V radě Jindřichova Hradce máme nejsilnější zastoupení

V radě Jindřichova Hradce máme nejsilnější zastoupení

Svobodní před dvěma lety jako uskupení Hradec srdcem a rozumem + Svobodní obsadili druhé místo v komunálních volbách v Jindřichově Hradci hned za 10 let vládnoucí ČSSD.

24. června došlo k historickému momentu, kdy byl odvolán starosta Mrvka spolu se zbytkem rady a do nové rady města náš člen Libor Votava následně nominoval úspěšně 3 členy na pozici radních. Dva z toho byli na naší kandidátce a třetím byl nezávislý zastupitel zvolený za Piráty, ale nominovaný za nás do pozice předsedy sportovní komise.

Jindřichův Hradec se tak po deseti letech zbavil tandemu dvou „Zimolovců“ Mrvka + Komínek ve svém čele a po po koronavirové krizi do své funkce nastoupil na pozici starosty Jan Mlčák, známý jako úspěšný krizový manažer ve funkci ředitele několika nemocnic.

Jak situaci komentuje náš nový radní Jaroslav Chalupský,
a jak to dokumentovala Česká Televize, uvidíte ve videu: Všichni, kdo chtěli nějakou změnu, ji nyní mohou svobodně naplňovat a jít dopředu.

Včera jsme se s Miladou Petrů a Jarkem Kopřivou jako „ti opoziční hlídací psi“ zúčastnili našeho prvního zasedání sedmičlenné rady města, která o všem rozhoduje. Atmosféra to byla úplně jiná, než když jsme 4+2 čelili totální názorové přesile v 27 členném zastupitelstvu.

Včerejší jednání se neslo v duchu, na který jsem zvyklý, jasné svižné manažerské vedení panem starostou, po boku s panem tajemníkem a právním servisem úřadu. Místostarostové předložili body zpracované odbory a my o nich hlasováním rozhodovali.

Hned na začátku jsme se domluvili, že práce Rady města bude co nejotevřenější občanům, bude na webu zveřejněno maximum možných informací. K otevřeností a lepší komunikací pomůže i aplikace Mobilní rozhlas.

Během dvě a půl hodiny jsme vyřídili asi 30 bodů, kde jsme podpořili oživení náměstí skrze další zahrádky, domluvili jsme se, že rozhodnutí pana ex-starosty Mrvky zrušit Porcinkule pro větší klid občanů není dobrý nápad, proto si nový pan Starosta věci odborně zkonzultuje a bude-li to možné, rozhodnutí zrušíme. Také jsme se obecně dohodli, že nechceme tolerovat narůstající nešvar, kdy si firmy žádají o zaplacení víceprací. S drbáním hlavy v zastupitelstvu schválíme na něco 5mil Kč a pak přijdou, že chtějí ještě dvojku, protože něco. Ne, budeme chtít, aby si firmy zakázku pečlivě prošly a zodpovědně nacenily a až na fakt vyjímečné případy cenu dodržely. Tak jak by to požadoval každý z nás, kdybychom si něco nechali zhotovit. Podpořili jsme školy a jejich IT vybavení. Průběžně padalo vícero podnětů, které bychom chtěli časem uchopit a v tom duchu věci pro život ve městě zlepšovat.

Po dvou letech jsme cítili, že chceme jít podobnou cestou a nemusíme někoho urputně přesvědčovat o opaku, jako doposud. No snad nám ta konstruktivní a dělná atmosféra vydrží

Po Radě proběhla ještě koaliční schůzka, kde jsem nafasoval ke svému živobytí ještě takových dalších úkolů a aktivit, že bych se potřeboval naklonovat Ale v každé věci vidím příležitost nějak to ve městě posunout k lepšímu.

Zdroj:

pohled Jaroslava Chalupského 26. června 2020 – JHTV
celý díl zde: https://youtu.be/JoIiOfotvlM?t=34

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Ing. Jaroslav Chalupský

Ing. Jaroslav Chalupský

senátor za Svobodné – obvod 15

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31