Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

ÁBELOVSKÝ: Politika pro politiku, nikoli pro ideje

ÁBELOVSKÝ: Politika pro politiku, nikoli pro ideje

Nejde o ideje, o program, či o politickou filosofii, máme politiky na zakázku. Pokud politik splní naše očekávání, bude bojovat za zájmovou skupinu, do které náležíme, budeme šťastní. Je nám naprosto jedno, kde je morálka jeho činů. Upřímně nás nezajímají ostatní zájmy pouze ten náš. Unikají nám pojmy.

Jsme zvědaví, jestli tento politik zvýší důchody, jestli sníží mateřskou nebo zavede daňovou progresi. Zajímají nás jednotlivosti. Politici pracují na naší objednávku, tudíž je také nezajímá ideová konzistence, systémovost kroků apod. Chtějí jen nakrmit svého vděčného voliče, který jim ten hlas za nějaký ten úplatek dá. Celá politika je vlastně obřím korupčním schématem.

Jedinečným právem občana je volit a vybrat si v nabídce politických stran své zástupce. Občan však může zdegenerovat a buď nevolí, nebo není ochoten vyjádřit nesouhlas se současnou politikou odevzdáním hlasu jiné straně, tak vzniká nepružnost vlád, ze které plyne jistota současných politiků, jistota setrvání u moci přes všechny chyby, které byly učiněny. Jednoduše konkurence je nedostatečně pružná. Tady mluvím především o konkurenci na domnělých koncích spekter politického života.

Nechci tvrdit, že je špatné zaobírat se jednotlivými návrhy politických stran, pouze upozorňuji na to, že ztrácíme kořeny těchto návrhů, jejich ideové a morální ukotvení. Politika se stává pouze výměnou hlasu voliče za výsadu vytvořenou pro něj. Proto nyní vidíme rozklad pravice, která by měla těžit ze silného ukotvení v idejích a morálce, přesto se nechala zatáhnout do hry, která nemá dobrého konce.

Adam Ábelovský je členem Strany svobodných občanů.

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31