Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Proč se smířit s tím, že bude někdo vyhodnocovat bezpečnost názorů, ptá se Vondráček

Proč se smířit s tím, že bude někdo vyhodnocovat bezpečnost názorů, ptá se Vondráček

Vojenská operace Ruska na Ukrajině přinesla do našich poklidných luhů a hájů další nový fenomén. Z internetového prostředí zmizely některé informační zdroje a nestojí za nimi ekonomický kolaps, ale rozhodnutí České vlády, která označila několik webových serverů za dezinformační a vystavila jim červenou kartu. To, že nešlo o blesk z čistého nebe, ale že vládní úředníci připravovali vstup do svobodného šíření informací, naznačil v rozhovoru v XTV předseda strany Svobodných Libor Vondráček.

„Vít Rakušan už dlouhou dobu hovořil o tom, jak chce razantně bojovat proti všemu, co on označuje za dezinformace. Proto si myslím, že současná situace kolem Ukrajiny je jen tragickou záminkou, abychom se postupně smiřovali s tím, že někdo bude vyhodnocovat společenskou bezpečnost určitých názorů. Dříve to byl koronavir a teď je to Ukrajina,“ odpovídal v televizním studiu Luboše Xavera Veselého Vondráček

„Nejde mně ani tak o konkrétní weby, ale o princip. Vypínají se další weby a je klíčová otázka: Kde to skončí? Když projdeme specializovaný web Ministerstva vnitra Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tak jako nebezpečný je vnímaný i středoevropský narativ a důraz na spolupráci V4, protože to údajně popuzuje proti Západu. Je otázkou, jestli i tyto názory nebudou utlumovány,“ obává se předseda Svobodných dalších zásahů do mediálního prostředí. 

Vypínání některých informačních webů prý může nést znaky omezování svobody slova a volné šíření informací. Přitom vláda se těmito rozhodnutími podle Vondráčka paradoxně střílí do vlastních nohou. „Vláda by se měla starat o to, aby byla poctivá v rámci vlastní komunikace, aby jí lidé mohli důvěřovat a důvěřovali médiím, které považuje Strakova vila za správné, jako je například Česká televize. Pokud by se občané necítili v těchto médiích podváděni, tak by nehledali útočiště jinde. Těm, kterým byl vypnut jejich oblíbený web, určitě hned nezachutná Česká televize, ale budou hledat útočiště někde jinde,“ řekl Vondráček.  

V rozhovoru Luboše Xavera Veselého s Liborem Vondráčkem padlo také slovo cenzura. Předseda Svobodných moderátorovi toto slovo obhajoval. „Pokud bychom byli ve válečném stavu nebo alespoň ve stavu nebezpečí či se do rozhodování o vypínání serverů zapojily i soudy minimálně předběžnými opatřeními, tak bychom se mohli bavit, že vypínání jakýchkoliv informačních kanálů je podle práva. Ani jedna možnost však nenastala, a tak jsou tyto vládní zásahy, ať už je to prostřednictvím soukromé společnosti či nikoliv, jednoduše cenzurou,“ řekl Libor Vondráček v rozhovoru v XTV na téma svobody médií a aktuálních zásahů do mediálního prostředí.

Vondráček si Českou televizi nechal na mušce i v další části rozhovoru s Xaverem Veselým. Česká televize totiž podle něj není férová k ostatním televizím. „Existují soukromé televize, které se zabývají zpravodajstvím. Ty si na sebe musí vydělat a fungovat tržně. Myslím, že kdyby se na Českou televizi dívali jen lidé, kteří si za svoji volbu dobrovolně zaplatí, bylo by to férovější a také by to Českou televizi tlačilo do kvality a vyváženosti. Teď je celá veřejnoprávní televize v naprosto pohodlné pozici a vysílá si, co chce. V Británii je už zaběhnutý systém, že veřejnoprávní BBC je zakódována pro ty, kteří si ji neplatí. I u nás jsou televizní kanály, které jsou dostupné jen po zaplacení poplatku a následném odkódování,“ nabízí Vondráček návod, jak vyléčit veřejnoprávní mediální sektor, který je podle něj také nevyvážený.  

„Od chvíle, kdy skončil pořad Politické spektrum v České televizi, tak se naše strana do vysílání nedostane, přestože jsme na politické scéně zastoupeni mj. senátorem. Dříve nám bylo argumentováno například tím, že Strana zelených má přednost právě proto, že má na rozdíl od nás senátora. Dnes jej máme a stejně nás do televizních debat nepřizvou,“ posteskl předseda Svobodných a připomněl práci nezávislého senátora Jaroslava Chalupského zvoleného právě za Svobodné. 

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31