Platit koncesionářské poplatky je stejné, jako platit preventivně alimenty, vzkazuje vládě Vondráček

Platit koncesionářské poplatky je stejné, jako platit preventivně alimenty, vzkazuje vládě Vondráček

Koncesionářské poplatky jsou tématem, které pravidelně zvedá vlnu emocí. A ne jinak je tomu i v těchto dnech, kdy na ministerstvu kultury vznikla nová pracovní skupiny, která diskutuje nejen o navýšení koncesionářských poplatků, na které tlačí obě veřejnoprávní média, ale také rozšíření okruhu těch, kteří mají tyto poplatky platit. Ve hře je dokonce i to, že by se od příštího roku nově platily koncesionářské poplatky také za sledování televize například v mobilu.

„Velká televizní novela by měla redefinovat televizní přijímač. Kromě televizoru by to měl být i telefon a počítač. To by rozšířilo počet domácností, které platí koncesionářské poplatky, o zhruba 600 tisíc. To je jeden zdroj financování,“ prozradil před časem deníku Právo  poslanec a člen ministerské pracovní skupiny Jan Lacina (STAN). Zároveň vládní politici reálně zvažují jednorázové navýšení současných koncesionářských poplatků, které jsou dnes stanoveny na 135 korun za televizi a 45 korun za rádio. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka z KDU-ČSL dokonce připustil i to, že by se koncesionářské poplatky měly v budoucnosti pravidelně valorizovat dle předem stanových pravidel v závislosti na výši inflace. 

Jenž proti takovému nápadu se ostře staví opozice. Předseda Svobodných Libor Vondráček dokonce přišel s netradičním přirovnáním. „Platit měsíčně povinné poplatky na ČT a ČRo kvůli vlastnictví televize, počítače nebo dokonce chytrého telefonu? To je jako povinnost každého muže platit do státního fondu alimentů, protože má rozmnožovací nástroj,“ uvedl Libor Vondráček, který nad plány kabinetu jen nevěřícně kroutí hlavou a připomíná sliby ministra kultury Martina Baxy, že televizní daň převlečenou za poplatek zvyšovat nebude. 

„Svobodní dlouhodobě navrhují, aby se poplatek stal skutečně poplatkem. Aby za služby ČT a ČRo platili jen ti, kteří je využívají. O návrhu Svobodných přitom dnes reálně uvažují v mnoha evropských zemích. Jen naše vláda dál prohlubuje zpátečnický koncept povinných poplatků a neuvědomuje si, že technologie jsou dnes zcela jinde,“ zdůraznil předseda Svobodných. 

„Veřejnoprávní vysílání z analogového 20. století je minulostí a není důvod, aby stát dál nařizoval povinné živení ČT a ČRo jako dřív. Uvalení plošné platby za každý televizní vysílač nebo dokonce mobilní telefon je pro nás stejně nepřípustné jako preventivní zdanění prázdných disků ze strany OSA,“ dodal Vondráček. 

A aby nezůstalo jen u slov, tak se Svobodní hned pustili do akce. Nejenže připomněli petici za zrušení koncesionářských poplatků, kterou do dnešního dne podepsalo více jak 7,5 tisíce občanů České republiky, ale také rozjeli přímý boj proti placení „daně“ za Českou televizi a Český rozhlas. Na svých webových stránkách zveřejnili podrobný návod, jak se každý může vyhnout placení koncesionářských poplatků. 

„Velká část uživatelů televizí kupuje kvůli sledování YouTube, Netflixu či jiných internetových služeb. Takoví uživatelé často ani nikdy nenaladí kanály pomocí DVB-T přijímače a když už Českou televizi nemusí sledovat ani minutu, v obou případech ovšem mají podle zákona poplatek platí. Zejména mladší ročníky si ovšem dnes zcela vystačí s internetem v nejrůznějších moderních zařízeních a v takové domácnosti ani podle přísného zákona nemusí poplatky platit. Často právě tito noví mladí obyvatelé nějaké domácnosti mohou přijít do bytu, kde se dříve poplatek platil, aniž by zde byl ponechán „přijímač televizního signálu“. Právě v těchto případech je typicky dobré zaslat na příslušná místa čestné prohlášení, že nesplňujete podmínky zákona č. 348/2005 Sb., o televizních a rozhlasových poplatcích,“ popisuje návod Libor Vondráček.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31