Čím se liší magie od přírodovědeckého zkoumání? Hromničky se zapalovaly na odhánění blesků, dokud objev bleskosvodu neprokázal, že to je blbost.
Někteří šílenci donekonečna opakují údajnou Einsteinovu definici šílenství, když někdo opakuje stejný postup a očekává, že nastanou jiné výsledky. Věcně je to podnětná myšlenka, jenom se nepodařilo prokázat, že by ji někdy Einstein řekl nebo napsal.
Naše vláda opakuje stejné chyby a odmítá vzít na vědomí, že nastanou stejné výsledky. Zakázala svobodu pohybu, to je hodně vážné omezení svobody. Musela k tomu tedy mít velmi přesná data, která prokazatelně potvrzují, že takové omezení může něco významně změnit na šíření infekce, řekněme, že je vědecky potvrzeno, že nad 50% přenosů se odehrává při návštěvách v jiné vesnici nebo ve městě.
Zároveň vláda přikázala povinné testování v práci. Nesmírně drahé opatření, které postihne už tak oslabené firmy. Sama pro své úředníky toto opatření o něco odložila, aby ušetřila. I k tomu musí mít velmi přesná data, protože jinak budou firmy žalovat stát za nesprávný úřední postup – svévolné uložení zbytečných opatření.
Naneštěstí nám vláda zatím tato data nezveřejnila. Je důležité, aby si v archivu vlády schovala přesná data, na základě kterých rozhodla, protože pokud je nebude mít, až se to bude vyšetřovat, bude se vycházet z toho, že je neměla. Postup soudu bude podobný, jako když řidič odmítne test na alkohol. Vychází se z toho, že pil.
Po dvou týdnech se ukazuje, že se parametry šíření infekce příliš nezměnily. Šíření infekce sice o něco málo pokleslo, ale dnes už s jistotou můžeme říci, že ani jedno z výše uvedených dvou opatření nefunguje. Patrně to není ten hlavní způsob přenosu infekce. Chtělo by to zkusit něco jiného.
Vláda chce opět prodloužit nouzový stav. Chce opakovat stejný postup a očekává jiný výsledek. I když to neřekl Einstein, je to projev šílenství.
Jiří Payne
Zdroj: blog Idnes