Zálom: Fiala trestuhodně hazarduje vůlí lidí pomáhat Ukrajině

Zálom: Fiala trestuhodně hazarduje vůlí lidí pomáhat Ukrajině

Česká vláda je neúnavná v pomoci Ukrajině. Kromě dodávky zbraní a humanitární pomoci jde o pomoc příchozím válečným běžencům, ale také slavná cesta premiéra a předsedy ODS Petra Fialy do obléhaného Kyjeva. Jenže místopředseda Svobodných a berounský zastupitel Luboš Zálom nabízí na chování vlády přece jen trochu jiný pohled.

„Vláda soustavně bagatelizuje ceny energií a pohonných hmot. Vlastně tvrdí, že když se na Ukrajině válčí a lidé tam trpí, je nepatřičné v tuto chvíli poukazovat na vysoké ceny benzínu. Lidé jsou podle vlády prostě jen zpovykaní. Jako by strádání byla nějaká soutěž. Nicméně, ukazuje se v tom, jak je Fialova vláda krátkozraká a chybí tam jakékoliv povědomí o tom, co je leadership,“ domnívá se Luboš Zálom a připomněl to, že si vláda pochvaluje solidaritu Čechů i to, jak Ukrajinu podporují. 

„Na druhou stranu s touto vůlí pomáhat a s touto účastí vláda trestuhodně hazarduje. Pokud se totiž budou ekonomické problémy prohlubovat a vystřelené ceny budou dále prosakovat do dalších vrstev ekonomiky, solidarita a účast lidí se bude nepochybně snižovat, až k nějakému bodu, kdy někteří lidé začnou říkat, že ,nám Ukrajinci a Ukrajina ujídá chleba‘. Pokud si Fialova vláda přeje něco jako národní jednotu, a tvrdí přitom, že ,na Ukrajině se bojuje za nás‘, pak svoji nečinností směrem dovnitř tuto jednotu podkopává,“ obává se Luboš Zálom. Přitom by podle jeho slov stačilo aspoň jednoduché gesto. „Radikálně snížit nebo zrušit daňové zatížení pohonných hmot a energií vůbec. Neohlížet se pro tuto chvíli na pravidla EU, ostatně Polsko šlo také touto cestou. Bylo by to gesto vůči veřejnosti: My, vláda, nechceme na současné situaci parazitovat,“ dává na stůl konkrétní recept místopředseda Svobodných. 

„Místo toho však vláda nazývá takovéto návrhy populismem. Což ze strany politiků ANO nepochybně jsou, protože ANO samozřejmě nikdy nebylo pro nějaký ekonomický liberalismus. Možná, že si ale vláda vůbec nedělá starosti s tím, zda národ podporuje Ukrajinu a Ukrajince, protože ve skutečnosti tu podporu vůbec nepotřebuje. Je si vědoma toho, že má nástroj nouzového stavu, během kterého může dle libosti konfiskovat, za nějaký slib nějaké kompenzace, a lidi k pomoci donutit v podstatě násilím,“ netají se se svojí kritikou vyhlášení nouzového stavu Zálom, podle kterého se i premiér Fialy vydal stejnou cestou, jako jeho předchůdce Andrej Babiš. 

„Podle Fialových slov se ,na Ukrajině bojuje za nás‘. A abychom z toho asi nevyšli jako občané země nezasažené válkou tak snadno, řekl si Fiala, že vláda bude opět bojovat proti vlastním občanům. Ostatně, občané této republiky jsou tomuto způsobu politiky vystaveni už dva roky. Babišova vláda také spíše než s koronavirem bojovala proti občanům. Fialova vláda chce jet ve stejných kolejích,“ dodal Luboš Zálom. 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31