Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Libor Vondráček vs. Hnutí DUHA: O uhlí na Prima CNN

Libor Vondráček vs. Hnutí DUHA: O uhlí na Prima CNN

Libor Vondráček a Karel Polanecký jako zástupce hnutí Duha spolu diskutovali o konci uhlí. Řeč byla také o energetickém mixu a emisních povolenkách. To vše v poradu Co na to vaše peněženka na Prima CNN.

CO NA TO VAŠE PENĚŽENKA (CNN Prima NEWS, 22. 08. 2023)

(Přepis rozhovoru)

ÚČASTNÍCI:

LV = Libor Vondráček, předseda strany Svobodní; TV = Tomáš Vzorek, moderátor; KP = Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA;

R = reportér; MK = Michal Kulig, ředitel společnosti Yello; RG = Roman Gazdík, mluvčí Skupiny ČEZ (ve vstupu)

TV: No a o energii si budu povídat i s mými dnešními hosty, tady jsou hlavní témata: Mají zaniknout uhelné elektrárny? Kde vezme Česko elektřinu? a Připlatíme si za energie? O tom si budeme povídat. Mými hosty dnes budou předseda strany Svobodní Libor Vondráček a také energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký. Tak pojďme na to. (znělka) No a před námi je dnešní diskuze, pojďme si tedy představit ještě jednou mé dnešní hosty, Libor Vondráček, předseda Svobodných, hezký podvečer.

LV: Dobrý den vám i divákům.

TV: A energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký, i vás vítám ve studiu, krásný podvečer.

KP: Dobrý den.

TV: Pánové, než se budeme věnovat budoucnosti české energetiky jako takové, tak pojďme udělat takový odhad, blíží se nám podzim, zima, jak to bude s elektřinou, s plynem podle vás?

LV: Tak já pečlivě poslouchám to, co říkají odborníci v případě cen energií, často ta cena je spíš ovlivněna různými spekulacemi právě proto, že emisní povolenky ovlivňují tu cenu daleko více než samotná cena výroby. A proto jsem poslouchal nedávno pana Lukáše Kovandu, který se taky ve vašich pořadech objevuje, a ten víceméně doporučoval, aby si lidé v této době zafixovali ceny, takže já jsem dalek tomu, abych něco lidem doporučoval, určitě poslouchejte odborníky, ale dávám si na to pozor, když politici něco doporučují.

TV: Jaká je vaše prognóza? Ne jako experta, ale možná i osobní.

KP: Tak já si myslím, že ta válka mezi dodavateli bude pokračovat minimálně v těch příštích týdnech a měsících a bude samozřejmě záležet i na vnějších okolnostech. Jenom bych chtěl podotknout, v té reportáži úvodní zaznělo, že cena zastropovaná je 6 Kč, to je s daní, a ta tabulka byla bez daně, takže pro srovnání s tou tabulkou by bylo lépe uvažovat o těch pěti korunách za kWh nebo pěti tisících korunách za MWh.

TV: Tak jako tak ty ceny aktuálně už jsou pod těmi vládními stropy.

KP: Už jsou pod stropy, ale to je současná situace, takže samozřejmě tam může dojít k nějakému výkyvu, podobně jako došlo loni v srpnu.

TV: Přesně. To, co bude vlastně určovat tu cenu na podzim a v zimě, tak to je asi i to, jestli budeme schopni si zajistit dostatek zásob, protože to může ovlivnit spousta dalších faktorů, tak myslíte si, že budeme schopni, budeme mít dost, i kdyby přišla nějaká tuhá zima?

KP: To nezáleží jenom na České republice. Podle těch současných prognóz, pokud jde o plnění zásobníků plynu, tak jsou určitě na vyšší úrovni, než byly před dvěma lety, ale na druhou stranu ten loňský rok pořád vnímáme jako velmi úspěšný. Ale musíme vidět to, že ta zima, a hlavně ten podzim byl velmi mírný, takže ty zásobníky zůstaly dlouho plné. Kdyby letos se to počasí vyvíjelo jinak, tak určitě už nehrozí, to riziko není tak velké jako loni, byla podniknuta řada opatření a pokud si dobře vzpomínám na to, co říkala mezinárodní energetická agentura, tak v nějaké krizi by mohlo chybět nějakých 10 miliard kubíků plynu. Což jako ve srovnání s tím, že z Ruska se dováželo 150 miliard, tak je už jako poměrně situace, se kterou by se dalo by se dalo vyjít.

TV: Pane Vondráčku, jaká je vaše prognóza z hlediska právě těch možností zásobení se.

LV: Tak já doufám, že naše ekonomika už bude opět na tom stavu před prvními lockdowny, a to se týká samozřejmě i průmyslu, který v tom minulém roce zásadně snížil spotřebu plynu. A právě i díky tomu dneska máme tolik plynu, kolik máme. Je to dobře. Na druhou stranu já si skutečně přeju, aby ten náš průmysl se opět nastartoval a pokud by byla nějaká tužší zima, tak by to samozřejmě trochu problém být mohl. Nicméně Greta nám předpovídala, že se bude spíš oteplovat, takže jistě tuhá zima nebude.

TV: Já to ještě vrátím do té osobní roviny, vy jste říkal, že byste doporučil fixovat nebo že odborníci doporučují fixovat, na jak dlouho máte zafixováno?

LV: Já v tuhle chvíli mám zafixováno, mám za to, na tři roky.

TV: Jak jste na tom vy, z hlediska té fixace? Doporučil byste to? Nebo vyčkáváte ještě na třeba levnější ceny?

KP: Já vyčkávám.

TV: Vyčkáváte, takže vy nemáte zafixováno.

KP: Já jsem z tohohle pohledu konzervativní zákazník ještě pořád a mám smlouvu na dobu neurčitou.

TV: Tak pojďme se podívat na názory dalších expertů. Jestli doporučují fixovat, především plyn, popřípadě na jak dlouho.

R: Do prvního zapnutí topení je, zdá se, ještě daleko. Už teď nás ale může hřát pocit, že výhled na nadcházející zimu je poměrně vřelý. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by měly ceny plynu výrazně růst.

MK: Ceny se teďka stabilizovaly, trošičku poklesly, a pokud nepřijde nějaká tuhá zima nebo neočekávaná ať už ekonomická nebo geopolitická událost, tak by nemělo docházet k velkým výkyvům.

R: Někteří dodavatelé v posledních měsících zaznamenávají zvýšený zájem o fixace cen plynu, třeba u ČEZu ji prý už řeší u více než poloviny nových nebo aktualizovaných smluv.

RG: Během května se to ještě pohybovalo, řekněme, okolo 40 %, co byl zájem o ty fixace, a během července a srpna už to přesáhlo 50 %.

R: Světové ceny plynu by podle ekonoma Lukáše Kovandy mohly výhledově ještě lehce klesnout, a fixovat se tak podle něj vyplatí spíš na kratší dobu.

TV: Tak to jsme viděli názory expertů a my se teď budeme věnovat energetice možná trochu globálněji. Já použiju vaši citaci z Facebooku. Vláda navrhuje náraz do zdi. Rozbijeme si sice hlavu, ale hlavně, že přitom budeme zelení. Tím narážíte na plánovanou dekarbonizaci. Je to tak? Proč si myslíte, že to bude tak tvrdé?

LV: Zvenku Zelení potom rudí, jak narazíme do té hlavy, tak to vyjde ven. Nicméně je to tak, že dneska vyrábí uhelné elektrárny 50 %, přibližně 50 % elektřiny, která vzniká na našem území. Já si neumím představit, kde bychom těch 50 % za 10 let dokázali vyčarovat. To znamená, tady tahle ta předsevzetí jsem moc doufal, že skončí. Máme tu strašnou válku na Ukrajině, na všem zlém může být občas něco dobré, tak jsem doufal, že přece jenom politici dostanou rozum a přestanou se řídit tou ideologií, přestanou si snažit plánovat takto, nějakými budovatelskými předsevzetími, tu budoucnost, protože teď jsou tady nějaké nové technologie, smart bricks, ale ani zdaleka to není tak, že bychom mohli uchovávat tu energii a prostě musíme vyrábět tolik, kolik spotřebováváme, a to nedokážeme bez uhelných elektráren.

