Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

MACH: Vláda zneužívá povodně ke zvýšení daní

MACH: Vláda zneužívá povodně ke zvýšení daní

Prý kvůli povodním chce vláda každému zvýšit daň z příjmu o sto korun měsíčně – 1200 Kč ročně. Vytáhne nám tak z kapes dodatečných 4,6 miliardy ročně.

Vláda ale povodně jen trapně zneužívá.

Ještě ráno ministr Kalousek potvrdil, že se stokorunovým zvýšením daně počítá Ministerstvo financí – a návrh byl připravený již před povodní. Odpoledne již vláda zvýšení daně prezentovala jako „povodňovou daň“. Z nebe vládě spadla krásná výmluva.

Chápu, že když ministři chtějí dotovat zahraniční filmaře a organizovat drahá sčítání lidu, nezbývá jim, než záplatovat rozpočet zvýšením daní.

Férové by ale bylo říci: Potřebujeme snížit deficit a už nevíme, kde škrtat zbytečné výdaje, tak zvýšíme daně. Nefér je vymlouvat se na povodeň.

Vláda má hospodařit tak, aby měla v rozpočtové rezervě peníze na opravy svých mostů a silnic, které poškodila povodeň, jako je letošní srpnová. Mít jakýsi „fond“ na povodně je hloupá myšlenka. Potřeby jsou totiž každý rok různé. Snad vláda nedovede myšlenku do důsledků a nezřídí nový fond, nový úřad. Snad zůstane u výmluvy a od příštího roku budeme jen platit vyšší daně a ne živit nový úřad.

Výmluva na povodeň je směšná, protože daň nenakrmí „novou“ povodňovou výdajovou položku. Díky „povodňové dani“ vláda nebude mít peníze na nějaké nové výdaje.

Prakticky každý rok jsou nějaké takovéto povodně a vláda vždy uvolní nějaké peníze na naftu pro záchranáře a na opravy poničených mostů – buď přesměrováním plánovaných stavebních výdajů nebo využitím rozpočtové rezervy.

Vláda bude mít jen peníze navíc z našich kapes.

Vláda by tak mohla stokorunovou přirážku k dani klidně nazvat daň na dotace pro filmaře – ale holt solidarita nezatopených se zatopenými zní líp než solidarita daňových poplatníků s několika filmaři…

Petr Mach, ekonom, je předsedou Svobodných. Vyšlo na blogu ihned.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31