Forbelský: Otevřený dopis k pandemickému zákonu

Forbelský: Otevřený dopis k pandemickému zákonu

V Liberci 23.1.2022

Otevřený dopis Parlamentu České Republiky

Vážení poslanci a senátoři.

V těchto dnech budete projednávat tisk číslo 127/0, kterým se mění dosavadní tzv. „Pandemický zákon“.
Už ten byl samé hraně toho, co si představuji pod pojmem svoboda, a co víc i daleko za hranou toho, co vnímám jako parlamentní demokracii.

Je mi jasné, že téměř všichni, kteří jste byli zvoleni, si s pojmem „svoboda“ příliš hlavu nelámete již dlouho dobu. V posledních dvou letech, se toto slovo stalo téměř nadávkou.
Nebudu tedy apelovat na to, abyste se při projednávání tohoto dokumentu drželi zásad svobody a nepřípustnosti státních zásahů do něčeho tak samozřejmého, jako je vlastnictví svého těla a možnost s ním svobodně nakládat tak, jak svobodný jedinec uzná za vhodné, byť to nám všem může připadat hloupé, nezodpovědné, nebo dokonce nebezpečné.
Takovou ambici nemám.

Volební výsledky za posledních 10 let, kdy se myšlenky svobody snažím prosadit jako kandidát politické strany, mi jednoznačně ukazují, že po svobodě zde poptávka není.

Svými činy, hlasováním a rozhodnutími mě v tomto přesvědčení neustále utvrzujete.
Ale rád bych apeloval na něco, co často mnozí z vás hlasitě až teatrálně proklamujete.
Snažně vás prosím zachraňte alespoň parlamentní demokracii!
Tento zákon ji demontuje dosud nevídaným způsobem!

Kdybych nevěděl, že argumentem „Ad Hitlerum“ končí jakákoliv diskuse, nebál bych se ho přirovnat k německému zmocňovacímu zákonu z roku 1933, kdy v době údajného ohrožení vydala vláda a prezident podepsal zákon, který odstavil parlament od jeho zákonodárné moci. Ale i ten měl omezení na 4 roky. Tento zákon takovou „pojistku“ v sobě mít ani nebude.

Ale z výše uvedeného důvodu jej tedy nebudu přirovnávat k tomu nacistickému zákonu.

Lidská, a především politická paměť je velmi krátká, chápu že exkurze do roku 1933 je příliš daleká.
Prosím, zkuste si tedy vzpomenout, jaká vlna nevole, i ze strany evropské komise, se zvedla, když podobný zákon vydal premiér Maďarska Viktor Orbán.

I ten ale pracoval s tím, že by místo parlamentu rozhodovala celá vláda a jen na omezenou dobu. To bylo v březnu roku 2020.

V případě že schválíte tento tisk, dáte tuto moc do rukou jedinému ministrovi, a to na dobu prakticky neomezenou!
Nenechte se prosím uklidnit pocitem, že nyní máte parlamentní většinu a ministr vnitra je „váš člověk“ a je tedy zárukou, že ke zneužití nedojde.

Mnozí z vás v roli poslance zažili střídání vlád, změny složení obou komor parlamentu a koneckonců i na hradě a snahy nových zastupitelů zkoušet kam až jim kdysi schválené zákony dovolí zajít.

Tento zákon je odjištěná pistole, položená na ministerský stůl a bude k dispozici komukoliv, kdo za něj usedne.
Toto tedy prosím mějte na paměti, než budete hlasovat o tomto zákonu!
Snažně vás jako občan žádám, hlasujte proti!

David Forbelský

Libertarián a leader kandidátky za Svobodné

Články vyjadřují pouze osobní názor autorů a nejsou oficiálním stanoviskem Svobodných, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.

Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.

Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.

Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.

Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.

Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.

„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

Prezident Petr Pavel ve svých dřívějších vyjádřeních považoval za správné, aby první dámě náležela náhrada výdajů spojených s výkonem jejích povinností. Zároveň podle něj není vhodné, aby služba první dámy nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. „To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal prezident.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31