Komentář Libora Vondráčka k situaci v Afghánistánu

Komentář Libora Vondráčka k situaci v Afghánistánu

Komentář našeho garanta pro zahraniční věci a vztah k legislativě EU, předsedy Libora Vondráčka k situaci v Afghánistánu 🇦🇫

Kvůli tomuto se naše armáda 20 let zabývala Afghánistánem? Kvůli tomuto se zde utratily miliardy dolarů? Kvůli tomuto vyhasly životy 14 našich lidí, stovek vojáků ostatních armád a desetitisíců civilistů?

Tálibán se tak rychle znovu ujal vlády nad téměř celým územím, protože si Afghánská společnost většinově nepřála nic jiného, než režim podobný tomu, který zde panoval před rokem 200…Snadno na to řeknete, že po bitvě je každý generál, jenže právě až po bitvě se sčítají zisky a ztráty. A já si troufám tvrdit, že jsme kromě zkušeností pro konkrétní typ misí nezískali nic, ale ztratili hodně.

Buďme rádi, že jsme v Afghánistánu nebyli ještě déle než 20 let. Celá jedna generace vyrostla v novém režimu, a přesto si Afghánci v “demokracii západního střihu” nezačali libovat. Odejít odsud o deset let déle by přineslo jen větší ztráty a o 10 let větší zklamání z následného vývoje. Události posledních dní naopak jasně ukazují, že ta mise měla být minimálně v podání českých vojáků o 20 let kratší…Pro mě je to jasné ponaučení a upevnění mého názoru, že: „Nad každou zemí má vlát jen jedna vlajka a pouze sami místní obyvatelé mají rozhodovat o režimu ve své zemi.”

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31