Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Rakušan asi nerozumí ekonomice. Vládní balíček sociálnímu smíru spíše uškodí, míní Šichtařová

Rakušan asi nerozumí ekonomice. Vládní balíček sociálnímu smíru spíše uškodí, míní Šichtařová

Sociální smír mezi chudými a bohatými Čechy není možný, když se mezi nimi rozevírají nůžky, řekla ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ke slovům ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Podle něj je v tuto chvíli důležitější udržení smíru než významné snižování dluhu.

„Je mi to moc líto, ale bohužel musím konstatovat, že pan Rakušan asi nerozumí ekonomice, když dokáže něco takového říct,“ uvedla Šichtařová ke slovům ministra vnitra o sociálním smíru. Dodala, že ten je možný pouze tehdy, pokud máme nízkou inflaci a pokud se nůžky mezi chudými a bohatými nerozšiřují.

„Právě to ale vládní balíček způsobuje,“ upozornila ekonomka. „Pokud inflace náhodou bude klesat, nebude to zásluhou balíčku, ale spíše jemu navzdory.“

„Opatření totiž cílí na špatnou stranu rozpočtu – odčerpávají se peníze ze soukromého sektoru a snaží se víc a víc přerozdělovat, což není zrovna efekt vedoucí k dlouhodobému poklesu míry inflace, ale spíše naopak zatíží soukromý sektor,“ vysvětlila ekonomka.

Ubývání peněz na účtech se tak podle Šichtářové nějakou dobu nevyhneme: „Vzhledem k tomu, že česká ekonomika se hned tak nenastartuje, tak lidé budou mít pocit, že mají hluboko do kapsy. To se projeví v maloobchodních tržbách, což pocítí zas třeba podnikatelé, živnostníci i firmy,“ zakončila Šichtářová.

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31