Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Kašparová: EU prostě jde uspořádat i jinak!

Kašparová: EU prostě jde uspořádat i jinak!

Jen co se objevily první pochybnosti o tom, zda je Lisabonská smlouva opravdu tak výhodná, jak se nám snaží nabulíkovat současná vládní garnitura, vynořily se jako protiargumenty výkřiky typu „lepší EU, než do područí Ruska“ apod. nesmysly.

Abychom jen nekritizovali (teď mluvím za Stranu svobodných občanů – Svobodní.cz) EU a Lisabonskou smlouvu, navrhli jsme pár tezí nového evropského uspořádání a již ve středu rozeslali do všech možných i nemožných médií po celé ČR návrh EVROPSKÉ DOHODY. Je to velice zajímavý a chytrý materiál, inspirovaný britským deníkem Daily Telegraph (celý text je ZDE)

Že se to neobjeví hned na titulních stranách všech hlavních novin, to mi bylo jasné, na to jsem byla příliš dlouho v médiích a tuším, jak se „hrnou“ na to, informovat o čerstvě vzniklé straně. Nijak si nestěžuji, naopak, z každé zmínky mám radost, protože na to, jak existujeme krátce (2 měsíce), si vážně myslím, že jsme se v médiích už docela i objevili. Že ale nebude nikde ani SEBEMENŠÍ zmínka, to mě, musím se přiznat, docela zaskočilo.

Jak už jsem zmínila, kritizovat opravdu dokáže každý, to je snadné (a takových euroskeptických stran a uskupení je skutečně víc, v tom nejsme sami), ovšem navrhnout něco konstruktivního, to už vyžaduje jisté úsilí (a v tom rozhodně jsme zatím jediní). Právě proto mě ono mlčení o konstruktivním návrhu docela upřímně překvapilo. Banalitám (dost nepodstatným pro praktický život občana) typu, jak socialisté nejsou schopni zvolit místopředsedkyni, byl věnován prostor snad až nadměrný. Ale o konkrétním návrhu na řešení naší společné budoucnosti nikde ani písmenko? To mi hlava vážně nebere… no, třeba jsem to jen někde přehlédla (jsem totiž rozený optimista :o)).

Dnes jsme celý den četli v centru Prahy na náměstí Republiky (místo jsme nezvolili náhodně :o) Lisabonskou smlouvu. Přišel nás osobně podpořit a do čtení se zapojil i nejbližší spolupracovník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl ( článek je na Idnes ZDE ). „Je mi velkou ctí zúčastnit se tohoto vzdělávání národa, protože až když si to všechno přečteme, zjistíme, jak to s námi v Bruselu myslí dobře,“ prohlásil před svým vstupem Jakl.

Poté, co přečetl několik stran nesrozumitelného tlustospisu, ještě na adresu LS Jakl dodal:
„Zadání v Laekenské deklaraci bylo: přesně a jednoduše vymezit hranice, za kterou integrace už dále nemůže jít nějakým plíživým nenápadným způsobem, bez jakéhokoliv mandátu. Konvent toto zadání nesplnil a udělal přesný opak. Pak je zde možná i úmysl – protože v takto nepřehledném dokumentu se nejvíc daří skupinovým a lobbyistickým zájmům. Je nepochybné, že kromě politických cílů má tato nová kvalita budoucí evropské integrace ještě jeden důvod. Je totiž v rukou významných evropských lobbyistických zájmových skupin, které právě jedině tímto způsobem – utuženou centralizovanou Evropskou unií – jsou schopny dosahovat svých zájmů! Zatímco pokud by EU zůstala mezinárodní organizací, sdružující samostatné suverénní státy, museli by v každém státě své lobbyistické zájmy vybojovávat zvlášť. Což by bylo komplikovanější a dražší, pochopitelně. Z Bruselu to mají jednodušší, tam už mají svůj mechanismus, svůj dobře fungující stroj, který má Lisabonská smlouva ještě víc promazat.“ Myslím, že v tomto krátkém odstavci je asi řečeno vše.
Pozn. CO JE LAEKENSKÁ DEKLARACE (o níž mluvil pan Jakl):
Evropská rada přijala na zasedání v Laekenu 15. prosince 2001 „Deklaraci o budoucnosti Evropy“, zvanou též „Laekenská deklarace“, podle níž se EU zavazuje, že se stane demokratičtější, průhlednější a efektivnější.

Několik stran krkolomného textu si mimochodem přišel veřejně přečíst také muzikant Ondřej Hejma, který svůj výstup pojal s humorem jemu vlastním. Poté strávil, podobně jako Jakl, asi hodinu v družné debatě s občany a zástupci Svobodných.

Prostě, EU opravdu MÁ alternativu – nebo chcete-li jinými slovy, jde to prostě uspořádat i JINAK a pro nás, malou ČR, mnohem výhodněji! Opravdu nechápu, proč nám stále mnozí (vysoce postavení) nechtějí přiznat, že Lisabonská smlouva nás vrhne do područí větších evropských států, že nás zbaví v mnohém suverenity, že prostě není tak výhodná, jak se nám dosud snaží nabulíkovat…?

Během toho našeho dnešního čtení se vystřídalo v cca 140 vstupech přes 30 řečníků (naši kandidáti do europarlamentu a členové vedení strany se střídali vícekrát). Přesto se nám za téměř 12 hodin nepodařilo LS přečíst ani z poloviny. Takže v tom budeme pokračovat v krajích po celé ČR. Snad nakonec dostanou rozum i senátoři a nebudou pro ten nesmysl hlasovat.

Autor: Kateřina Bouda Kašparová,
členka Republikového výboru

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31