TV: Do konce roku bychom se měli dočkat nějaké vládní strategie, jakým směrem se budeme ubírat? Jaký je váš názor? Předpokládám, že vy nejste úplně zastáncem uhlí.

KP: Nejsem zastáncem uhlí, já v tuhle chvíli si připadám trošku zvláštně, že tady budu hájit oficiální politiku, jako představitel nevládní organizace. Ale na druhou stranu jsem i součástí té debaty o tom, jak zavést, jak provést tu transformaci energetiky, a myslím, že ta příprava není nijak splašená, že to je proces, který probíhá uvážlivě, a jsou tam ta modelování, která tam probíhají.

TV: To znamená, jinými slovy, jsme schopni za těch 10 let, které tady zmiňoval pan Vondráček, přejít na jiný zdroj energie plnohodnotně?

KP: Jo, tak to je, to je ten oficiální plán, ono to není 50 %, je to 40 % už dneska a samozřejmě ten podíl letos bude ještě trochu nižší. A není to něco, v čem by byla Česká republika unikátní, je to na evropské úrovni, je to standardní strategie a nejenom na evropské. Nejvíc uhelných elektráren za poslední dekádu stavěly Spojené státy. Takže ten ústup od uhlí je významným trendem. A ta snaha o náhradu. Samozřejmě, kdybysme to nenahradili, tak je průšvih, evidentní. Problém je, ten problém, který se řeší, je, jak to nahradit. A je pravda, že to válka na Ukrajině výrazně zkomplikovala, ale nějak se od těch základních směrů, vlastně není důvod od těch základních směrů ustupovat.

TV: No, těm konkrétním zdrojům se budeme věnovat podrobněji, ale já se ještě zastavím u té vládní strategie, protože měla by vlastně určovat ten směr až do roku 2050. A to mě trochu zarazilo, protože vlastně poslední aktualizace proběhla v roce 2015 a už teď ji ministr Síkela označil vlastně za zastaralou. Tak jaký smysl má potom dělat strategii do roku 2050, když už teď osm let stará strategie nestačí?

LV: Moc velký smysl to nemá. My samozřejmě vůbec nevíme, co bude v roce 2050. Evropská unie řekla, že chce být v roce 2050 uhlíkově neutrální, to znamená, asi chtějí mít stejný letopočet jako Evropská unie, která oproti těm soudruhům z minulosti teď plánuje na sedmiletky obecně a soudruzi plánují na pětiletky. Já jenom v tomhle tom smyslu opravdu musím říct, že jsou tady technologie, ať už s využitím vodíku nebo nějaké další technologie, které se mohou objevit, které třeba můžeme začít využívat, a je nesmysl teď něco plánovat do roku 2050.

TV: Na druhou stranu jadernou elektrárnu nepostavíte za rok.

LV: To určitě ne, tam je to samozřejmě výjimka, ty jaderné elektrárny musí spolubudovat stát, takže tam je to velký problém. Ale jenom abych věděl, jak obšírně mám odpovídat. Ujistím se. S kolegou se určitě shodneme, že v elektrické síti musí být stejně vyrobeno jako spotřebováno, že v ten moment to tak je?

KP: Jistě.

LV: Jo, dobře. Já jenom, že jsme narazili na nějaké fanoušky, kteří právě chodili na ty demonstrace proti klimatu v pátek, a oni se s námi hádali, že když je to střídavý proud, takže už to nemusí takhle být v rovnováze, ale tohle to je samozřejmě klíčová věc, ta rovnováha musí být v každý jeden moment. My musíme vyrobit stejně, jako můžeme spotřebovat, a problém obnovitelných zdrojů je ten, že my je nemůžeme regulovat a nikdy nevíme, kolik vyrobí elektřiny dopředu. A musíme tady mít zdroje, jako třeba uhlí nebo plynové elektrárny, anebo ty stabilní zdroje, jako jaderné elektrárny, ve velkém procentu. Jinak to nepůjde.

TV: Na to vás nechám reagovat.

KP: Tak v principu to tak samozřejmě funguje, celý ten proces dekarbonizace…

TV: Mě jenom zajímá, když tady nebudou ty uhelné elektrárny, tak jaké další zdroje budou schopny tedy pokrýt tu spotřebu?

KP: No celý ten proces dekarbonizace dnes je nastavený tak, že se sází na obnovitelné zdroje a jejich zálohou jsou plynové elektrárny, které jsou nejlépe regulovatelné. Jak jsem mluvil o tom, že válka přinesla komplikaci, tak samozřejmě ta komplikace spočívá v tom, že ten trh s plynem se najednou šíleně rozkolísal, tím pádem se rozkolísal i trh s elektřinou. Ale na druhou stranu myslím, že je poměrně oprávněná domněnka, že ta infrastruktura plynová se v horizontu let stabilizuje, což myslím, že ten loňský rok této domněnce dává za pravdu. Tam se, tam proběhlo jako velké množství jak investic, tak těch změn na tom trhu s plynem a myslím, že i to je důvod, proč zatím nedochází k nějakým velkým změnám v těch dekarbonizačních strategiích. Jsou postavené na tom, že musíme vyrobit hodně elektřiny z obnovitelných zdrojů, a samozřejmě je pravda, že obnovitelné zdroje nevyrábějí pokaždé, když potřebujeme, a na to potřebujeme tu zálohu.

TV: No pojďme si teď trochu laicky vysvětlit, co vlastně všechno můžeme započíst do té kategorie obnovitelné zdroje, jaké elektrárny všechny to zahrnuje. A možná připojím další otázku, protože jsem četl řadu analýz, že právě v těch obnovitelných zdrojích docela zaostáváme, že se nám nedaří úplně. Tak proč?

KP: Myslím, že hlavní důvod, proč se nám nedaří, že je ten, že se nám nepodařil nástup fotovoltaiky v roce 2010. Řada lidí ze sektoru obnovitelných zdrojů z Evropy říká, že to je ten špatný příklad. Obnovitelné zdroje měly začínat zespoda. My jsme se pokusili přes ty velké centralizované, přičemž tam byl velký problém, že naráz hodně spadla cena těch panelů, a bylo to opravdu tak výhodné, že do fotovoltaiky investovala spousta lidí, kterým se vyplatilo, aby se v tu chvíli neměnily ty výkupní ceny, a takže přestože ten návrh na snížení těch výkupních cen padnul, tak neprošel.

TV: Pojďme ještě z těch obnovitelných zdrojů, co dalšího tam ještě…

KP: Takže to je myslím základní důvod, proč se jim u nás v té poslední dekádě nedařilo. Tam byl tenhle ten cejch na fotovoltaice, a tím pádem ten vývoj se tady zastavil. Jinak pokud jde o nějakou širší Evropu, tak opravdu ta minulá dekáda byla ve znamení velkého rozvoje obnovitelných zdrojů, ať už jde o Německo, Británii, Francii, a to tedy ten hlavní rozvoj připadá na větrné elektrárny a fotovoltaiku, přičemž v České republice tomu dosud tak není. Nejvýznamnějším zdrojem obnovitelné elektřiny v České republice jsou bioplynové stanice.

TV: Proč se u nás nedaří třeba větrným elektrárnám, popřípadě dalším obnovitelným zdrojům?

LV: Nemáme na to vhodné podmínky, u nás to zkrátka tak je. Rok má přibližně 9 000 hodin. Ty solární panely fungují v průměru asi 1 200 hodin, z těch 9 000 větrníky asi 2 000 hodin. Prostě naše podmínky pro to nejsou ideální, nemáme tady prudké řeky, jako třeba Norové, takže ono to asi o moc lepší nebude. A určitě má smysl snažit se zlepšovat efektivitu těch obnovitelných zdrojů, používat je, ale vnímat je jako doplněk, protože když dělají ze solárních panelů elektřinu na Sahaře, je to úplně jiná efektivita než u nás.

