„Než na zákazy, věřím v edukaci, informovanost a řešení trhem, kde nerozhoduje jeden úředník na míle vzdálený realitě,“ říká senátor Chalupský

„Než na zákazy, věřím v edukaci, informovanost a řešení trhem, kde nerozhoduje jeden úředník na míle vzdálený realitě,“ říká senátor Chalupský

Zákon o omezení jednorázových plastových výrobků a výrobků  které je obsahují – kelímky, brčka, talířky, vatové tyčky, jídlonosiče, vložky, tampony, tabákové výrobky atd.

Na Výboru pro životní prostředí jsme to dva z devíti nepodpořili. Na samotném plénu jsme byli 4 senátoři z jednaosmdesáti, kteří hlasovali přímo PROTI.

Moje důvody?

Zákazy a příkazy nic neřeší. Zhoršují lidem životní komfort. Ten komfort, který firmy a vědci vymýšlejí a na jehož vývoj dáváme také z výplat přes 64% na nejrůznějších daních.

Substitutem, tedy náhražkou, bude co? Často papírová varianta tácku, krabičky atp s teflonovým povrchem, aby se papír hned nerozmočil. Likvidace teflonu je ale ještě složitější a zatím ji lze provádět jen pyrolýzou tj spalováním za vysokých teplot. Teflon sám o sobě je zdravotní problém. Tato látka se po rozborech vody v přírodě už začíná řešit i v komisi Voda-sucho.

Než na zákazy, já věřím a upřednostňuji edukaci, informovanost a řešení trhem, kde nerozhoduje jeden úředník na míle vzdálený realitě. My malé země navíc často býváme tou třískou, když se kácí les.

Je proto podle mě lepší, když rozhodují tisíce a miliony spotřebitelů, kteří si za své peníze a při cenách takového zboží řeknou, zda to chtějí kupovat nebo ne. Tedy každodenní korunové hlasování, poptávka a nabídka, co momentálně chceme a co ne. Podle toho obchodníci dodávají a firmy vyrábí. Nebo přechází na alternativy a zkouší, zda to trh tzn zákazník přijme.

Pro někoho je plastový výrobek v jeho situaci nejlepší volbou (cena/užitek), někdo již uvažuje v širších souvislostech právě s ohledem na šetrnost k přírodě a globálním jevům a dá přednost třeba bambusovým či papírovým produktům za jinou cenu. Firmy si naměří, že je zde dostatečně početný segment bohatších spotřebitelů, kteří při svém korunovém hlasování = nákupech dají přednost ekologičtější variantě a „zelenější“ firmě a proste začnou vyrábět a nabízet alternativu pro jejich gusto.

To je přirozený vývoj. Tak je to dobře. Zákazem všechny neodříznout od možnosti, ale dát alternativy a vysvětlovat jejich přednosti a nevýhody. Mít volbu = mít svobodu. Mít motivaci. Dostat nařízeno a zakázáno = být vazalem a poslušnou ovcí úředníků, kteří rozhodují za nás a snaží se vědět lépe než my, co je pro nás dobré. Realita je však taková, že sledují spíš svoje zájmy než naše dobro.

Když jsme zmínili globální jevy. Kde myslíte, že tečou ty řeky plné plastů a bordelu do moře? V Evropě? Já viděl záběry z Číny, Indie, Pákistánu atp. Tam by měla EU dělat ramena a intervenovat. Ne hledat brčko v kupce sena, jak trefně připodobnil kolega.

Než zakazovat, byl bych pro doporučování a motivování. Spotřebitelů i firem/výrobců. Podporovat uzavřené výrobkové cykly, které by automaticky počítaly se zpětným odběrem použitého obalu či výrobku na recyklaci. Formou třeba zálohování. Proč by odpad jejich produkce jako negativní externalitu měly nést veřejné či obecní rozpočty.

Věřím také v sebeozdravný mechanismus a bystré chytré hlavy lidí, kterým se v určitý okamžik již vyplatí vymyslet nějaké řešení. Např sběr/těžba plastů z oceánů, platba za sběrné suroviny, kdy pak bezdomovci vyčistí město a mají práci.

V neposlední řadě, kde jsou zákazy a regulace, tam kvete černý trh a nelegální příjmy. Nejen Češi ale i Vietnamci jsou velmi vynalézaví a přizpůsobiví 🙂

Tento zákon byl transpozicí tedy vkořeněním směrnice EU z roku 2019 do našeho právního řádu. Převzali jsme, musíme se s tím vypořádat.

Čím více však bude protiargumentů, tím rozumnější snad do budoucna bude  i česká legislativa dávající mantinely našim životům a snad se mantinely časem nezmění na kazajku. To bychom neměli připustit. Zamýšlet se nad věcmi rozumně  s notnou dávkou šetrnosti k přírodě. Češi nejsou ekologičtí barbaři, mají k přírodě kladný vztah, ale nucením se dosáhne opak.

P.S.: Kdy začneme řešit ty miliardy roušek a plastů z antigenních testů, které spotřebovávala celá planeta několikrát týdně? Kde ty asi skončily?

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31