Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Zrušení rodných čísel vyjde na 56 miliard. Záměrná manipulace, říká ministr

Zrušení rodných čísel vyjde na 56 miliard. Záměrná manipulace, říká ministr

Další vládní přešlap. Alespoň tak hovoří někteří politologové o debatě, která se rozhořela poté, co se objevila informace o záměru vlády zrušit rodná čísla a nahradit je novým číselným identifikátorem. I proto na páteční poledne svolal vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš mimořádnou tiskovou konferenci, na které se snažil uhasit požár a vyvrátit informaci, že tato chystaná změna přijde stát i firmy na přibližně 56 miliard korun. Proti záměru se postavili Svobodní.

„Žádná rodná čísla se v České republice neruší,“ prohlásil na tiskové konferenci Ivan Bartoš (Piráti) s tím, že předkládaný zákon mluví pouze o útlumu jejich používání.  Nově by se už neměla objevovat třeba na občanských nebo řidičských průkazech. „Znamená to, že rodná čísla nebudou uváděna v nově vydaných občanských průkazech,“ dodal s tím, že odhadované náklady ve výši 56 miliard jsou hrubě a podle ministra i záměrně zkreslené. „Nabízí se úvaha, proč byla puštěna do veřejného prostoru,“ zamyslel se nahlas Bartoš. 

Jenže také Národní ekonomická rada vlády již před časem upozornila na to, že právě v kontextu úsporných opatření vlády by bylo vhodné celý přechod z rodných čísel na nové identifikátory přinejmenším odložit.

„Jakkoli vnímáme argumentaci Digitální informační agentury o větší ochraně soukromí obyvatel, považujeme za rozporné s tímto cílem vytváření centralizovaných systémů shromažďujících údaje o každé identifikaci občanů, obzvláště když je zjevné, že po změně v identifikaci občanů neexistuje žádná veřejná poptávka a naprosté většině občanů používání rodného čísla nevadí,“ napsal ve své studii NERV.

Nad zbytečným vyhazováním peněz se však pozastavuje také opozice. Například Svobodní, kteří jsou zastánci digitalizace státní správy jako cesty k úsporám, to považují dokonce za marnotratné plýtvání.

„Pravicový a rozumný volič ví, že peníze nerostou na stromě. Takový volič zatleská škrtání výdajů na straně státního aparátu. Pochopí zpomalení růstu platů státních zaměstnanců. Když se to neudělá protiústavně, přijme i menší valorizaci vlastního důchodu. A možná by byl ochoten překousnout mírné zvýšení daní, přestože bylo slibováno, že tomu nedojde,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných a pokračoval: „To by se ale vláda nesměla bránit zmražení vlastních platů, nesměla by mít nejvíce ministrů v historii a už vůbec by nesměla vyhazovat z okna 56 miliard za nahrazení rodného čísla jiným identifikátorem. Vládě, která takto arogantně a marnotratně plýtvá, pravicový volič zvýšení daní neodpouští,“ uzavřel.

Zdroj: Parlamentní listy

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31