TV: No jasně ale počítá se s tím, že ty obnovitelné zdroje budou hrát docela zásadní roli v té další strategii. Vy říkáte, že to nebude stačit?

LV: Já si nedovedu představit, že by to mohlo stačit, souhlasím s kolegou, že ten nástup v roce 2010 byl fatálně špatný. My jsme tady dotovali solární barony, kteří zastavili obdělávatelnou půdu, soláry a vlastně ani, přestože tohle všechno se dělo, tak dneska ty solární elektrárny vyrábí jenom zlomek elektřiny, kterou bychom potřebovali nahradit uhelné elektrárny.

TV: No ale to se teď trochu točíme v kruhu, protože končí nám uhelné elektrárny. Shodli jste se na tom, že víceméně ty obnovitelné zdroje tady nejsou dobře rozjeté a že možná nedoženou ten, anebo že tady vůbec nejsou podmínky pro to, aby tady fungovaly. Tak čím tedy nahradíme, znovu se ptám, čím nahradíme ty uhelné elektrárny?

KP: Tak já nesouhlasím s tím, že tady nejsou podmínky, ty podmínky jsou srovnatelné s Rakouskem, s podobnými vnitrozemskými státy, to je taková oblíbená anekdota, že řeka Dunaj je zajímavá tím, že přes ni nefouká vítr, protože na jedné straně větrné elektrárny fungují a na druhé, v tomhle případě teda na slovenské, nefungují. To je samozřejmě nesmysl. Pokud jde o to, že se ten vývoj zastavil, on se v současné době zase velmi dobře rozbíhá, jako fotovoltaika, zažívá, a teďko ta, kterou chceme hlavně, tak ta zažívá velký rozvoj.

TV: To je která?

KP: Hlavně ta střešní. A nicméně ČEZ chce do roku 2030 postavit 6 000 MW, což se samozřejmě nepostaví na střechách jenom. Takže to budou výsypky a podobné instalace. Ale 6 000 MW, to není nic, to není žádný malý zdroj, to už je něco, s čím se musí počítat.

TV: Vy se zabýváte i energií z jádra, je to jedna z vašich specializací, tak zeptám se, je právě jádro tou cestou, kterou by se Česko mělo vydat? Asi se nebavíme jenom o těch velkých jaderných elektrárnách, ale třeba i o těch malých, modulárních, o kterých se poslední dobou hodně mluví.

KP: O těch malých modulárních se hodně mluví, ale kdybyste si ho dneska chtěl koupit na trhu, tak si ho nekoupíte, není k dispozici žádná nabídka. Takže to, o čem se dneska reálně uvažuje, tak je výstavba těch bloků, které víceméně známe. To, k čemu teď běží tendr na nový blok v Dukovanech, tak je blok s výkonem 1 200 MW a je velmi pravděpodobné, že v horizontu toho roku 2040 to bude jediný blok. Takže pokud jde o nové jaderné bloky, tak se nedá počítat s tím, že by v tom horizontu 2030, 2040 udělaly nějakou velkou změnu. I proto, že ty staré…

TV: Takže zaspáváme trochu i v té oblasti těch jaderných zdrojů, zaspáváme trochu i v této oblasti.

KP: Tak tam je to dané víceméně ekonomicky, zase to, o čem už jsme tady mluvili, postavit jadernou elektrárnu není možné rychle a ani levně. Ale já si myslím že…

TV: No dobře, ale jde to naplánovat. Na co narážím, je, že třeba Polsko se rozhodlo v podstatě stát se jadernou velmocí, začínají z nuly a v průběhu 10 let chtějí postavit šest velkých bloků jaderných.

LV: Tak ví, že to je v podstatě jediná cesta, jak by třeba v budoucnu mohli vycházet bez těch uhelných elektráren. Ale právě proto, co říkal pan kolega, že jaderný blok v Dukovanech by možná mohl být dostavený v roce 2040 a byl by to ten jediný, a taky je otázka, jestli bez dostatečného zdroje vody my vůbec s těmi, kteří se dneska přihlásili do té soutěže, jsme schopni to do roku 2040 vybudovat, tak právě proto je obrovský hazard tady dneska mluvit o ukončení uhelných elektráren. A všechno to vede zpět k tomu, že se budou zavírat i ty nejposlednější uhelné doly, které tu u nás byly, že se budou zavírat uhelné elektrárny a až v roce 2032 zjistíme, že bysme to bez nich nezvládli, tak do toho bude muset vstoupit stát, odkoupit uhelné doly, odkoupit uhelné elektrárny a bude to stát hrozně moc peněz, protože…

TV: Tak na Ostravsku se o doly stará Diamo, což je státní podnik, takže tam to asi nebude zas až takový problém.

LV: Nestará se, nestará se úplně ideálně, tak, jak říkají lidé tady z tohoto regionu. Nicméně já si opravdu myslím, že se musíme chovat racionálně právě třeba jako Poláci, kteří dneska bez problémů těží uhlí. My ho místo toho dovážíme z Austrálie, a to mi prostě nedává smysl.

TV: To je zase ekonomická otázka, jestli se vyplatí těžit to uhlí, které konkrétně na Ostravsku už je v takových hloubkách, že zkrátka ty náklady jsou vyšší než potom to uhlí dovést třeba z té Austrálie.

LV: Nejde samozřejmě jenom o samotné náklady. Jde i o to, jak my ztěžujeme těm, kteří dneska jsou schopni těžit uhlí, jak jim stěžujeme život a jakým způsobem zatěžujeme třeba i právě uhelné elektrárny emisními povolenkami a dalšími. Což v důsledku znamená, že prostě tady do tohohle byznysu dneska nikdo nechce jít, protože to není byznys perspektivní. Ale řeknu jenom jedno jediné číslo. Celosvětově se za posledních 30 let zvýšila produkce energie z uhelných elektráren o 50 %. Všude jinde navyšují kapacity, my uhelné elektrárny zavíráme. Já bych si to strašně přál, kdybychom dokázali tu energii nějak vyčarovat, ale obávám se, že to prostě nedokážeme.

TV: Chcete na to reagovat?

KP: Já bych polemizoval s tím všude jinde. To je Čína, Indie, že.

LV: 50 % to je.

KP: Ale jak jsem říkal, Spojené státy odstupují od uhlí rychleji než Evropa. A my si musíme říct jednu věc, ta dekarbonizace není dělaná proto, že bych si to vymyslel já, nebo proto, že by si to vymyslela Greta Thunbergová. To je skutečnost, že globální změna klimatu probíhá, je evidentní a ty…

TV: No když India a Čína nepůjdou stejným směrem, tak jaký dopad to…

KP: Samozřejmě, to je pravda, jo, ale my jako ta technologicky vyspělá část světa se musíme pokusit s tím něco udělat. Jako představa, že nebudeme dělat nic, mi přijde nepřijatelná. Myslím, že v tomhle ohledu panuje poměrně velká shoda, že je potřeba něco dělat. Ostatně, jak jinak by mohly projít všechny ty návrhy. Ten systém obchodování s emisními povolenkami není nový, to je věc, která funguje někdy od roku 2008, akorát se začíná v poslední době daleko víc projevovat, protože ta cena té povolenky výrazně roste, ale to je plán, to je podle plánu. A bude to, je to jeden z důvodů, proč se ty uhelné elektrárny přestávají vyplácet. Ono je možné, že ekonomicky se přestanou vyplácet ještě dřív než před tím rokem 2033.

TV: To nebude hrát zase takovou roli, protože pokud nebudeme mít náhradu, tak holt budeme muset brát, i když se to vyplácet nebude.

KP: No záleží na tom, kdo by to provozoval. Jako ve chvíli, kdy ten provozovatel a majitel řekne, já už to provozovat nebudu, tak tu elektrárnu samozřejmě zavře.

TV: Pane Vondráčku, vy jste chtěl reagovat.

