Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Zálom: Fiala trestuhodně hazarduje vůlí lidí pomáhat Ukrajině

Zálom: Fiala trestuhodně hazarduje vůlí lidí pomáhat Ukrajině

Česká vláda je neúnavná v pomoci Ukrajině. Kromě dodávky zbraní a humanitární pomoci jde o pomoc příchozím válečným běžencům, ale také slavná cesta premiéra a předsedy ODS Petra Fialy do obléhaného Kyjeva. Jenže místopředseda Svobodných a berounský zastupitel Luboš Zálom nabízí na chování vlády přece jen trochu jiný pohled.

„Vláda soustavně bagatelizuje ceny energií a pohonných hmot. Vlastně tvrdí, že když se na Ukrajině válčí a lidé tam trpí, je nepatřičné v tuto chvíli poukazovat na vysoké ceny benzínu. Lidé jsou podle vlády prostě jen zpovykaní. Jako by strádání byla nějaká soutěž. Nicméně, ukazuje se v tom, jak je Fialova vláda krátkozraká a chybí tam jakékoliv povědomí o tom, co je leadership,“ domnívá se Luboš Zálom a připomněl to, že si vláda pochvaluje solidaritu Čechů i to, jak Ukrajinu podporují. 

„Na druhou stranu s touto vůlí pomáhat a s touto účastí vláda trestuhodně hazarduje. Pokud se totiž budou ekonomické problémy prohlubovat a vystřelené ceny budou dále prosakovat do dalších vrstev ekonomiky, solidarita a účast lidí se bude nepochybně snižovat, až k nějakému bodu, kdy někteří lidé začnou říkat, že ,nám Ukrajinci a Ukrajina ujídá chleba‘. Pokud si Fialova vláda přeje něco jako národní jednotu, a tvrdí přitom, že ,na Ukrajině se bojuje za nás‘, pak svoji nečinností směrem dovnitř tuto jednotu podkopává,“ obává se Luboš Zálom. Přitom by podle jeho slov stačilo aspoň jednoduché gesto. „Radikálně snížit nebo zrušit daňové zatížení pohonných hmot a energií vůbec. Neohlížet se pro tuto chvíli na pravidla EU, ostatně Polsko šlo také touto cestou. Bylo by to gesto vůči veřejnosti: My, vláda, nechceme na současné situaci parazitovat,“ dává na stůl konkrétní recept místopředseda Svobodných. 

„Místo toho však vláda nazývá takovéto návrhy populismem. Což ze strany politiků ANO nepochybně jsou, protože ANO samozřejmě nikdy nebylo pro nějaký ekonomický liberalismus. Možná, že si ale vláda vůbec nedělá starosti s tím, zda národ podporuje Ukrajinu a Ukrajince, protože ve skutečnosti tu podporu vůbec nepotřebuje. Je si vědoma toho, že má nástroj nouzového stavu, během kterého může dle libosti konfiskovat, za nějaký slib nějaké kompenzace, a lidi k pomoci donutit v podstatě násilím,“ netají se se svojí kritikou vyhlášení nouzového stavu Zálom, podle kterého se i premiér Fialy vydal stejnou cestou, jako jeho předchůdce Andrej Babiš. 

„Podle Fialových slov se ,na Ukrajině bojuje za nás‘. A abychom z toho asi nevyšli jako občané země nezasažené válkou tak snadno, řekl si Fiala, že vláda bude opět bojovat proti vlastním občanům. Ostatně, občané této republiky jsou tomuto způsobu politiky vystaveni už dva roky. Babišova vláda také spíše než s koronavirem bojovala proti občanům. Fialova vláda chce jet ve stejných kolejích,“ dodal Luboš Zálom. 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodni-31