Ušetřete za televizní a rozhlasové poplatky. Neplaťte daň za ČT a ČRo

Ušetřete za televizní a rozhlasové poplatky. Neplaťte daň za ČT a ČRo

POZNÁMKA PLATÍ DO 31.12.2024: Nesledujete televizi? Neposloucháte rádio? Nahlaste to můžete ušetřit až 180 korun měsíčně. Poradíme Vám, jak ušetřit 135 Kč za Českou televizi a 45 Kč za Český rozhlas.

Kdo platí koncesionářské poplatky (skrytou televizní a rozhlasovou daň)? Ve zkratce říká zákon, že platí každá domácnost bez ohledu na to jaké programy sleduje, pokud fyzicky vlastní přijímač a je přitom úplně jedno zda si vedle toho připlácí za „kabelovku“ nebo „satelit“. Stačí jeden mít v domácnosti jeden přijímač digitálního signálu a platíte plnou částku, určující není počet přijímačů ani počet členů domácnosti. Podobně to funguje u rádia, platí se za domácnost (poplatek zahrnuje autorádio i přenosné rádio například na chalupě).

Poplatky za chytré telefony, počítače či tablety se dosud neplatily, dlouhodobé volání po zdanění těchto zařízení však ministr kultury Martin Baxa z ODS konečně vyslyšel a televizní „zdanění“ se na ně aktuálně také chystá.

Tento princip je uplatňován, přestože žijeme v „době informační“ a ne každý klasickou televizi či rádio používá jako dřív. Velká část uživatelů televizí kupuje kvůli sledování YouTube, Netflixu či jiných internetových služeb. Takoví uživatelé často ani nikdy nenaladí kanály pomocí DVB-T přijímače a když už Českou televizi nemusí sledovat ani minutu, v obou případech ovšem mají podle zákona poplatek platí. Zejména mladší ročníky si ovšem dnes zcela vystačí s internetem v nejrůznějších moderních zařízeních a v takové domácnosti ani podle přísného zákona nemusí poplatky platit.

Často právě tito noví mladí obyvatelé nějaké domácnosti mohou přijít do bytu, kde se dříve poplatek platil, aniž by zde byl ponechán „přijímač televizního signálu“. Právě v těchto případech je typicky dobré zaslat na příslušná místa čestné prohlášení, že nesplňujete podmínky zákona č. 348/2005 Sb., o televizních a rozhlasových poplatcích.

DŮLEŽITÉ: Podobně může postupovat i každá domácnost, kde televizi tzv. „vyhodili z okna“ a rozhodli se fungovat bez ní, zde je ovšem nutné provést odhlášení skrze evidenční list. Pro tyto případy použijte tzv. evidenční list (pokud jste přímý poplatník ČT) nebo pokud jste poplatník platící přes SIPO, zajděte na pobočku České pošty a ukončete evidenci. Odhlášku pravidla umožňují měsíc od doby, kdy nemáte nebo používáte žádný přijímač.

Stejně to platí i opačně. Pokud byste si nový přijímač pořídili, musíte se k placení výše uvedenou cestou přihlásit.

Osvobození pomocí formuláře

Česká televize (formulář) i Český rozhlas (formulář) mají na svém webu čestné prohlášení, kterým můžete čestně prohlásit, že žádný přijímač nevlastníte ani nevyužíváte (v cizím bytě).

Podle zákona mohou být od poplatku osvobozeny také fyzické osoby ze zdravotních nebo ze sociálních důvodů, viz web ČT.

Jak odhalí zatajení přijímače?

Pokud neplatíte, ale odebíráte elektrickou energii, pak má Česká televize důvodné podezření, že televizi máte. V případě pochybností je tak vždy lepší, dát vědět čestným prohlášením či evidenčním listem, že přijímač skutečně nemáte.

Pokuty

Pokuty vycházejí následovně:

  • Za nepřihlášenou televizi hrozí pokuta 10 000 korun
  • Za nepřihlášené rádio 5 000 korun

Tisícové sankce jsou dále za nesplnění povinnosti hlásit změny (například zánik okolností odůvodňujících osvobození ze sociálních důvodů), pokud zároveň přestanete poplatek platit.

Nesouhlasíte s tímto principem preventivního zdanění všech pod rouškou poplatku, který má být z definice jen pro ty, kteří nějakou službu skutečně využívají?

Podepište petici za zavedení dobrovolných koncesionářských poplatků.

Podepište online zde, pokud Vám nefunguje CAPTCHA. Pokud ano, najdete formulář níže ↓

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31