Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Platit koncesionářské poplatky je stejné, jako platit preventivně alimenty, vzkazuje vládě Vondráček

Platit koncesionářské poplatky je stejné, jako platit preventivně alimenty, vzkazuje vládě Vondráček

Koncesionářské poplatky jsou tématem, které pravidelně zvedá vlnu emocí. A ne jinak je tomu i v těchto dnech, kdy na ministerstvu kultury vznikla nová pracovní skupiny, která diskutuje nejen o navýšení koncesionářských poplatků, na které tlačí obě veřejnoprávní média, ale také rozšíření okruhu těch, kteří mají tyto poplatky platit. Ve hře je dokonce i to, že by se od příštího roku nově platily koncesionářské poplatky také za sledování televize například v mobilu.

„Velká televizní novela by měla redefinovat televizní přijímač. Kromě televizoru by to měl být i telefon a počítač. To by rozšířilo počet domácností, které platí koncesionářské poplatky, o zhruba 600 tisíc. To je jeden zdroj financování,“ prozradil před časem deníku Právo  poslanec a člen ministerské pracovní skupiny Jan Lacina (STAN). Zároveň vládní politici reálně zvažují jednorázové navýšení současných koncesionářských poplatků, které jsou dnes stanoveny na 135 korun za televizi a 45 korun za rádio. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka z KDU-ČSL dokonce připustil i to, že by se koncesionářské poplatky měly v budoucnosti pravidelně valorizovat dle předem stanových pravidel v závislosti na výši inflace. 

Jenž proti takovému nápadu se ostře staví opozice. Předseda Svobodných Libor Vondráček dokonce přišel s netradičním přirovnáním. „Platit měsíčně povinné poplatky na ČT a ČRo kvůli vlastnictví televize, počítače nebo dokonce chytrého telefonu? To je jako povinnost každého muže platit do státního fondu alimentů, protože má rozmnožovací nástroj,“ uvedl Libor Vondráček, který nad plány kabinetu jen nevěřícně kroutí hlavou a připomíná sliby ministra kultury Martina Baxy, že televizní daň převlečenou za poplatek zvyšovat nebude. 

„Svobodní dlouhodobě navrhují, aby se poplatek stal skutečně poplatkem. Aby za služby ČT a ČRo platili jen ti, kteří je využívají. O návrhu Svobodných přitom dnes reálně uvažují v mnoha evropských zemích. Jen naše vláda dál prohlubuje zpátečnický koncept povinných poplatků a neuvědomuje si, že technologie jsou dnes zcela jinde,“ zdůraznil předseda Svobodných. 

„Veřejnoprávní vysílání z analogového 20. století je minulostí a není důvod, aby stát dál nařizoval povinné živení ČT a ČRo jako dřív. Uvalení plošné platby za každý televizní vysílač nebo dokonce mobilní telefon je pro nás stejně nepřípustné jako preventivní zdanění prázdných disků ze strany OSA,“ dodal Vondráček. 

A aby nezůstalo jen u slov, tak se Svobodní hned pustili do akce. Nejenže připomněli petici za zrušení koncesionářských poplatků, kterou do dnešního dne podepsalo více jak 7,5 tisíce občanů České republiky, ale také rozjeli přímý boj proti placení „daně“ za Českou televizi a Český rozhlas. Na svých webových stránkách zveřejnili podrobný návod, jak se každý může vyhnout placení koncesionářských poplatků. 

„Velká část uživatelů televizí kupuje kvůli sledování YouTube, Netflixu či jiných internetových služeb. Takoví uživatelé často ani nikdy nenaladí kanály pomocí DVB-T přijímače a když už Českou televizi nemusí sledovat ani minutu, v obou případech ovšem mají podle zákona poplatek platí. Zejména mladší ročníky si ovšem dnes zcela vystačí s internetem v nejrůznějších moderních zařízeních a v takové domácnosti ani podle přísného zákona nemusí poplatky platit. Často právě tito noví mladí obyvatelé nějaké domácnosti mohou přijít do bytu, kde se dříve poplatek platil, aniž by zde byl ponechán „přijímač televizního signálu“. Právě v těchto případech je typicky dobré zaslat na příslušná místa čestné prohlášení, že nesplňujete podmínky zákona č. 348/2005 Sb., o televizních a rozhlasových poplatcích,“ popisuje návod Libor Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31