Vláda hoduje na exekucích. Z každé tisícovky spolyká přes dvě stovky. Svobodní chtějí změnu

Vláda hoduje na exekucích. Z každé tisícovky spolyká přes dvě stovky. Svobodní chtějí změnu

Ministerští úředníci v těchto dnech vypořádávají připomínky, které se k vládnímu konsolidačnímu balíčku sešly v rámci rekordně krátkého vnějšího připomínkového řízení. Velká bitva se mimo jiné očekává o to, které položky nakonec skončí ve snížené nebo základní sazbě DPH. Bouří se média, pivovary, ale i zástupci dalších průmyslových odvětví. Se zajímavým nápadem se přidali Svobodní. V těchto dnech totiž upozornili na to, že ve stínu ostatních dohadů zůstalo třeba i to, že základní sazbou daně z přidané hodnoty jsou zatíženy také exekuční služby.

„Dluhy se mají platit. S tím jednoznačně souhlasíme. Naši politici ovšem dlužníkům dluhy pravidelně odpouští prostřednictvím akcí jako Milostivé léto, zatímco exekuční služby vláda zdaňuje daní z přidané hodnoty se sazbou 21 %. Oddaluje se tím splácení dluhů, a to považujeme za největší problém,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, podle kterého je dalším paradoxem i to, že exekuční služby žádnou přidanou hodnotu nevytváří. „Zdaňovat je daní z přidané hodnoty je prostě nesmysl,“ dodal Vondráček.

Podle jeho slov je největší problém v tom, že tímto daňovým zatížením si stát bere „desátek“ z každého spláceného dluhu. Státní rozpočet tak vydělává na těch, kteří propadnou do exekucí a své dluhy vyrovnávají v exekučním řízení. Svobodní jsou proto připraveni iniciovat přímo v Parlamentu legislativní úpravy tak, aby došlo k nápravě této situace.

Svobodní, kteří nešetří kritikou vůči vládní koalici, by však chtěli zajít ještě dál a po vzoru Polska prosazují také snížení DPH na potraviny. „Snížení daní pomůže lidem v době zdražování. Vyhneme se tak dalšímu zrychlování inflace. Díky inflaci vybírá stát na řadě daní více peněz než v minulosti. Změna se tak rozpočtu nedotkne tak drasticky jako v běžném stavu. Levicová řešení ve formě sociálních dávek se ukazují jako neefektivní,“ je přesvědčený Libor Vondráček, který však jen nechápavě kroutí hlavou, když sleduje „názorový posun“ představitelů vlády.

„Koalice SPOLU slíbila snížení daní. Dnes, když u většiny daní dochází ke zvýšení, slyšíme, že chce daně zjednodušit. Ano, vláda skutečně snížila počet sazeb DPH na dvě. Nelze tím obhájit zvýšení většiny daní,“ dodal Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Deváté vydání živého pořadu Libora Vondráčka „Proč, jak a co“ ukázalo, že přímý kontakt s diváky je politika lepší než vydávání tiskových zpráv. Předseda Svobodných a místopředseda ústavně-právního výboru odpovídal ve čtvrtek ráno na dotazy v přímém přenosu, bez cenzurovaných otázek, bez připravených karet, a výsledek byl překvapivě věcný.

Na první dotaz, jak zabránit dlužníkům v účelovém převádění majetku, aby se vyhnuli splácení, Vondráček nenabídl populistické heslo o vězení, ale rozumnou právní úvahu. Připomněl, že český právní řád už dnes umožňuje napadnout účelové převody majetku jako neplatné, a že klíčové je, aby se toho lidé nebáli využívat a šli soudní cestou. Pak ale přišel s konkrétním návrhem, který v podobných diskusích slýchá málokdo: zrušit DPH na odměnu exekutorů. Vondráček spočítal, že jde o 21 procent, o které se zdražuje vymáhání dluhu, tedy o pětinu méně peněz na splacení pro věřitele i dlužníka. Otevřeně přiznal, že Evropská unie takovou výjimku zakazuje, což použil jako přirozený můstek k širší kritice bruselských pravidel, ale zároveň dodal, že by se to mělo řešit bez ohledu na to, co si o tom myslí Brusel.

Druhý dotaz na „tajné nákupy vakcín“ a nemožnost ovlivnit Evropskou komisi dal Vondráčkovi příležitost vysvětlit, proč Svobodní od svého vzniku odmítají Lisabonskou smlouvu a proč věří v odchod z EU do EFTA. Místo prázdného anti-evropanství předložil konkrétní srovnání: Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko mají volný obchod, sdílí schengenský prostor, a přesto si zachovávají suverenitu, kterou Česká republika po Lisabonské smlouvě ztratila v otázkách, jako je migrační politika. Připomněl i aktuální hlasování o takzvaném Chat Control z 9. července, kde k zablokování sledování soukromé komunikace je nutná absolutní většina 361 europoslanců, zatímco k jeho schválení stačí, aby se dost lidí nedostavilo k hlasování.

Na tvrdý dotaz, proč bude schodek rozpočtu pro rok 2027 vyšší než letos, Vondráček neuhýbal. Otevřeně přiznal, že odpovědnost za nový rozpočet leží na současné koalici, a poctivě dodal, že se Svobodní s jedním mandátem nemohou prosadit tolik, kolik by chtěli. Zároveň ukázal, že dluh vytvořený Fialovou vládou za čtyři roky, 1200 miliard korun, byl vyšší nominálně i vůči HDP než dluh 800 miliard za předchozí vlády Andreje Babiše. Konkrétní úspory pojmenoval bez vytáček: zrušení zabetonovaného služebního zákona, slučování agentur jako CzechTrade a CzechInvest, a především omezení zelené agendy, kterou podle propočtů Národní rozpočtové rady stojí českou ekonomiku přes 200 miliard korun ročně.

Zajímavý byl i moment, kdy se Vondráček bránil obvinění, že je vládní koalice „vlastizrádná“. Připomněl, že vláda odmítla plán Marka Rutteho na půjčky Ukrajině ve výši 0,25 procenta HDP, tedy přes 20 miliard korun ročně z českého rozpočtu, a že odmítá i federalizaci EU, kterou podle něj hájí Petr Pavel, Danuše Nerudová nebo Jan Farský.

Vondráček prokázal i lidskost tam, kde to nikdo nečekal. Na dotaz ke kontroverznímu videu mladé členky mládežnické organizace nezaútočil, ale ocenil, že autor rozhovoru na její žádost video stáhl, a připomněl, že každý má právo se v mládí vyjádřit nešikovně a později se od toho distancovat. A na dotaz o vojenských certifikátech konečného uživatele upřímně přiznal, že tématu nerozumí dost dobře na to, aby odpovídal, což je v politice vzácnější ctnost, než by se zdálo.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31