LV: Já musím reagovat na to slovo plán. My jsme tady v roce 2008 něco udělali a vidíme, jaké to přináší výsledky. Já si myslím, že ty výsledky jsou evidentně špatné. Když se srovnáváme.

TZ: Konkrétně, konkrétně co máte na mysli.

LV: No, co se týče třeba růstu naší ekonomiky a těch zemí, které si nezatěžují energie emisními povolenkami, tak vidíme, jak ekonomicky nás absolutně předhání. Ještě v roce 2000 slibovala v rámci lisabonské strategie Evropská unie, že doženeme a předeženeme Spojené státy. Od roku 2008, kdy jsme tady zavedli ty emisní povolenky, tak je zásadně, zásadně nedoháníme, ale ztrácíme na nich. To znamená, evidentně je to špatný plán, čím dřív od něj ustoupíme, tím to bude lepší, a samozřejmě dělejme něco, aby tady příroda byla dobrá, abychom si zbytečně neničili krajinu, ale to můžeme dělat třeba tím, že necháme zemědělce a lesníky rozhodovat o tom, co se bude dělat na jejich pozemcích a že o tom nebudou rozhodovat bruselští byrokraté. Člověk na území Evropské unie svojí činností produkuje 0,4 %, veškerého CO2, který se produkuje na planetě Zemi. Jestli si myslíme, že spasíme svět, když budeme v tuhle chvíli platit zbytečně moc peněz za energie, tak ho nespasíme.

TV: V tuto chvíli je to tedy asi v rovině jakýsi selský rozum versus ekologie, ale nějakým způsobem se s tím musíme vypořádat. Myslíte si, že právě třeba to jádro by mohlo být cestou? Tady se ptám i ze dvou důvodů. Jak už jsem zmiňoval, to Polsko, které bude budovat ve velkém jaderné reaktory, naopak Německo od této technologie upouští. Proč? Asi otázka na vás spíše.

KP: Já si myslím, že je to hlavně kvůli tomu, že Němci viděli havárii ve Fukušimě v přímém přenosu. Během havárie ve Fukušimě se totálně změnil názor Angely Merkelové na jadernou energetiku.

LV: No a na chování Němců dneska vidíme, že teda to není ekologie versus selský rozum, ale je to hysterie versus selský rozum, to, co dělají Němci, nemá s ekologií nic společného, já si myslím, že selský rozum nikdy nestojí proti ekologii. Když to budeme stavět proti sobě, tak budeme mít špatné výsledky.

TV: Na druhou stranu, zmiňovali jsme tady válku na Ukrajině, a i ta nám ukázala, že jaderné elektrárny s sebou přinášejí určitá bezpečnostní rizika, můžu zmínit útoky na záporožskou elektrárnu, což asi nikdo z nás nechce úplně.

LV: Právě proto ty malé modulární reaktory jsou cestou, protože tam nemusíte zřizovat žádnou speciální hasičskou jednotku, která na to dohlíží. Teroristi to nemají jako terč. To znamená ve chvíli, kdy třeba naše firmy ve Vítkovicích jsou schopny už v rámci prototypu tyhle ty věci vytvořit v rámci jedné fabriky, pak…

TV: Pan Polanecký říká, že nejsou k dispozici.

LV: Zatím to není něco, co by se tržně mohlo vyplatit, ale věřím tomu, že až se projde to kolečko a dotáhne se to do konce, tak třeba i právě české firmy tohle budou umět dělat.

TV: Souhlasíte?

KP: Nevidím do toho jako.

TV: Mohla by to být třeba příležitost právě pro české firmy?

KP: Nevidím do toho, jak daleko jsou ve Vítkovicích, ale ten, to kouzlo těch malých modulárních reaktorů má spočívat v tom, že se jich bude vyrábět hodně, to, proč se dosud zvyšoval výkon jednoho reaktoru, tak byla úspora z rozsahu, že jo, jako postavit jeden velký reaktor, potřebujete méně materiálu, než když postavíte dva menší. A kouzlo těch malých reaktorů má spočívat v tom, že to budete dělat sériově, že budete mít linky víceméně. A takže musíte zainvestovat do těch linek. A je tam spousta předpokladů proto, abyste to udělal. A například Rolls-Royce, který je v tom jeden z těch, kteří jsou v tom poměrně daleko, tak jednou z jeho podmínek je, chce po britské vládě garanci, že na britský trh nepustí nikoho jiného. Britský trh je pro ten Rolls-Royce tak jako že by se jim to asi vyplatilo. Ale je tam ta podmínka, že jich budou dělat hodně a že se jim vyplatí postavit ta linka.

TV: Tak třeba v budoucnu budou dovážet jinam.

KP: No, to je, to je velká otázka, jo, takže velká nejistota kolem těch…

TV: Uvidíme i z hlediska toho, jak vláda určí tu strategii do roku 2050, určitě bude dost času si o tom popovídat v budoucnu. Mými hosty byli předseda Svobodných Libor Vondráček, díky, že jste přišel.

LV: Děkuji za pozvání.

TV: A Karel Polanecký, energetický expert hnutí Duha, i vám díky.

KP: Děkuju vám.

TV: Na shledanou, pánové. No a z dnešního pořadu Co na to vaše peněženka je to vše, vám díky za pozornost a určitě zůstaňte u vysílání CNN Prima News, já se budu těšit na viděnou.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

A avizovaná dvojice už je se mnou ve studiu. Já tady vítám Johannu Nejedlovou,

pěkný večer. Pěkný večer vám i divákům. A zdravými Matěje Gregora. Pěkně. Dobrý. Děkuji za pozvání. Tak, ale začnu s dovolením dámou a vrátím se k jednomu tématu, které bude velmi žhavé, bude zítra

probírané ve sněmovně, protože se tam uskuteční mimořádná schůze a řeč bude o migračním paktu. Já jenom připomenu, že ten prošel minulý týden Evropským parlamentem, míří znovu na Radu

ministrů a opozice jasně říká, že ministr vnitra Vít Rakušan by ho měl odmítnout. Naposledy jsme se hlasování zdrželi. Jaký je váš postoj? Já bych předně chtěla

říct, že velmi dobře, že žijeme ve státě, ze kterého ještě nikdo nikam nemusí utíkat, ale měli bychom chápat to, že jsou lidé, kteří ze svých států uprchnou

musí. My jako zelení, možná překvapivě jsme taky proti tomu migračnímu paktu, ale z úplně jiných důvodů než ostatní. My jsme přesvědčeni o tom, že je nastavený tak, že nám nepomůže

řešit migraci, nepomůže migrantům a zásadně zkomplikuje jejich situaci. Je tam spousta výjimek z výjime, což znamená, že třeba

ty příchozí azylanti nebudou moct projít sami tím řízením a budou potřebovat pomoc. Nelíbí se nám, že budou drženi v detencích. Někdy to může vypadat, podle

toho, jak jsme to zkoumali, že tam můžou být až roky. To není výhodný pro nikoho. Nás to stojí peníze. Pro ně je to podle mě nehumánní. Ale jsem přesvědčena o tom, že hlavní problém je

v tom, že tady teď máme spoustu politiků a političek, kteří místo toho, aby řešili naše reálné problémy, který nás v Česku a v Evropě trápí, tak zvedají

nenávist vůči migrantům, Rose míchávají rasismus, xenofobii, náboženskou nesnášenlivost. Věc, která je

prostě přirozená. To, že jsou státy, ze kterých lidé musí uprchnout a my bychom jim měli pomoct a postarat se o to, aby byli dobře integrovaní, takto neřeší a místo toho prostě jenom na to

já si půjčím tu první část. Vy byste byli proti, ale z jiných důvodů, než je v tuto chvíli většina politiků. Doplním, že podobný postoj zastávají třeba Piráti v tuto chvíli, pane Gregore. Svobodní, tuším,

by byli také proti, ale z opačných důvodů. My jsme čekali, než se to schválí, abychom viděli tu konečnou podobu, s jakou to vlastně půjde do toho finálního tažení. A naprosto mě vykolejilo,

