MACH: EU ovlivňuje irské referendum

MACH: EU ovlivňuje irské referendum

V pondělí 28.9. jsem jel podpořit do Dublinu protilisabonské hnutí v Irsku. Zúčastnil jsem se tiskové konference organizace People‘s Movement. Na tiskové konferenci jsem vysvětlil situaci v České republice – proč prezident Václav Klaus nepodepsal Lisabonskou smlouvu (protože se nechtěl připojit k politickému tlaku na Irsko), zmínil jsem některé průzkumy veřejného mínění, které byly prováděny v České republice před rokem, podle kterých by i většina českých občanů Lisabonskou smlouvu odmítla, kdyby mohla.

Především jsem ale zdůraznil své pohoršení nad tím, jak Evropská unie ovlivňuje nepokrytě výsledek irského referenda. Koupil jsem si totiž Sunday Tribune, ze kterých na mě vypadla šestnáctistránková příloha „Váš průvodce Lisabonskou smlouvou“ vydaná Evropskou komisí.

V ní Evropská unie za peníze všech daňových poplatníků (mé i vaše) zavádějícím způsobem straní názorům ve prospěch Lisabonské smlouvy a uvádí polopravdy, zavádějící informace i vyložené nepravdy. Příloha začíná tím, jak po desetiletích válek, které stály miliony životů, máme nyní naštěstí EU. EU prý nyní nemůže fungovat bez Lisabonské smlouvy. Bez Lisabonu prý nelze čelit globální ekonomické recesi. EU a členské státy prý vydají 200 miliard euro na boj s krizí (nulová souvislost s Lisabonskou smlouvou). Schválení Lisabonské smlouvy prý Irům zajistí, že budou mít i nadále v Bruselu svého komisaře (jakoby o něj bez schválení LS měli přijít). Ani slovo o tom, že se zmenší hlasovací váha irského hlasu a že LS umožní Evropské unii přisvojovat si další pravomoci bez ratifikace…

Uvedl jsem v této souvislosti, že vzhledem k masivní kampani Evropské unie ve prospěch Lisabonské smlouvy nelze referendum považovat za férové a demokratické. Bylo drasticky porušeno pravidlo férové politické soutěže.

Kampaň politických stran

Hlavní politické strany v Irsku vedou kampaň za schválení Lisabonské smlouvy. Fianna Fáil i Labour Party na plakátech buď říkají, že Irsko patří do Evropy (jakoby NE Lisabonu mělo znamenat odchod z EU), že schválení Lisabonu jim zajistí, aby měli nadále svého komisaře nebo že Lisabonské smlouva bude znamenat nová pracovní místa. Na to reagují People‘s Movement plakátem, který říká, že v Lisabonské smlouvě nic o pracovních místech není, či Libertas replikou, že jediné pracovní místo, které má Lisabonské smlouva zachránit, je post premiéra Briana Cowena. Na straně EU a vlády stojí tentokrát dvě velké firmy, které kampaň YES to LISBON významně podporují vlastní masivní kampaní. Odpůrci Lisabonské smlouvy staví především na dobrovolnících, kteří argumentují s lidmi v ulicích.

Podle většiny průzkumů mají zastánci Lisabonské smlouvy navrch. Jejich kampaň je ale nečestná, mají na své straně mocný aparát, kerý zneužívá peníze 500 milionů daňových poplatníků.

Petr MACH je předsedou Svobodných
(publikováno na
blog.ihned.cz)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31