, již jsme mnozí sledovali s bolestí v srdci a obavami v mysli, i tato eurohydra časem zmlkne v podsvětí a její přisluhovači zvadnou jako tráva, zatímco hlas autentické pravice bude stále znít čerstvě a mladě, protože je hlasem pravdy a svobody. Proto myslím smíme doufat v budoucí vítězství, ať je tma kolem nás jakákoli.

S radostí a bez pokrytectví se jako svobodní lidé můžeme hlásit ke své příslušnosti k lidské rodině, ke svému státnímu občanství, ke svému národu…protože, když se svobodný jednotlivec hlásí ke společenství jiných jednotlivců, zvětšuje se prostor svobody. Přirozeným cílem politiky pak je obhajoba identity a integrity jednotlivců a jejich skupin. Jak napsal Josef Ratziger, v době před svým zvolením na papežský stolec: „Svoboda člověka může tkvít jen ve správném vzájemném přiznávání si svobod! …Je to otázka mravní,…proto netečnost k otázkám mravní integrity je negací svobody!“ Věc svobody tak dává správně nahlédnout neoddělitelnost známých dualismů: jedinec versus společenství a volnost versus řád, a svádí dohromady pravicové liberály i konzervativce. Potřebnost sepětí volnosti a řádu ostatně dávno postřehly na pravici vesměs respektované osobnosti typu B. Goldwattera či W. F. Buckleye jr.

Zaslechl jsem v mediálních politologických úvahách, ale i na půdě strany Právo a spravedlnost i strany Svobodných pochyby o tom, zda se liberálové a konzervativci mohou snést takříkajíc pod jednou střechou. Nuže, myslím, že z uvedeného je zřejmé, že se snést musí! Volnost a řád jsou totiž dvě strany jedné mince svobody, jíž patří budoucnost. Buďme tedy v našem společném zápase rozhodní a udatného srdce.

Petr Bahník reprezentoval na Sněmu partnerskou stranu Právo a spravedlnost.

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31