Vláda hoduje na exekucích. Z každé tisícovky spolyká přes dvě stovky. Svobodní chtějí změnu

Vláda hoduje na exekucích. Z každé tisícovky spolyká přes dvě stovky. Svobodní chtějí změnu

Ministerští úředníci v těchto dnech vypořádávají připomínky, které se k vládnímu konsolidačnímu balíčku sešly v rámci rekordně krátkého vnějšího připomínkového řízení. Velká bitva se mimo jiné očekává o to, které položky nakonec skončí ve snížené nebo základní sazbě DPH. Bouří se média, pivovary, ale i zástupci dalších průmyslových odvětví. Se zajímavým nápadem se přidali Svobodní. V těchto dnech totiž upozornili na to, že ve stínu ostatních dohadů zůstalo třeba i to, že základní sazbou daně z přidané hodnoty jsou zatíženy také exekuční služby.

„Dluhy se mají platit. S tím jednoznačně souhlasíme. Naši politici ovšem dlužníkům dluhy pravidelně odpouští prostřednictvím akcí jako Milostivé léto, zatímco exekuční služby vláda zdaňuje daní z přidané hodnoty se sazbou 21 %. Oddaluje se tím splácení dluhů, a to považujeme za největší problém,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, podle kterého je dalším paradoxem i to, že exekuční služby žádnou přidanou hodnotu nevytváří. „Zdaňovat je daní z přidané hodnoty je prostě nesmysl,“ dodal Vondráček.

Podle jeho slov je největší problém v tom, že tímto daňovým zatížením si stát bere „desátek“ z každého spláceného dluhu. Státní rozpočet tak vydělává na těch, kteří propadnou do exekucí a své dluhy vyrovnávají v exekučním řízení. Svobodní jsou proto připraveni iniciovat přímo v Parlamentu legislativní úpravy tak, aby došlo k nápravě této situace.

Svobodní, kteří nešetří kritikou vůči vládní koalici, by však chtěli zajít ještě dál a po vzoru Polska prosazují také snížení DPH na potraviny. „Snížení daní pomůže lidem v době zdražování. Vyhneme se tak dalšímu zrychlování inflace. Díky inflaci vybírá stát na řadě daní více peněz než v minulosti. Změna se tak rozpočtu nedotkne tak drasticky jako v běžném stavu. Levicová řešení ve formě sociálních dávek se ukazují jako neefektivní,“ je přesvědčený Libor Vondráček, který však jen nechápavě kroutí hlavou, když sleduje „názorový posun“ představitelů vlády.

„Koalice SPOLU slíbila snížení daní. Dnes, když u většiny daní dochází ke zvýšení, slyšíme, že chce daně zjednodušit. Ano, vláda skutečně snížila počet sazeb DPH na dvě. Nelze tím obhájit zvýšení většiny daní,“ dodal Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31