že Vít Rakušan, který sliboval, že by v tom migračním paktu měla být výjimka pro ČR z důvodu toho, jak jsme přistupovali k invazi na Ukrajinu a k začlenění ukrajinských uprchlíků, tak

lhal, protože žádná výjimka tam není. A tady toto mi teď visí jako obrovská otázka, na kterou doufám, že dostaneme odpověď v té zmiňované sněmovní schůzi, aby na ministr vnitra takto lhal mi jako Svobodní

jsme samozřejmě proti a myslím si, že když chceme argumentovat proti migračnímu paktu, tak určitě není třeba rozpoutávat nějakou nenávist. My vidíme, že ta integrace těch uprchlíků v těch západních zemích, které do

toho šly dříve, dlouhodobě nefunguje. Můžeme se podívat na vyšší kriminalitu, na problémy ve školství v Německu, ve Francii atd. migrační pakt bude velký problém jak pro ty země, tak pro ty uprchlíky.00:08:10

Právě proto, že se EU opět snaží ovládnout azylová řízení 27 členských zemí a snaží se za ně rozhodovat, kdo kde půjde, kolik kdo zaplatí,

jakému budou dány sociální jistoty. A takový moloch pochopitelně nejde utřídit. A mě pro mě překvapuje to, že stejné chyby jsme viděli v roce 2016, že opět selhalo migrační řešení

a EU, která měla téměř deset let na to přijít s nějakým novým řešením, s ochranou vnějších hranic, tak by se nám to líbilo ve Svobodných. Tak zase přišla s něčím, co nařizuje, kolik kdo má přijmout a kolik

má kdo platit. A to je škoda. Změní dynamiku. Zůstanu u vás. Vy jste hovořil o těch kvótách a té výjimce tedy tady je spor o to, nakolik má Česko mít výjimku, protože v tuto chvíli má zhruba tři procenta jaksi

migrační kvóty splněné tím, že jsme přijali uprchlíky z Ukrajiny. Tak vy potřebujete nějakou další definici a do jasně ní vlastně té výjimky nebo toho konstatování

kolem kvót. Mě naprosto udivuje, že se v roce 2024 bude ČR někoho ptát, kolik může a nemusí přijímat migrantů na základě nějakých kvót. Já mám zato, že ČR je pořád suverénní země, která si může sama rozhodovat o tom, kolik lidí přijme, za jakých podmínek, jaké jim nabídne sociální podpory. A přece nepotřebujeme EU, aby nám říkala,

kolik migrantů máme nebo nemáme přijímat, za jakých podmínek. Takže abych ty kvóty vymazal úplně, celý migrační pakt společně s ním. Máme být víc suverénní, nebo víc integrovaní? Toto byl přesně příklad toho, co jsem říkala. Máme nějaký jiný podstatný problém, který bychom měli řešit a nestrašit uprchlíky? My víme, že český, slovenský, evropský firmy potřebují zaměstnance,

máme tady a chybí jim. Máme tady možnost dobře integrovat lidi, kteří utíkají a potřebují pomoc. My můžeme pomoct, můžeme dohlédnout na ten integrační proces a můžeme z toho, že sem přišli, ve výsledku všichni, benefit. Ovad jde ale o to, abychom se koukli na to, kde jsou problémy a napravili Jeanne. Ne jako nadávali na to, že jsou

lidi, kteří potřebují utéct a snažili se tady stavět nějaké zdi, které nikdy nefungovaly a fungovat nebudou. Pojďme po té ekonomické podstatě. Já si půjčím argument hnutí ANO, které se

mimo jiné bude ptát, nakolik máme dostupný detenční zařízení a kolik případně bude stát vybudování dalších. To je jeden z ekonomických prvků. Znáte odpověď? No, my především říkáme,

že ty lidé nemají chodit do detenčních zařízení, protože za nás třeba to ten migrační pakt říká. Není správné, aby malé děti byly zavřený v něčem, co připomíná vězení. Myslíme si, že by měl být rychlý proces. V ideálním případě. My bychom chtěli, aby ti lidé mohli žádat o humanitární výzva už

v zemích svého původu, tudíž by je buď dostali nebo nedostali a nemuseli jsme řešit, jestli budou v nějakých detencích, protože by sem přicházeli především lidé, jejichž pobyt

už byl schválen. Což je ale něco, s čím ten migrační pakt, s kterým vy nesouhlasíte, vlastně počítá. Víte, ono je to hrozně těžké takto říct, s čím počítá nebo nepočítá právě

v tuto chvíli, kdy jsme teď zjistili, že některé výjimky, které měl obsahovat, obsahovat nebude. Teď bude taky dlouhá diskuse, kdy se k tomu budou ty národní státy vyjadřovat, takže já bych ještě v tuto chvíli počkal, jaká bude konečná verze

toho paktu. A já bych jenom zareagoval na jednu věc. Když chce někdo v ČR pracovat, tak se dají vyřídit věci, jako jsou pracovní víza a hlavně my jsme v posledních dvou, třech letech přijali zhruba 300 – 400

tisíc uprchlíků z Ukrajiny. A toto je věc, která bude trvat deset let, dvacet let, než uvidíme, jak se to povedlo, jak se začlenilo, jak si na to zvyklo školství. A v tuto chvíli bych byl velice opatrný k tomu, abychom

nějakými kvótami k tomu šli. Navíc ten migrační pakt, a to je podle mě velký problém, on vlastně říká, že když nějaká země toho migranta přijme, tak on odsud vlastně nemůže pryč. A vzniknou tady situace, kdy někdo,

kdo chtěl třeba nejčastěji do Německa, do Francie, do těch zemí, které jsou známy tou velkou sociální podporou těch příchozích migrantů, tak on může skončit v ČR, bude mít nárok na sociální podporu pouze

tady a my tady budeme mít lidi, kteří tady vůbec vlastně nechtěli. A to je problém, se kterým můžeme mít. Nebo vidíte, že ten problém už tady opravdu je, že to riziko tady je. Jak se můžu dál zopakovat,

jestli. Vy hovoříte o tom, že tady zůstanou desítky, nebo zmiňoval jste problém, že by tady zmiňovali, zůstávali takoví lidé, ale vidíte ten problém? Ano. V minulé migrační vlně, tak tady byli

lidi, kteří byli, kteří byli z íránské skupiny a potom se vrátili zpátky a mohli třeba jít do jiné evropské země. Migrační pakt ale říká, že kdo přijde do ČR, nebo řekněme to na rovinu, bude přidělen

do ČR, což mě taky připadá nehumánní, tak on nebude mít nárok na jinou sociální podporu v žádné jiné zemi EU a bude tady muset zůstat, nebo bude muset jít do té země, ze které teda on z nějakých

důvodů odešel. Takže to je za mě absolutní nesmysl. Já se tady shodnu v tom, že bychom neměli nutit lidi, kteří utíkají ze svých zemí, být ve státě, ve kterém být nechtějí. Rozumím

že třeba chtějí tam, kde už mají nějakou komunitu a můžeme jim dát nějakou pobídku, aby chtěli jít do Česka, ale neměli bychom je k tomu nutit. Ale nejzásadnější je to, že vy tady

tvrdíte, že je tady nějaký obrovský problém s migrací. My jsme přijali šest milionů lidí z Ukrajiny v celé Evropě za poslední dva roky. Ten migrační problém, o kterém tady mluvíme, je00:13:00

200 tisíc lidí ročně, který přicházejí tou jižní a středozemní cestou. Neporovnatelný čísla. Ten problém je vlastně jako marginální, když se podíváme na to, kolik těch lidí00:13:10

přichází. A to, co vy říkáte a co říkají ostatní politici, je prostě strašení a není to správný. Pojďme ještě jednou k té ekonomické podstatě. Vaše reakce? Já se na to musím zareagovat.00:13:20

To není strašení lidmi. Já vím, že asi máme nějakou vizi, nebo vy máte nějakou vizi, jak chcete začleňovat lidi, ale prosím, podívejme se na ten západ, podívejme se do toho Německa, podívejme se do té Francie.00:13:30

To není, to není žádné strašení. Pojďme si konečně přiznat, že opravdu začleňování lidí z Blízkého východu, afrických migrantů přineslo Evropy opravdu obrovské problémy, zvýšenou kriminalitu,00:13:40

ty lidi se nedaří začlenit, často třeba ani dodneška neumí jazyk. Vznikají ghetta v celé západní Evropě. Paní Nejedlová, nechci tady jako vyvolávat žádné silné emoce vůči vám, ale opravdu, jestli o tom chcete mluvit, běžte00:13:50

se tam podívat, jsou to věci na. Děkuji. Za chvíli, za malou chvíli. Dám příklad právě na těch Ukrajincích. Ale ještě jeden ekonomický rozměr a vrátím se k té mimořádné schůzi hnutí ANO, které zároveň bude diskutovat00:14:00

o tom, nakolik se máme v rozpočtu připravit na to, že budeme muset platit právě za výjimku, pokud jde o přijímání nebo ne přibývání uprchlíků? Máme se vyzbrojovat v rozpočtu00:14:10

teď už dopředu, že se vyplatíme z té případné kvóty, pane Gregore? No tak pokud nám EU samozřejmě dá vybrat mezi nějakou bezpečností ČR, ať už je to v otázkách kriminality00:14:20

nebo zdravotnictví nebo stabilního školství anebo se vyplácet, tak je to taková trošku Sofii na volba, kdy já úplně nevím, na kterou stranu se v tuto chvíli přiklonit a já doufám, že vláda vezme rozum do hrsti a00:14:30

tak jako před volbami koalice spolu slibovala, že nebude uvrtá vad ČR do migračních paktů, do zákazu a tak se k tomu postaví čelem, ten slib dodrží a prostě to nepůjde. Takže v tuto chvíli to nezáleží00:14:40

úplně na hnutí ANO ani na té mimořádné schůzi, ale na vládě, jak se k tomu postaví. A bohužel toto nejde predikovat, protože vidíme, že ministr vnitra Rakušan už jednou o migračním paktu prokazatelně lhal.00:14:50

Paní Nejedlová, jak by se k tomu měla vláda postavit? Já ještě jednou můžu jenom zopakovat, že jsou tady lidé, kteří potřebují utéct ze své země. My můžeme nastavit dobře integrační,00:15:01

dobře integrační postup tak, aby byli pro Evropu a Česko přínosem, protože tady máme firmy, které si stěžují, že nemají dostatek zaměstnanců. Můžeme00:15:10

z toho všichni těžit, anebo můžeme strašit, vyvolávat nenávist místo toho, abychom řešili reálné problémy, který tady v Česku i v Evropě máme. Tak já teď půjdu k těm datům. Vy jste tady00:15:20

hovořil o Ukrajincích, tak já připomenu, že podle Ministerstva vnitra státy se na začátku letošního roku za první čtvrtletí poslal na dávkách Ukrajincům 0,9 desetin miliardy korun. Na00:15:30

druhou stranu ti pracující, kterých je převážná část, do rozpočtu, do naší státní kasy odvedli o miliardu víc, než je ta zmiňovaná částka, tedy téměř dvě miliardy. Tak je to přínos00:15:40

migrace nebo není? Já jsem o tom nedávno tady diskutoval právě v tomto pořadu, že to se ukáže dlouhodobě, jaký přínos to je. Ale samozřejmě to začleňování migrantů z Ukrajiny je mnohem00:15:50

lehčí, protože ukrajinština je slovanský jazyk podobně jako čeština. To znamená, já jako učitel jsem také pomáhal se studiem těch dětí. Bylo to šikovné, bylo tam vidět zájem a ono skutečně řada těch Ukrajinců v ČR00:16:00

opravdu pracuje. Budou přínosem pro státní rozpočet? Samozřejmě. My už dávno předtím, než začala agrese na Ukrajině, tak jsme viděli, že české zdravotnictví má personální nedostatky, že se to propisuje do školství.00:16:10

A právě tady musíme být opatrní, abychom právě v době, kdy začne těch 300 tisíc lidí se rozhodovat, jestli v té ČR zůstanou, nebo se v případě ukončení konfliktu vrátí zpátky na Ukrajinu, případně00:16:20

kdy to vůbec bude. Takže tady uvidíme za dlouhé roky. Jak říkám, to je otázka na desítky let, jak se to povedlo. Ale samozřejmě zatím můžeme říct, že ta integrace těch Ukrajinců je mnohem úspěšnější, než00:16:30

by byla, než by byla integrace stejného počtu lidí, kteří by přišli z úplně jiného kontinentu, úplně jiné, z úplně jiné části světa. Paní Nejedlová, když vy hovoříte o další integraci,00:16:40

jak tedy tyto lidi namotivovat, aby zůstali a skutečně zůstali za prací a jiným životem? My víme, že ty lidi sem přicházejí a chtějí se tady jako uplatnit00:16:50

na trhu práce, nechtějí sedět doma nebo být zavřený v detenci. My musíme umožnit přístup na ten pracovní trh, což často právě ti azylanti nemají, takže se ani integrovat nemůžou. A00:17:00

musíme jim pomoct tím, aby rozuměli naší řeči a aby znali ty naše zvyklosti a pravidla dodržovali. Na tom se asi všichni shodneme. Když tady někdo00:17:10

je, tak musí ty pravidla znát a musí je dodržovat. Potřebuje k tomu jenom to, abychom mu vysvětlili, jaký ta pravidla jsou a nakolik je toto ekonomicky náročné. Já00:17:20

na to nemám žádnou kalkulaci, ale rozhodně vím, že když ty lidi přivedeme a budou tady pracovat, takto výhodné nakonec bude. Pane Gregore. Jo, tak jako tady je třeba hlavně říct, že ti00:17:30

Ukrajinci tady přišli bez jakéhokoliv migračního paktu a EU nikomu nenařizovala, kolik má nebo nemá přím od lidí z Ukrajiny. A samozřejmě je rozdíl, když se tu znovu bavíme o lidech, kteří tu chtějí přijít za rodinou,00:17:40

chtějí tu přijít za práci, můžou využívat už platných azylových zákonů ČR, azylové řízení, požádat si o občanství, případně přes rodinného příslušníka, případně pracovní vízum.00:17:50

Ale to, co EU chce způsobit tím migračním paktem, tak to nebude jenom ekonomicky náročné, ono to bude hlavně opravdu ohrožení bezpečnosti ČR. A to není strašení, protože skutečně tady půjdou lidi,00:18:00

kteří tady nechtějí být a přijdou tady ze zemí, které se v západní Evropě ukázaly, že opravdu nejsou schopni se integrovat do té Evropy. Prosinci víme. Není ten český prvek moment, kdy na sebe00:18:10

ukázat a říct, podívejte se, my jsme to zvládli, jsme inspirací. U západu ČR. Myslím teď v té integraci Ukrajinců. Ano, ale my se bavíme o integraci Ukrajinců, což je sousední země,00:18:20

což je sousední země Slovenska. Je to země, která je opravdu stovky km vzdušnou čarou. Pro ty lidi je lehčí naučit se jazyk. Často už tady někoho z příbuzných měli. Řada Ukrajinců už tady měla funkční organizace,00:18:30

protože přes pracovní agentury tu řada Ukrajinců pracovala. Ale tady se bavíme lidí ze zemí třetího světa, z Afriky, případně z Blízkého východu. A tam prostě na tom západě vidíme, že je to obrovský průser.00:18:40

A i když to nejde tak vidět, jak ho to třeba jde vidět v těch zemích, tak je to obrovský průser. Já tady zmíním, že se. Pak problém. Tam se máme škatulkovat? Ale. Pardon.00:18:50

Gory. Například Stockholm, byl vyhlášený stav teroristické nouze právě kvůli těm ghetům. A to je něco, čeho my tady čelíme. Pokud to bude migrační pakt a budou tu proudit tisíce, desítky tisíc lidí. Posuneme00:19:00

v té. Diskuse a máme tedy škatulkovat? Vy si myslíte, že lidi z Afriky jsou nějaký horší lidé, nebo co tím myslíte? Když říká já i hrozbou nebo. Prosím. U00:19:10

naučí. N. Nepodsouvejte mi něco, to jsem vůbec neřekl. Já jsem pouze řekl to, žena i na západě Evropy vidíme, kam tady toto dospělo. Vidíme, jaký byl ten konflikt těch lidí, kteří přišli z úplně jiné kultury.00:19:20

Vznikly tam ghetta, na školách se někteří učitelé v Německu bojí učit. Já nevím, proč to je, ale vidím, že to tady je. A pokud vidím, že někdo chce podobná migrační pravidla dát do ČR, tak je to prostě hloupost.00:19:30

Německo, Francie a další země si tu migrační krizi vyvolaly sami. Němečtí politici říkali, pojďte k nám, my to zvládneme. A s tím čelí. ČR tady tento zájem nemá. Máme tady momentálně 300 tisíc lidí,00:19:40

kteří přišli z Ukrajiny. Ti můžou úplně v pohodě momentálně tady pracovat, co tady začlení. Žádné velké problémy tady nemáme a já prostě nevidím důvod, proč dávat Brusel. Kdo00:19:50

tam na vás s dovolením navážu, vrátím se ještě jednou k tomu pracovnímu trhu a také k těm ekonomickým výhodám. Další kandidátka do Evropského parlamentu Danuše Nerudová už v roce 2022 odhadla, že Ukrajinci,00:20:01

kteří zde zůstanou za prací, by mohli na důchodovém pojištění odvézt až 13 miliard korun. Tak je to možná díra, kterou jsme vlastně schopni zalepit právě v tom penzijním systému.00:20:10

No, nám bohužel, jak to tak vypadá, nezbývá nic jiného, než pracovat s tím, že do Česka a do Evropy přijdou lidé, kteří hledají novou příležitost. Naštěstí00:20:20

jsme kontinentem, kde se lidem stále ještě daří. Někteří lidé utíkají z nebezpečí, někteří lidé sem chtějí prostě přijít žít z jiných důvodů. A my bychom00:20:30

prostě měli vše udělat všechno proto, aby to pro nás byla výhoda a abychom z toho mohli těžit. Máme tady prostě nízkou porodnost. Je00:20:40

to i selhání třeba rodinné politiky a podpory žen, ale dlouhodobě se ukazuje, že jedním z těch způsobů00:20:50

řešení je prostě migrace. Jsou migranti řešením důchodového schodku, pane Gregor? Ten důchodový schodek nevznikl náhodou. Ten důchodový schodek vznikl, protože ten důchodový00:21:00

systém je prostě postavený na špatných základech. On prostě nepočítá s tím, že ta porodnost může a nemusí kolísat. A vidíme to právě v té velké generaci Husákových dětí, kdy ta porodnost těchto lidí00:21:10

v době, kdy dospěli, byla prostě řádově nižší, a proto tu vůbec nějaký důchodový problém dneska je. A my, pokud chceme, aby se tato krize neopakovala, nechceme každých dvacet let ob jednu generaci zkrátka lepit00:21:20

díry v důchodovém systému tím, že budeme uměle zvyšovat poptávku po migraci, tak my prostě ten systém musíme předělat. U nás se tomuto tématu ve svobodných věnuje ekonomka Markéta Šichtařová. Ta například přišla00:21:30

s určitými. To jsem se s opuštěním. Pane Gregor, na to jsem se neptala. Já se ptám na to, zda těch 13 miliard je něco, z čeho se dá čerpat, na čem se dá stavět, zda vlastně vynakládat podobné analýzy jako00:21:41

naděje důchodového systému. Víte, víte, pokud budeme počítat s tím, že migranti přinesou 13 miliard do důchodového systému, tak musíme počítat, že ti migranti přirozeně přinesou vyšší výdaje, ať00:21:50

už je to v tom oblasti zdravotnictví, v oblasti školství, v oblasti, v oblasti úřadu. Takže toto prostě není řešení a paní Nerudová je bohužel známá tím, že i když je má profesorů ekonomie, tak ji vůbec nerozumíte.00:22:00

Norové, to nevychází panně. Ale jakoby opět podle mě jako nepřemýšlíte nad tím, co jsou naše reálné problémy. Nám tady chybí lékaři. Lékaři jsou bohužel už často00:22:10

v důchodovém věku. Nemáme dostatek mladých lékařů. Potřebujeme přivést nové lidi, kteří budou dělat tuto práci. Těch profesí, které je potřeba obsadit lidmi, kteří tady prostě nejsou,00:22:20

je mnoho. Jsou to třeba pečovatelé, jsou to zdravotní sestry. A my potřebujeme nějakým způsobem tady tu situaci vyřešit a nevyřešíme ji tím, že budeme nad tím problémem00:22:30

zavírat oči a čekat, až se někde narodí. Přiznává, že konkrétně například u lékařů se nedaří nostrifikovat dané dokumenty, že se nepohybují00:22:40

Ukrajinci třeba v podobném systému jako čeští doktoři, že často chybí právě ta jazyková motivace. Je tam jazyková bariéra, ale se to podařilo vyřešit za uplynulé dva roky. Je to problém,00:22:50

který se dá vyřešit. Bohužel naši politici a političky v tomto selhali. Já jsem ten problém viděla už rovnou, když jsem, ti lidé přicházeli. Oni měli rovnou00:23:00

začít absolvovat vzdělávání jazyce tak, aby se dorozuměli. Měli jsme se vynasnažit, aby mohli pracovat ve své profesi, abychom co nejdřív uznali tu jejich kvalifikaci00:23:10

a využili jsme nejvíc ten jejich potenciál. Bohužel to v části, u části těch lidí dopadlo tak, že dělají nekvalifikovanou práci nebo práci, na kterou nevyužíváme00:23:20

jejich kvalifikaci. A dopadlo to tak, že bohužel některým lidem, kteří v Česku žili před tím, tu práci sebrali. A ti lidé jsou teď pochopitelně rozčílený00:23:30

a jsou naštvaný na tu, na tu část těch Ukrajinců, kteří sem přišli a je to z mého pohledu chyba toho, jak se k té situaci postavila naše vláda a jak tu situaci nezvládl.00:23:40

Uzavřeme téma migrace. Poslední otázka tímto směrem, pane Gregore, nezvládla tedy situaci česká vláda, nebo zvládla a nezvládla ji EU? V oblasti čeho? V oblasti migrace případě? No tak v oblasti00:23:50

migrace se to prostě nedá říct, protože pokud se bavíte o tom ukrajinském přílivu 300 tisíc lidí, tak to prostě ukáže čas. Já ze své zkušenosti v Moravskoslezském kraji můžu říct, že koordinaci těch00:24:00

center, která pomáhala i s tou integrací, tak to prostě nezvládli, protože nekomunikovali, neměli instrukce a ti lidi často pracovali na kolenou. Takže za mě tady v tomto ohledu to určitě nezvládli. Ale to, jak00:24:10

to bude vypadat v ČR a jaký bude ten důsledek, to prostě ukáže otázka dalších, dalších několika vlád, takže to není otázka jenom této vlády. Završím téma migrace, další klíčové téma do evropských00:24:20

voleb bude také Green Deal, alespoň to ukazuje průzkum mimo jiné společnosti STEM Mark. Paní Nejedlová, změní se podle vás po těch červnových volbách nějak zásadně poměr sil v Evropském parlamentu,00:24:31

který zároveň přepíše přístup ke Green Dealu? Samozřejmě neumím odhadnout, jak prostě volby dopadnou. A co můžu říct, je to, že je chyba, když tady00:24:40

teď politici a političky říkají, že Green Deal je potřeba zásadně opravit, zrušit, brzdit, že potřebujeme rally, ve skutečnosti tito00:24:50

politici nevidí, jaká je budoucnost. My nezbytně nutně potřebujeme transformovat naši ekonomiku tak, aby byla zelená a abychom dokázali konkurovat00:25:00

Číně a Spojeným státům, kteří do tady té zelené transformace investují, tak to musíme udělat, jinak my konkurenceschopní nebude. Přesto, když se podíváte do praxe, tak00:25:10

nesouhlasíte s těmi argumenty. Je to náročné, je to pracné, stojí to spousty peněz. Jsme tady v situaci, kdy řada firem se ocitla opravdu v krizi po vysoké inflaci, energetických00:25:20

nárocích loňského roku. Green Deal je nástroj. Ten nástroj je soubor opatření, který slouží k tomu, abychom snížili emise CO2 v00:25:30

našem prostředí. Většina lidí v Česku rozumí tomu, že toto potřebujeme dělat, protože tady před námi je globální klimatická krize. Minulý týden bylo venku00:25:40

na koupání, to v dubnu není normální. Ten nástroj může mít nějaký mouchy, může být potřeba ho upravovat v budoucnu, ale ten cíl zásadní je správný.00:25:50

Pardon, vidíte tam jenom krátce, ať dám prostor panu Gregorovi. Prostor pro úpravy máte vy tam za sebe nějak. My si myslíme, že ten Green Deal má být ambicióznější, ale zároveň je potřeba dohlédnout na to,00:26:00

aby všechny peníze, který do něj Evropa investuje, nakonec pomohly občanům a občankám Evropy a Česka v tom, aby se jim líp žilo. Nechceme, aby ty peníze šly00:26:10

především velkým byznysům, což se teď občas děje. Tak předpokládám, že pro vás Green Deal už je ambiciózní. Jak se k němu postavíte vy? No tak samozřejmě my svobodní, až se dostaneme do Evropského parlamentu,00:26:20

tak budeme chtít, europoslanci dalších zemí blokovat veškerá nařízení, která z Green Dealu vyplývají, protože toto je prostě slepá ulička. Paní Nejedlová říkala transformovat ekonomiku, ale tu ekonomiku00:26:30

chtějí transformovat lidé, kteří ekonomice absolutně nerozumějí. A pojďme si to ukázat na reálných čísel. Zkrátka a dobře miliardy, miliardy eur, které se momentálně tisknou a které proudí,00:26:40

jak říkala paní Nejedlová, do toho byznysu, to se děje opět stejně. Tady my například se bavíme hodně o zákazu spalovacích motorů, který zkrátka dobře způsobí výpadek na tom pracovním trhu a který hlavně způsobí00:26:50

to, že lidé nebudou mít jakýkoliv dostupnou automobilovou dopravu, protože tady se bavíme pořád o nějaké ekologii, bavíme se o nějakém životním prostředí, ale to, že Evropa zakáže auta a Green Deal,00:27:00

to zkrátka nezmění v klima vůbec nic. Prostě a dobře je třeba Gregor tuto chvíli končím. Kde byste začal? Já vím. Když říkáte, že byste postupně rušil. Víte, no, já bych začal00:27:10

u toho zákazu spalovacích motorů, který si samozřejmě odložila po vystoupení z EU Velká Británie, prozatím tuším o pět nebo deset let. A takto budou následovat další země, protože zkrátka dobře ty návrhy, čím víc00:27:20

se blíží ta data 2032 1050, tak tím více se ukazuje, že je to nereálné. Prostě my si musíme uvědomit, že peníze se netisknou v tiskárně a lithiové baterie nerostou v lese na stromě00:27:30

a že zkrátka veškeré návrhy, které EU říká, tak nepomáhají ani životnímu prostředí a ani ne transformují ekonomiku. A já tady prostě musím zmínit, že tady tyto pokusy o to transformovat ekonomiku00:27:40

a za peníze občanů rozhodovat o jejich životě, to vždycky selhalo. V případě zelených můžeme zmínit ten byznys se solárními barony nebo přimíchávání biopaliv. To byly dvě věci, které stály desítky, možná00:27:50

stovky miliard korun. To zaplatili lidi ze svých kapes. Nezměnilo to na životním prostředí s nic, akorát to opět omezoval. Vrátím se na paní, na Jedlovou. Podobné argumenty v tuto chvíli používá například00:28:00

Svaz průmyslu a dopravy, který říká, že Green Deal je potřeba udělat, nicméně že je přehnaný. Je potřeba trošku z těch závazků ustupovat, když to vezmu velmi jednoduše. A00:28:10

zmiňuje vlastně to stejné, co zmiňoval tady pan Gregor, a sice, že spousta těch věcí jsou podmíněny elektrifikací, výstavbu nových zdrojů, ať už to je třeba jádro a dalších elektráren,00:28:20

což chce čas, akce, finance. Přesně. Jak tento proces urychlit a financovat? Máte recept, paní? Je potřeba ty finance vzít, navýšit ten rozpočet na tu zelenou00:28:30

transformaci a pořádně se do toho pustit. My nemůžeme před tím problémem, který tady máme a o kterém ví už celý svět, a to je to globální oteplování, strkat hlavu do písku, pokud to00:28:40

budeme. Pokud toto budeme dělat, tak nám ujede vlak. Naše ekonomika naopak zkolabuje, lidi tady nebudou mít práci, nebude.00:28:51

Nechce nám tady dobře žít. My teď každou korunu, kterou investujeme do té transformace, tak ta se nám čtyřikrát vrátí. Čím déle to budeme odkládat, tím to bude dražší. Ty peníze00:29:00

EU má kde vzít. Evropský rozpočet je momentálně jedno procento HDP. My jako zelení jsme přesvědčeni, že je potřeba ten rozpočet výrazně posílit. A peníze00:29:10

se na to dají najít, zelení třeba dlouhodobě podporují řešení daňových rájů, do kterých unikají až 200 miliard eur, který by se00:29:20

daly na toto využít. Bohužel nám tady momentálně vládnou politici a političky, kteří jsou financovaní třeba firmami, kteří v těch daňových rájích. Děkuji. Opět do aktuální situace. Vy jste tady00:29:30

zmiňovala tu konkurenční výhodu, a sice, že Spojené státy už se ponořili do nové zelené ekonomiky, stejně tak třeba Čína, která je v tuto chvíli vlastně na vrcholu výroby elektroaut,

tak budeme je moci ještě nějak dohnat, pokud se vlastně neobrátíme na ta zelená pravidla. No tak Spojené státy se sice integrovali nebo se hloubí, ponořili do zelené ekonomiky a taky

zadlužení vůči jejich HDP za posledních 30 let raketově skočilo. A co se týká Číny, tak to prostě nemůžeme porovnávat s Evropou. Čína začala dělat ekonomicky rozumné kroky už před dvaceti lety, tak ji vypustila

emise, které mi tady nevypustíme za další tři století. A teď to snižuje. A samozřejmě Green Deal, to je přesně důvod, proč my budeme později závislí na zemích, jako je Rusko a Čína, protože my zkrátka ten průmysl naprosto

tím Grendelem zničíme, pokud s ním něco okamžitě neuděláme. Já teda nevím, jestli spaní Nejedlovou, žijeme ve stejné zemi, ale v ČR nemůžeme hledat žádné další peníze, které budeme posílat do EU.

Tam jsme posílali peníze z emisních povolenek, kde ty peníze jsou? A pardon, já nevěřím nikomu, kdo lítá tryskovým letadlem prostě na klimatické konference do Dubaje nebo z Vídně do Bratislavy,00:30:30

což šla von der Leyenová děla. Ještě prošel, pane Gregore, omlouvám se, náš. Jasně. Na chvíli dvojice kandidátů do Evropského parlamentu Matěj Gregor na Hedlová. Děkuji. 

Hezký večer. Nízká. Na shledanou. Hezký večer přeji i vám, vám z peněženky je to vše. Těším se na viděnou na CNN Prima News.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31